Ciągniki sadownicze i 2 inne maszyny, które wykorzystywane są w polskich gospodarstwach

Ciągniki sadownicze i 2 inne maszyny, które wykorzystywane są w polskich gospodarstwach

Współczesne, polskie gospodarstwo, czy to rolne, czy sadownicze, nie może się obejść bez odpowiednich maszyn. Ich używanie znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, dzięki czemu można zwiększyć wydajność i rentowność gospodarstwa. Wśród wszystkich maszyn królują ciągniki sadownicze i rolnicze, bez których utrzymanie nawet małego gospodarstwa byłoby bardzo utrudnione.

 

Agencja Martin&Jacobs zleciła wykonanie badania AGRIBUS 2016, dotyczącego rodzajów maszyn, jakie polscy rolnicy posiadają w swoim gospodarstwie. W badaniu wzięło udział ponad 1000 właścicieli gospodarstw, którzy posiadają areał nie mniejszy niż 15 hektarów. 90% respondentów odpowiedziało, że jest właścicielem ciągnika, 82% pługu, a 79% opryskiwacza. Na dalszych miejscach znalazły się siewniki, brony, kosiarki, rozsiewacze, agregaty, prasy, zgrabiarki i kombajny.

 

Ciągniki sadownicze i rolnicze

Podstawowymi maszynami, które wykorzystywane są zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach, są ciągniki. ich znaczenia nie da się przecenić, ponieważ to głównie dzięki nim można używać maszyn, które nie mają własnego napędu, jak, np. siewnik czy snopowiązałka. Ciągniki sadownicze i rolnicze różnią się między sobą parametrami i przeznaczeniem, ale ogólne zasady ich wyboru są podobne. Ciągnik powinien być zwrotny, w miarę szybki i mocny, tak, aby możliwe było poruszanie się nim po piasku i grząskim terenie bez uszkodzenia plonów. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się ciągniki, które posiadają napęd na obie osie, dzięki czemu podstawowe prace wykonuje się szybciej i przy mniejszym nakładzie wysiłku ze strony operatora.

 

 Ciągniki sadownicze i 2 inne maszyny, które wykorzystywane są w polskich gospodarstwach

 

Czytaj również: Czym karczować chaszcze i zapuszczone zarośla - kosiarka karczownica sprawdzi się tam, gdzie zwykła nie da rady


Ciągnik powinien być też wygodny dla samego operatora. Człowiek spędza w kabinie czasami kilkanaście godzin dziennie, dlatego niemal standardem stało się wyposażenie ciągników w klimatyzację, wyciszenie kabiny lub system automatycznego wyciszenia, a także nawigację GPS.

 

Pługi i opryskiwacze

Pomimo nadchodzącej z zachodu mody na uprawy bezorkowe, pługi nadal stanowią podstawowe wyposażenie gospodarstw rolnych. Pług i ciągnik powinny tworzyć parę idealną - wielkość i ciężar samego pługu jest uzależniona od mocy silnika ciągnika. Pługi dobiera się też pod względem powierzchni gospodarstwa i rodzaju gleby do zaorania.

 

Opryskiwacze stosowane są zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i sadowniczych. Dzięki nim możliwe jest opryskiwanie upraw środkami chemicznymi, które mają zwalczać szkodniki, lub - w niektórych przypadkach - rozprowadzanie nawozu. W każdym przypadku środek chemiczny ma formę płynną.

 

Czytaj również: Hałas – wróg zdrowia i sąsiedzkich relacji można go wyeliminować działając wspólnie

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15814 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 183

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >