Grad: umowa na dostawy gazu LNG z Kataru podpisana

Grad: umowa na dostawy gazu LNG z Kataru podpisana

W poniedziałek w południe wraz z przedstawicielami katarskiego rządu podpisaliśmy w Katarze umowę na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski - powiedział w poniedziałek PAP minister skarbu Aleksander Grad.

Kontrakt podpisały katarski dostawca gazu LNG Qatargas oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

"To jest pierwszy od 1993 roku długoterminowy kontrakt, który realnie zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne" - ocenił szef resortu skarbu.
 Negocjacje ze stroną katarską trwały od wiosny ubiegłego roku. "Przyspieszenie tych rozmów to efekt wielu naszych wizyt w Katarze, w tym premiera Donalda Tuska w listopadzie ubiegłego roku, a także roboczych spotkań w Davos. Intensywne kontakty z przedstawicielami katarskiego rządu pomogły nam doprowadzić w krótkim czasie do zawarcia tego kontraktu" - ocenił Grad.

Minister wyjaśnił w rozmowie z PAP, że długoterminowa umowa z Katarem została zawarta na 20 lat; ma ona obowiązywać od 2014 r. do 2034 r. Przewiduje dostarczanie 1,5 mld m sześc. gazu LNG rocznie. Poinformował, że "średnia wartość tej umowy to około 500 mln dolarów rocznie".

Szef resortu skarbu wyjaśnił, że katarski gaz będzie transportowany do Polski statkami klasy Q-Flex, o pojemności 216 tys. m sześc. Nie wykluczył zwiększenia ilości dostaw LNG w krótko- lub średnioterminowych kontraktach.

Zapowiedział, że umowa przewiduje klauzulę, która zobowiązuje stronę polską do zapłaty za każdą nieodebraną dostawę gazu.

Surowiec z Kataru będzie dostarczany do gazoportu, który ma być zbudowany do 2014 r. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest spółka Polskie LNG, której właścicielem jest należący do Skarbu Państwa Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Minister przypomniał, że pod koniec kwietnia Sejm uchwalił przygotowaną przez resort skarbu tzw. specustawę gazową, która upraszcza procedury i pozwala na szybszą budowę gazoportu. Ma ona obowiązywać przez pięć lat. "Na spółkach Polskie LNG i Gaz-System spoczywa odpowiedzialność biznesowa za wybudowanie gazoportu w terminie" - podkreślił.


czytaj więcej...
Źródło: Puls Biznesu

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1421 Grupa: Trudne tema... Dziękuje za pomoc
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 108 Grupa: Trudne tema... Użytkownik kranken napisał: Witam. Nie mogę się zdecydować jaki prezent kupić swojej dziewczynie i nie pozwala mi to po prostu spać, a urodziny już tuż tuż. Nie...
  • budowa domu - porady Liczba postów: 384 Grupa: Trudne tema... Jeśli chodzi o budowę domu, to warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki. Takie kominki mogą idealnie dopełnić wystrój salonu i dostarczyć ciepła w chłodne...
  • narożniki skórzane Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Ja polecam narożniki z Wajnert Meble. Mają bardzo ciekawą ofertę jeśli chodzi o narożniki prawe i narożniki lewe - https://www.wajnert.pl/meble/narozniki/n arozn...
  • Sklep internetowy Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Dodatkowy bonus depozytowy https://adidas-fc.pl/legalny-bukmacher-b ez-podatku/ jest wydawany za kod promocyjny. To sekretna sekwencja znaków, w której zaszyfro...

Ostatnio na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17556 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 188

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >