Antresola – jak ją wykonać, aby była funkcjonalna?

Antresola – jak ją wykonać, aby była funkcjonalna?

Antresola zaprojektowana ze smakiem oraz dobrze wykonana będzie znakomitym i użytecznym uzupełnieniem wysokiego pomieszczenia. Antresola choć niewielka może spełniać różne funkcje. Może być odizolowaną sypialnią, odpowiednio zabezpieczonym pokojem dziecięcym, a nawet gabinetem ze ścianką z książkami i niewielkim biurkiem. Sprawdź, jak wykonać piękną antresolę w swoim domu! Czytaj dalej

 

Antresola – jakie warunki musi spełniać?

Stając przed problemem strategicznego umieszczenia antresoli czy to w salonie, czy pokoju dziecięcym musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najważniejszy warunek, który musi spełniać antresola to odpowiednia przestrzeń pod nią, jak i nad nią. Sufit powinien być na tyle wysoko, by swobodnie mogły z niej korzystać dorośli, jak i dzieci.

 

Jakie są wytyczne dotyczące wysokości pomieszczenia na antresolę sypialnianą?

Przy antresoli sypialnianej dla dorosłych przyjmuje się, że przestrzeń od powierzchni łóżka musi mieć co najmniej 1,2 m. Reasumując, projekt dla antresoli dla dorosłych musi uwzględniać pomieszczenia o wysokości min. 4 m, a najlepiej byłoby, gdyby pokój miał co najmniej 4,5 m. Natomiast wysokość pod antresolą musi mieć co najmniej 2,2 m.

 

Czytaj również: Funky design - inspirujące dodatki wnętrzarskie


Antresola – jak ją wykonać, aby była funkcjonalna?


Antresola drewniana – jak ją wykonać?

Podstawą prawidłowego wykonania antresoli jest projekt. Skupmy się tutaj na antresoli drewnianej o niewielkiej powierzchni i niewielkim udźwigu, którą przy pomocy fachowca możemy wykonać sami. Jak ją zrobić?

 

 1. Po odpowiednim wymierzeniu ściany wiercimy otwory w legarach, które będą podtrzymywały belki podłogowe antresoli. Następnie legar możemy dopasować do przeciwległych ścian i zaznaczyć miejsca, w których pojawią się otwory pod kotwy rozporowe. To one będą dźwigać większość ciężaru, jaki wspólnie stanowić będzie antresola, meble i użytkownicy.
 2. Zarówno nawierty w ścianach pod kołki rozporowe, jak i te w legarze drewnianym pod wkręty przeprowadzamy ostrożnie, by ściana nie popękała, co może spowodować obluzowanie kołków.
 3. Kolejnym etapem jest montaż belek do ściany – dopasowujemy belki do ściany i przykręcamy śrubami. Jeśli mamy już odpowiednio przycięte i oszlifowane belki podłogowe możemy je przykręcać lub przybijać do belek legarowych antresoli.
 4. Gotową antresolę możemy teraz polakierować, przy założeniu, iż elementy nośne i podłogowe zostały oszlifowane przez nas (najlepiej szlifierką oscylacyjną) lub tartak, przed sprzedażą.
 5. Ostatnim elementem naszej układanki będą schody lub drabinka. Wykonać je możemy z odpornego na nacisk i twardego drewna dębowego. Dobrym zaleceniem w tym zakresie będzie umiejscowienie schodów w projekcie tuż przy bocznej ścianie pomieszczenia, co zapobiegnie zbytniemu obciążeniu legarów antresoli i ułatwi dostęp do wnęki pod antresolą.
 6. Zarówno specjalista, jak i źródła internetowe podpowiedzą nam, jakie normy zwłaszcza: szerokość i głębokość stopnia, odległość między stopniami, nachylenie schodów oraz wysokość balustrady, muszą zostać spełnione, by zejście z antresoli było bezpieczne. W marketach budowlanych są też gotowe drabinki metalowe z drewnianymi okładzinami stopni, które po dopasowaniu wysokości z łatwością przymocujemy śrubami do brzegu zewnętrznego legara.

 

W ten sposób funkcjonalna antresola jest już gotowa!

 

Czytaj również: Slaby kamienne – czym są i jak je wykorzystać?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 2808 Grupa: Porady i op... Dzięki za podpowiedzi.
 • Udrażnianie kanalizacji Liczba postów: 137 Grupa: Porady i op... To prawda problem z szambem, kanalizą to nic fajnego. Ja mam zawsze pod ręką namiar na firmę https://geanova.pl/uslugi/, która oferuję takie usługi.
 • Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 218 Grupa: Porady i op... Ja ze swojej strony mogę polecić firmę, która oferuję przeglądy i naprawy turbosprężarek typu tłokowych, śrubowych i takimi naprawami zajmuję się firma www.komp...
 • Profesjonalne separatory - gdzie Liczba postów: 4 Grupa: Porady i op... Jeśli zdecydujesz się na separatory, to w przyszłości będziesz potrzebował też firmy, która pomoże ci w ich czyszczeniu. W tym wypadku polecam http://www.utyliz...
 • ciekawe dekoracje Liczba postów: 385 Grupa: Ciekawe pom... A może warto w takim razie zwrócić uwagę na piękne lustra, czy również ramki gdzie umieścicie piękne zdjecia z rodziną i znajomymi z różnych miejsc

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17973 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 118

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >