Budowa domu: ekologiczne budownictwo

Budowa domu: ekologiczne budownictwo

Producenci chemii budowlanej oferują coraz więcej nowoczesnych i ekologicznych produktów. O ich odpowiednią jakość dbają też regulacje prawne Unii Europejskiej. Dzięki temu nasze domy prawie w całości mogą być wykonane z materiałów naturalnych. Czytaj dalej

Z badań przeprowadzonych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju: „Świadomość Ekologiczna Polaków 2009” – wynika, że troska o środowisko nadal nie jest jednak decydującym czynnikiem przy wyborze produktu. Raport wskazuje, że tylko 5 proc. badanych zwraca uwagę na jego oznakowanie jako bezpiecznego dla środowiska, a zaledwie 2,5 proc. – na przyjazne środowisku warunki produkcji. Dane pokazują też, że dla nabywców najważniejszym kryterium wyboru towaru jest nadal cena (76,8 proc. wskazań). Producenci jednak, w trosce o środowisko i zdrowie klientów, zwiększają proekologiczne walory towarów. Tym samym przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej konsumentów. Warto więc przyjrzeć się kilku wybranym propozycjom naturalnych rozwiązań w budownictwie.

Naturalnie ciepło


Zimowa aura sprzyja szukaniu rozwiązań dotyczących ocieplania budynków. Wykonawcy stają przed dylematem wyboru jednego z dwóch najpowszechniejszych produktów: styropianu i wełny mineralnej. Zaletą pierwszego materiału jest z pewnością niższy koszt oraz niewielki ciężar – 1m3 waży około 17 kg, a także stabilność wymiarowa. Polistyren zachowuje kształt i wymiar, co zapobiega  powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc, z których uchodzi ciepło. Styropian jest jednak produktem sztucznym.
W porównaniu do popularnego polistyrenu, wełna jest znacznie bardziej przyjazna środowisku. To materiał termoizolacyjny wytwarzany z kamienia bazaltowego. Spełnia on standardy ekologiczne nie tylko w procesie produkcji, ale i utylizacji. Ponadto, w trakcie użytkowania nie wydziela niekorzystnych dla zdrowia substancji chemicznych. Jest to też produkt paroprzepuszczalny i odporny na ogień. Cechy te zawdzięcza naturalnemu pochodzeniu, a nie sztucznej technologii. Ma również wysokie właściwości termizolacyjne.

Ekologia od podstaw


Aby ściany wyremontowanego, bądź nowo powstającego mieszkania były całkowicie przyjazne mieszkańcom, należy zadbać nie tylko o ich ocieplenie. Również do wygładzenia powierzchni warto zastosować produkt ekologiczny. Przykładem materiału, który spełnia te oczekiwania jest gładź szpachlowa Super GS-1 firmy Franspol. - Przeznaczona jest głównie do prac remontowych, wykończeniowych i dekoracyjnych w budownictwie. Służy do szpachlowania na podłożach betonowych, tynkach cementowo-wapiennych i cementowych wewnątrz pomieszczeń – wyjaśnia Dariusz Pawlaczyk Doradca Techniczny z firmy Franspol, producenta chemii budowlanej.
Gładź szpachlowa powstaje z naturalnego gipsu, który w przyrodzie występuje jako minerał w postaci kamienia gipsowego. Jego duża dostępność, łatwość obróbki i przetwarzania, a także wyjątkowa uroda zadecydowały o tym, że od tysięcy lat stosowany jest do realizacji budowlanych i artystycznych. Warto podkreślić, że produkty gipsowe pozytywnie oddziałują też na nasze zdrowie – przede wszystkim stwarzają przyjazny człowiekowi mikroklimat.

Bruk przyjazny środowisku

Nie można też zapomnieć o zastosowaniu naturalnych produktów na zewnątrz naszych domów. Wbrew pozorom, ogród albo podjazd nie zawsze są w pełni ekologiczne, a to zdecydowanie podniosłoby ich jakość. Dlatego architekci zieleni coraz częściej polecają swoim klientom produkty wykonane z naturalnych komponentów, zastępując np. kostkę brukową brukiem klinkierowym. - Panuje przekonanie, że jest to materiał bardzo drogi, a nawet ekskluzywny. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość koloru, walor estetyczny i fakt, że jest to produkt całkowicie naturalny – podkreśla Piotr Kodym, architekt krajobrazu, właściciel firmy Seedarth z Torunia.
Wykorzystanie naturalnych produktów polecają też wykonawcy. - Przy wyborze materiałów wykończeniowych warto kierować się nie tylko aspektem estetycznym, ale też ich składem i jakością, w tym ekologicznym charakterem. Ten ostatni wpływa między innymi na właściwości użytkowe produktów budowlanych – mówi Michał Strugarek właściciel firmy wykonawczej PHU STRUGAREK z Konina.

Wyniki badań świadomości ekologicznej nie są optymistyczne. Polacy przyznają się do zaniedbań w tej dziedzinie. Nowe technologie oraz ekologiczna oferta producentów powinny to jednak wkrótce zmienić.

 

 

Źródło: LTM Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 55 Grupa: Trudne tema... Jeśli ktoś chce być zdrowy to na pewno powinien chodzić w maseczce . Sam taką maseczkę ochronną kupiłem w sklepie internetowym https://rodzinaeko.pl/ .
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 168 Grupa: Trudne tema... A może uda Wam się jakoś porozumieć? Może nie wszystko jeszcze stracone? Nie podejmujcie zbyt pochopnie decyzji o rozstaniu, bo może jeśli się postaracie to uda...
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1261 Grupa: Trudne tema... Aby właściwie dbać o swoje zdrowie, uważam, że musisz przestrzegać higieny i oddychać czystym powietrzem. W tym celu używam specjalnych lamp, które oczyszczają....
  • Jak najlepiej kupować na allegro z angielskiego ko... Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... A gdzie najlepiej uczyć się angielskiego w Katowicach? Z tego co szukałem na własną rekę to sporo osob poleca szkole http://www.szkola-jezykowa.com/ tylko jak t...
  • Jak rozpocząć spawanie metali? Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... Przed spawaniem należy oczyścić i odpowiednio przygotować powierzchnię metalu _________ rottweiler

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15865 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 292

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >