Czy jest możliwe, aby kopić mieszkanie 50m2 już za 150 tys. zł?

Czy jest możliwe, aby kopić mieszkanie 50m2 już za 150 tys. zł?

Statystyki ostatnich miesięcy pokazują, że średni metraż nabywanego mieszkania w największych polskich miastach mieści się w przedziale 47-54 m kw. Agencja Metrohouse & Partnerzy sprawdziła, jaki byłyby koszt zakupu takiego mieszkania w kilku mniejszych miastach.

 

Pod względem dokonywanych transakcji na wtórnym rynku mieszkaniowym panują podobne preferencje odnośnie powierzchni nabywanego lokalu. Średni metraż najczęściej sprzedawanego mieszkania na rynku wtórnym oscyluje wokół 50 m kw. Poza Łodzią, która znacznie odstaje cenowo od reszty największych miast za takie mieszkanie obecnie trzeba zapłacić od ok. 280 tys. zł w Poznaniu do 412 tys. zł w Warszawie. Z zestawienia wynika więc, że sprzedając dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, w Łodzi możemy sobie pozwolić na dwa podobne lokale.

 


 
Ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres II 2011-IV 2011. Natomiast analizując ceny mieszkań w innych miastach, w których działają doradcy Metrohouse & Partnerzy, widoczne są znaczące różnice cenowe. Najniższe ceny za mieszkanie ok. 50 m kw. spośród wybranych lokalizacji odnotowujemy w Radomiu i Legnicy, gdzie średnia cena ofertowa takiego lokalu wynosi ok. 150 tys. zł. Im bliżej metropolii, tym ceny osiągają coraz wyższe poziomy. Np. w podwarszawskim Legionowie za takie mieszkanie trzeba zapłacić przeciętnie 300 tys. zł.  – czyli kwotę porównywalną do cen z Gdańska i Gdyni.Radom

W Radomiu ofert mieszkań w okolicach 50 m kw. jest pod dostatkiem. Przeważa budownictwo wielkopłytowe z lat 70-tych i 80-tych. Ceny ofertowe w tym segmencie zaczynają się od 125 tys. zł, a kończą kwotą 190 tys. zł. W przypadku kamienic przedwojennych i budynków z lat 50-tych i 60-tych ceny są jeszcze niższe. Za 105 tys. zł można stać się właścicielem dwupokojowego mieszkania do remontu w przedwojennej kamienicy. Stosunkowo niewiele ofert dotyczy mieszkań w nowym budownictwie. Za metraż ok. 50 m kw. w budynkach wybudowanych po 1990 r. właściciele żądają stawek od 170 do 230 tys. zł. Czyli drożej niż średnie stawki transakcyjne w Łodzi.

 

Legnica

W Legnicy dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 48 m kw. w kamienicy można kupić już za 120 tys. zł. Najczęściej jednak spotykanym przedziałem cenowym jest 130-170 tys. zł. Przeważają mieszkania w blokach z lat 70-tych i 80-tych. W ofercie pojawiają się także mieszkania trzypokojowe o metrażu 49 m kw. w budynkach z wielkiej płyty w cenie ok. 140-150 tys. zł.

 

Iława

W Iławie mieszkania o powierzchni ok. 50 m kw. są także najczęściej nabywanym produktem na rynku mieszkaniowym. – Na rynku wtórnym takie mieszkanie możemy kupić w cenie 130-180 tys. zł., mówi Zbigniew Bączek, dyrektor M&P w Iławie. Najniższy pułap cenowy jest reprezentowany przez mieszkania w budynkach z lat 70-tych i 80-tych. Za podobne mieszkanie w budynkach wybudowanych po 2005 r. właściciele żądają nawet powyżej 190 tys. zł.

 

Piła

Zakup mieszkania o powierzchni 50 m kw. w Pile będzie kosztował średnio od 140 do 180 tys. zł. Za 140 tys. zł na rynku pojawiają się oferty w starszym budownictwie, do remontu. Osoby zainteresowane mieszkaniami wybudowanymi po 2000 r. oprócz niewielkiego wyboru ofert muszą pogodzić się z wyższą ceną – nawet w okolicach 190 tys. zł.

 

Elbląg

- Za mieszkanie o powierzchni ok. 50 m kw. w Elblągu trzeba zapłacić od 145 do 230 tys. zł. Najczęściej obserwowany przekrój cen to 160-190 tys. zł. Wszystko zależy od lokalizacji i roku budowy budynku, mówi Joanna Wiśniewska z biura M&P w Elblągu. Najtańsze mieszkania znajdziemy w starych kamienicach w gorszym stanie technicznym. Dużo drożej jest na starówce i w centrum miasta.

 

Kartuzy

–W Kartuzach na zakup mieszkania o metrażu ok. 50 m kw. trzeba przeznaczyć przeciętnie od 160 do 200 tys. zł, mówi Wioletta Jóźwiak z biura M&P w Kartuzach. Także w tym rejonie Polski największą popularnością cieszą się dwupokojowe mieszkania, szczególnie jeśli cena m kw. nie przekracza limitu ustalonego dla dopłat w ramach Rodziny na swoim. Wśród mieszkań o tej powierzchni najwięcej ofert dotyczy lokali w blokach z lat 80-tych. W takich budynkach znajdziemy także niewielkie (52 m kw.) mieszkania trzypokojowe.

 

Olsztyn

W Olsztynie również nie ma większego problemu z zakupem mieszkania o powierzchni ok. 50 m kw., choć pośrednicy nie ukrywają, że jest to najczęściej poszukiwana powierzchnia, przez co mieszkania w tym segmencie szybko zmieniają właścicieli. Znajdziemy tu wiele ofert takich mieszkań w budynkach z wielkiej płyty. – Ich ceny ofertowe kształtują się w zależności od lokalizacji i stanu mieszkania od 180 do 230 tys. zł. W nowym budownictwie ceny ofertowe rozpoczynają się od poziomu ok. 240 do 270 tys. zł., mówi Włodzimierz Burmistrzak, pośrednik Metrohouse & Partnerzy z Olsztyna. Na rynku znajduje się też sporo ofert z zaporowymi cenami dochodzącymi do 300 tys. zł., jednak nie cieszą się powadzeniem. – Największe zainteresowanie jest mieszkania do 300 tys. zł, oczywiście najbardziej pożądane jest nowe budownictwo.

 

Pruszków

W podwarszawskim Pruszkowie 48-metrowe, dwupokojowe mieszkanie w bloku, w stanie idealnym z meblami można kupić za 300 tys. zł. Dla porównania takie samo do remontu kosztuje w granicach 245-260 tys. zł. – Największym zainteresowaniem, a zarazem najczęściej sprzedającym się lokalem jest bardzo popularny i udany projekt mieszkania dwupokojowego, 48-metrowego z dużym 25-metrowym salonem i 5-6 metrową loggią. Klienci chętnie je kupują ponieważ bardzo łatwo i niewielkim nakładem można przerobić je na 3 pokoje, mówi Norbert Pielach, dyrektor biura M&P w Pruszkowie.

 

Legionowo

W Legionowie minimalna cena m kw. mieszkania w budynku z wielkiej płyty o powierzchni ok. 50 m kw. to 260 tys. zł. Inaczej ma się sprawa w nowym budownictwie. Coraz częściej klienci szukają mieszkań w blokach wybudowanych po 2000 roku. Za 50 m kw. w nowym budownictwie trzeba zapłacić od 290 nawet do 340 tys. zł w przypadku mieszkań nowocześnie zaaranżowanych: - Ceny takich mieszkań zaczynają się od około 5700 zł za m kw. Ładnie i nowocześnie wykończone potrafią się sprzedać nawet 1000 zł za m kw. drożej, mówi Rafał Szulc, dyrektor biura M&P w Legionowie.

 

2011-05-25
Źródło: METROHOUSE & PARTNERZY / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17220 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 215

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >