Dalia (Georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

Dalia (Georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

Dalia (Dahlia), georginia – piękny kwiat z rodziny astrowatych, pochodzący z Meksyku i Gwatemali do Europy został sprowadzony w XVIII w. Jej popularna u nas nazwa georginia pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika. Jest jednym z tych kwiatów, które od lat kojarzą się z polskim, wiejskim, przydomowym ogródkiem. Przez lata był mało doceniany. W ostatnim czasie odkryty również w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych, gdyż różnorodność kolorów i kształtów kwiatów pozwala na tworzenie ciekawych i efektownych kompozycji. Czytaj dalej

 

Dalie przepięknie i kolorowo kwitną od lipca do października. Dopiero pierwsze przymrozki powodują czernienie i zamieranie liści i łodyg.  Występują prawie we wszystkich kolorach i odcieniach (poza niebieskim) – czerwone, różowe, pomarańczowe, żółte, fioletowe i białe. Niektóre gatunki są dwubarwne w 2 kontrastowych odcieniach inne wielobarwne. W wielu odmianach barwy są jaskrawe, ale są też stonowane, pastelowe. 

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Znanych jest ok. 20 tys. odmian dali, które różnią się między sobą wysokością  35 – 200 cm, kolorem, kształtem kwiatów, liczbą płatków kwiatostanu. Odmiany dali dzieli się na grupy:

 • dekoracyjne są najbardziej popularne o pełnych kwiatach złożonych z szerokich, płaskich płatków, których brzegi są lekko wzniesione.
 • anemonowe – przypominają anemony  tworzą pojedyncze kwiaty z jednym lub kilkoma pierścieniami różnobarwnych płatków w centrum wypukła poduszeczka płatków rurkowych.
 • półkaktusowe – pośrednie między kolczastymi a dekoracyjnymi
 • kaktusowe – o pełnych kolczastych kwiatach
 • kryzowe, kołnierzykowe – pojedyncze z wewnętrznymi pierścieniami często inaczej wybarwionymi
 • kuliste – mają gęsto ułożone, prawie rurkowe płatki, kwiaty mają od 8-10 cm średnicy najpopularniejsza grupa wystawowa.
 • pomponowe – podobne do kulistych ale dużo mniejsze 

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Uprawa:

Dalie w swoich naturalnych warunkach są bylinami żyjącymi wiele lat, w naszym klimacie są gatunkiem jednorocznym. Nie są zbyt wymagające w uprawie, początkujący ogrodnik doskonale sobie z nimi poradzi.  Rośliny wysadzamy do gruntu po 15 maja, kiedy nie ma już zagrożenia porannych przymrozków.  Niższe odmiany należy sadzić do 25 cm, wyższe co 50-60 cm i te należy zaopatrzyć w podpórki, gdyż ich delikatne łodygi pod wpływem wiatru mogą się złamać. 

 

Czytaj również: Wspięga pospolita Lablab purpureus (L.) Sweet - jesienna ozdoba ogrodu

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Kwiaty najpiękniej rozkwitną w pełnym słońcu, w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów.  Wymagają żyznej przepuszczalnej gleby i obfitego podlewania w okresie kwitnienia.  Dobrze jest podłoże urozmaicić torfem, włóknem kokosowym lub kompostem.  Konieczne jest też zasilenie roślin nawozem. 

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Jesienią po pierwszych przymrozkach korzenie wraz z bulwami należy wykopać, pozostawiając nieco ziemi po lekkim przesuszeniu przenieść do przewiewnego pomieszczenia. Po wyschnięciu korzenie otrzepujemy z resztek ziemi  obcinamy wyschnięte końcówki i zimujemy w pojemniku z piaskiem i torfem lub trocie w temp. 5-9 stopni. Aby zapobiec pleśni, dobrze jest zanurzyć wcześniej korzenie w środku grzybobójczym. 

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Czytaj również: Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis)

 

Dalie można kupić najczęściej w postaci bulw  w stanie spoczynku zimą lub wiosną w sklepach ogrodniczych, supermarketach lub od producentów bezpośrednio zamawiając na stronie www.

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Kwiaty można też  wyhodować z nasion, ale jest to trudniejsze rozwiązanie i polecane raczej doświadczonym ogrodnikom. 

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Zastosowanie:

Dalia jest rośliną uniwersalną  w ogrodzie ma szerokie zastosowanie. Świetnie nadaje się do tworzenia pięknych rabat a mniejsze, karłowate odmiany do uprawy w pojemnikach, skrzynkach balkonowych i przyokiennych.  A jako kwiat cięty będzie ozdobą w wazonie, ponieważ wyjątkowo długo utrzymuje się w wodzie. Przycinanie kwiatów sprzyja powstawaniu kolejnych. 

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Aby w pełni wydobyć piękno tych kwiatów najlepiej sadzić je w  dużych grupach. Warto mieszać różne gatunki, kolory i kształty ze sobą.  Dalia będzie też współgrała z innymi gatunkami jesiennych  kwiatów jak np. z rudbekią, nawłocią ogrodową czy astrami.

Dalie można również zestawiać z krzewami dekoracyjnymi z liści i owoców jesienią jak np. sumak, berberys, irga, trzmielina. 

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

 

Niskie odmiany sprawdzą się jako obwódki rabat ale również będą się pięknie komponować np. z rozchodnikiem okazałym, krwawnikiem pospolitym, pysznogłówką lub z trawą ozdobną.  

 

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

dalia (georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

 • Ogrody Liczba postów: 314 Grupa: Ogrody Ok...ogród ogrodem - te wszystkie kwiatki, tuję, oczka wodne i tym podobne....a czy bardziej spektakularnym przedsięwzięciem był by basen w ogrodzie ???. Ja na...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 149 Grupa: Nowości ara... Wiele ciekawych możliwości do pokoju meblowego znajdziesz w https://www.edinos.pl/wieruszow Bardzo duży wybór. Nowości i super modele.
 • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 53 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 316 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • podłoga z bambusa? Liczba postów: 145 Grupa: Robimy stro... Użytkownik Gość: AniaPan napisał: Też mi się tak wydaje, zresztą, bambus to mi się kojarzy z deskami do krojenia z Biedronki.... Trwałe wyjątkowo to one nie są....
 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 324 Grupa: Robimy stro... Dokładnie, podłogi drewniane to najlepsze rozwiązanie, trwałe i piękne useful link

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15889 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >