Czy biurowiec musi być wyłącznie miejscem pracy?

Czy biurowiec musi być wyłącznie miejscem pracy?

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest stosunkowo młody, pierwsze nowoczesne biurowce powstały w latach 90. XX wieku. Czytaj dalej

 

Gospodarka centralnie planowana nie wymagała tworzenia atrakcyjnych powierzchni biurowych, a firmy istniejące w tamtym okresie mieściły się w wielkich budynkach, które z reguły nie były wyposażone ponad standardowe minimum. Pracownicy wykonywali swoje obowiązki w określonym przedziale czasu, a następnie jak najszybciej udawali się do domów. Obecne wymagania rynku i dłuższy czas pracy powodują, że biuro oraz jego otoczenie muszą zaoferować coś więcej. Ostatnie dwadzieścia lat zdecydowanie zmieniło na korzyść spojrzenie pracodawców oraz deweloperów na potrzeby pracowników.

 

Czytaj również: Czy przetargi stają się zagrożone?

 

Dobre wyniki gospodarki oraz ogólna poprawa sytuacji przedsiębiorstw w Polsce powodują, że najemcy dysponują większymi środkami i zaczynają zwracać uwagę na standard wyposażenia biur. Urządzenia wentylacyjne i chłodzące stają się niezbędne za sprawą zmieniającego się klimatu oraz wzrastającej liczby urządzeń elektrycznych emitujących ciepło. Osoby przebywające w biurze zaczynają cenić wysoką jakość wykończenia wnętrz, funkcjonalną recepcję, efektowne otoczenie biurowca. Do niedawna deweloperzy chcąc obniżyć koszty budowy rezygnowali z podnoszonych podłóg, umożliwiających ukrycie okablowania, bądź z otwieranych okien. Obecnie wartości takie jak estetyka, dostęp do światła dziennego oraz możliwość przewietrzenia pomieszczenia są pożądane przez najemców tak samo jak odpowiednia ilość miejsc parkingowych czy nowoczesny system zarządzania budynkiem.

 

 

Poprawa jakości wynajmowanych powierzchni dotyczy zarówno komfortu pracy, jak i umożliwienia pracownikom realizowania działań nie związanych z obowiązkami zawodowymi. Biurowiec nie jest już tylko miejscem pracy. Niezbędne jest umożliwienie zjedzenia, bądź przygotowania posiłku, dlatego w budynkach powstają w pełni wyposażone aneksy kuchenne, a deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby w budynku znajdowała się restauracja lub kawiarnia. Inwestorzy już na etapie planowania decydują się na zapewnienie miejsc relaksacyjnych przyszłym pracownikom.

 

Czytaj również: Szybki rozwój Green Building

 

Przykładowo architekci powstającego w Łodzi Parku Biznesu Teofilów zaprojektowali komfortowe przestrzenie wypoczynku na parapetach przy elewacji monolitycznej, na których można usiąść i wypić kawę podczas przerwy śniadaniowej. Podobnie zachęcający klimat panuje w lobby, gdzie niecodziennym rozwiązaniem będzie połączenie standardowej kamiennej podłogi z przytulną wykładziną i wygodnymi fotelami dla gości. Niejednokrotnie otoczenie przyszłych inwestycji dobierane jest tak, aby zapewniało pracownikom możliwość pożytecznego i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Nowym trendem, który z pewnością spodoba się pracownikom biurowców jest lokowanie w ich okolicy lub w ramach dużych kompleksów punktów usługowych, klubów sportowych czy pracowniczych żłobków i przedszkoli.

 

Fot. Łukasz Maciak

 

 

2011-06-09
Źródło: 38 PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19175 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 326

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >