Co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną było w nim pięknie

Co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną było w nim pięknie

Rośliny w ogrodzie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą, po to abyśmy mogli cieszyć się ich pięknym widokiem na wiosnę. Wszystkie prace warto zaplanować do później jesieni, włącznie z sadzeniem cebul kwiatowych. A pomogą nam w tym szpadle, sekatory, łopatki czy kultywatory. Zadbajmy o to, aby narzędzia te były jak najbardziej ergonomiczne, co sprawi, że praca w ogrodzie będzie komfortowa, bez obciążeń kręgosłupa i nadgarstków. Czytaj dalej

 

Zadbajmy o byliny

 Aby dobrze przygotować nasz ogród do zimy trzeba koniecznie zadbać o ziemię, którą należy przekopać szpadlem i dodać trochę materii organicznej, co sprawi, że będzie lżejsza. 

 

co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną pięknie wyglądał

 

W rabatach warto spulchnić i zmieszać glebę kultywatorem i na koniec rozłożyć warstwę kompostu. Wokół bylin przyciętych po przekwitnięciu tuż nad ziemią, należy wyściółkować podłoże, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia roślin przez mrozy. Jako ściółki można użyć liści lub kory. Gdy pojawią się kilkustopniowe mrozy rośliny można okryć.


co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną pięknie wyglądał

 

Czytaj również: Nadchodzi czas sprzątania liści i gałęzi w ogrodzie - 3 sposoby, jak uprościć sobie prace

 

Nie zapominajmy, że jesień to też doskonały czas na sadzenie roślin zimozielonych i rododendronów. Cebule kwiatowe posadzone jesienią pięknie zakwitną na wiosnę. Wybierzmy twarde i jędrne bulwy oraz  te, które są pozbawione oznak kiełkowania i pleśni. Po zakupie cebulek posadźmy je najszybciej jak to możliwe – od połowy aż do końca jesieni. Jeśli nie możemy tego zrobić natychmiast, przechowujmy cebulki w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Jeśli sadzimy kwiaty w grupie, podkopmy szpadlem wierzch gleby, połóżmy cebulki i przykryjmy ziemią. Do tego zadania można użyć np. szpadel ErgonomicTM marki Fiskars z profilowanym trzonkiem, dzięki którymu nie nadwyrężymy kręgosłupa i odciążymy nadgarstki. By posadzić pojedyncze rośliny, użyjmy wąskiej łopatki np. z serii Premium PlantersTM, która podobnie jak wspomniany szpadel wyróżnia się ergonomicznym designem ułatwiającym pracę w glebie. Wykopmy nią otwór na głębokość równą trzem wysokościom cebulki. Jeśli pracujemy w twardej glebie, świder QuikDrill załatwi sprawę.


co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną pięknie wyglądał


Zabezpieczmy krzewy

W przypadku krzewów podłoże ściółkujemy, a krzewy owijamy, gdy zapowiadane są duże spadki temperatur poniżej zera. Dobrym izolatorem są suche liście z drzew, które można zabezpieczyć kładąc na nich kilka gałęzi. Często wykorzystywana jest również agrowłónina albo juta. Wrażliwe krzewy otaczamy zazwyczaj słomianą matą. W przypadku róż, usypujemy kopczyki z ziemi. Natomiast iglaste formy kolumnowe (np. cisów i jałowców) obwiązujemy zielonym sznurkiem w celu zabezpieczenia przed obfitym śniegiem, który łatwo odgina i trwale zniekształca gałęzie takich krzewów.


co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną pięknie wyglądał

 

Oczyśćmy z suchych gałęzi drzewa liściaste i owocowe

Sprawdźmy, czy w ogrodzie nie ma złamanych gałęzi, które pękły pod ciężarem owoców czy też przy ich zbiorze. Uszkodzone pędy należy odciąć, aby nie rozprzestrzeniały chorób grzybowych. Usuńmy również te gałęzie, które rosną w kierunku korony lub ścierają się ze sobą. Z tym zadaniem doskonale poradzą sobie sekatory dwuręczne z serii PowerGearTM. Do suchych gałęzi warto zastosować sekator kowadełkowy, o większej precyzji i sile cięcia. Natomiast w dotarciu do miejsc trudno dostępnych pomogą nam sekatory uniwersalne Żyrafa. Dzięki nim nie musisz już wspinać się na drabinę, aby przyciąć gałęzie w koronie drzew.  


co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną pięknie wyglądał

 

 

Czytaj również: Jesienne prace w ogrodzie - co oprócz przycinania drzew i krzewów jest do zrobienia?

 

Korzenie wrażliwych drzew można ochronić, usypując przy pniach kopczyki o wysokości 20–30 cm. Pędy natomiast osłania się chochołami ze słomy, agrowłókniną, papierem lub innym materiałem przepuszczającym powietrze.

 

Nie zapominajmy o trawniku

Na zimę trawnik w ogrodzie powinien pozostać czysty, co oznacza, że trzeba zgrabić z niego wszystkie opadłe liście. Ich pozostawienie zagraża butwieniem trawy. Jeśli trawa jest dosyć wysoka, lepiej ją skosić przez zimą.


co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie, aby wczesną wiosną pięknie wyglądał

 

Orientacyjna cena detaliczna:

- łopatka i kultywatory z serii Premium PlantersTM – ok. 40 zł

- szpadle z lini ergo – ok. 100 zł

- świder S QuikDrillTM – ok. 200 zł

- sekatory dwureczne z serii PowerGearTM – od 110 do 245 zł

- sekator uniwersalny Żyrafa PowerGear™X UPX82 – ok. 270 zł (dostępny także w wersji teleskopowej)


Źródło: Komunikado PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 74 Grupa: Ogród i dzi... Rodzinny ogród kojarzy mi się z miejscem, w którym oprócz kwiatów, rosną jabłonie i owocowe krzewy z których można podjadać dojrzałe owoce. Miejscem, gdzie kwit...
  • która karma? Liczba postów: 50 Grupa: Nasze zwier... Ja właśnie cały czas próbuję znaleźć idealną karmę dla mojego psiaka. Jest jeszcze młody i także bardzo wybredny. Teraz w sklepie https://cziko.com.pl/ znalazła...
  • Cynkowanie ogniowe sposobem na trwałe ogrodzenie Liczba postów: 276 Grupa: Ogród i dzi... Szczerze nie znam tej firmy. Od lat korzystam z oferty www.galwanizer.pl. Oferują wysokiej jakości usługi galwanizacyjne metali i tworzyw sztucznych w przystępn...
  • Wykorzystanie kamienia w ogrodzie Liczba postów: 43 Grupa: Ogród i dzi... A czy kostka piaskowiec to według Was dobry materiał do wykonania placu podjazdowego do domu? Jak piaskowiec znosi mrozy?
  • Jakie ogrodzenie wybrać? Liczba postów: 49 Grupa: Ogród i dzi... To prawda siatka zgrzewana jest bardzo podobna do paneli ogrodzeniowych a jest od nich tańsza. To na pewno szansa na oszczędność. Ze swojej strony mogę polecić....

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15693 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 121

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >