Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękny, dekoracyjny kwiat do ogrodowych donic

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękny, dekoracyjny kwiat do ogrodowych donic

Agapant zwany też lilią nilową pochodzi z południowej Afryki. Wieloletnia roślina ceniona jest za wyjątkowo dekoracyjne kwiaty, które kwitną całe lato od VII-IX, przyciągając do ogrodu pszczoły i motyle. Ta piękna bylina ozdobna jest nie tylko z długich, szablastych liści, ale również z licznych niebieskoszafirowych kwiatów, zebranych w duże baladachy, osadzonych na szczycie łodygi o ponad metrowej wysokości. Doskonale nadaje się na tarasy do dużych donic a mniejsze gatunki na wyeksponowane rabaty. Czytaj dalej

 

Agapant tworzy kępy z szablastych liści, które latem wytwarzają łodygi zakończone dużymi okrągłymi układami kwiatów przypominające trąbki.  Dorasta do 75-120 cm wys. Pełną dojrzałość roślina osiąga w okresie 2-5 lat.  Wielkość kępy, długość łodygi, kolor kwiatów i ulistnienie mogą się różnić w zależności od odmiany. Kolory kwiatów mogą być od jasnofioletowego do ciemnego fioletu, od błękitnego do szafirowego, od szarego do białego a czasami dwubarwne. 

 

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękny i bardzo dekoracyjny kwiat do ogrodowych donic

 

Uprawa

Niestety agapant jest rośliną bardzo wrażliwą, dlatego najlepiej wysadzać go do pojemników. Lubi ciepłe i słoneczne stanowiska, ponieważ w miejscach wilgotnych i cienistych będzie kwitł słabo lub wcale. Roślina zniesie lekkie jesienne przymrozki, jednak na zimę kłącza należy wykopać z gruntu, ponieważ nie przetrwają zimowych mrozów.

 

Czytaj również: Mikołajek alpejski (Eryngium alipnum) – malowniczy akcent w ogródku skalnym

 

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękny i bardzo dekoracyjny kwiat do ogrodowych donic

 

 Rośnie w prawie każdej glebie ,ale dobrze przepuszczalnej i niezbyt wilgotnej. Jest odporny na suszę.

Kwiaty po przekwitnięciu należy ścinać a pożółkłe liście usuwać, aby roślina ładnie się prezentowała.  Agapant tworzy gęste kępy, dlatego bardzo zagęszczenie rośliny należy dzielić, ponieważ zbyt ciasno skłębione słabiej kwitną. 

 

Czytaj również: Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

 

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękny i bardzo dekoracyjny kwiat do ogrodowych donic

 

Rozmnażanie

Roślinę najprościej rozmnażać przez podział kłączy. Dzielimy je przed posadzeniem do gruntu, a u roślin w pojemnikach pod koniec zimy. Z nasion również możemy roślinę wyhodować ale roślina zakwitnie dopiero po 3-4 latach. Nasiona wysiewamy do gruntu jesienią. Gatunki pozostawiane w gruncie często same się wysiewają. 

 

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękny i bardzo dekoracyjny kwiat do ogrodowych donic

 

Choroby i szkodniki

Agapant w glebie niezbyt wilgotnej będzie odporny na  większość choroby. Rośliny wysadzone w gruncie mogą mieć problem ze ślimakami w liściach, które rośliny nie uszkodzą . W donicach nie ma tego problemu.

 

Zastosowanie

Ta niezwykle dekoracyjna roślina w naszym klimacie najlepiej sprawdzi się w pojemnikach. Gatunki mniejsze, bardziej odporne, uprawiane w gruncie będą świetnie rosły na słonecznych  stokach pośród traw i roślinnych skalnych .

Agapanty dobrze jest sadzić w kompozycjach z innymi roślinami kochającymi słońce.  Na przykład z liliowcami i kosaćcami, krwawnikiem, nachyłkiem, krokosmią, mikołajkiem płaskolistnym, lub trawami ozdobnymi jak np. trawą piórkową.

Agapant jest doskonałym kwitem ciętym, który utrzymuje się w wazonie do tygodnia. 

 

Odmiany

‘Loch Hope’ – największa odmiana uprawna osiągająca do 120 cm wys.

„Baby Blue’ – odmiana polecana do małych ogródków i niewielkich donic osiąga wys. 60 cm  

‘Peter Pan’ – o czysto niebieskich  kwiatkach i 60 cm. wys. 

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16225 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 115

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >