Hodowla ziół w Twoim domu

Hodowla ziół w Twoim domu

Coraz bardziej popularne staje się hodowanie ziół. Nie ma to jak świeże zioła dodane do ulubionej potrawy. Smakują zdecydowanie lepiej niż te zakupione w sklepie. Mają więcej aromatu i są zdrowsze. Mało tego, jedzenie ziół wyhodowanych przez siebie daje o wiele więcej radości – w końcu są to dzieła naszych rąk! Czytaj dalej

 

Zioła nie są roślinami bardzo wymagającymi. Do ich hodowli nie potrzeba wielkiego ogrodu. Wystarczy balkon, a nawet szczerszy parapet, na którym będziemy mogli postawić doniczki. Dobrze jest trzymać je parapecie kuchennym. Wówczas mamy je zawsze pod ręką.

 

Do dobrego rozwoju zioła potrzebują miejsca dobrze nasłonecznionego.  Najszybciej więc będą rosły ustawione w bardzo ciepłych stanowiskach, gdzie będą chronione od powiewów wiatru. Najlepiej rozwijają się w temperaturze około 20 stopni.

 

Czytaj również: Ekologiczne nawożenie w rolnictwie

 

 

Wystarczy im zwykła ziemia ogrodowa, najlepiej o konsystencji grudkowej. Warto unikać ziemi do kwiatów, gdyż zawiera ona wiele składników chemicznych, które niekoniecznie chcemy później spożywać. Najlepiej jednak, aby ziemia była żyzna i próchniczna.

 

Jeśli chodzi o doniczki – mamy wolne pole do popisu. Mogą być praktycznie dowolne – drewniane, gliniane a nawet wiklinowe kosze. Trzeba jednak pamiętać o unikaniu sadzenia bezpośrednio w metalowych osłonkach, gdyż to może doprowadzić do zgnicia naszych ziół. Doniczki nie powinny być także zbyt płytkie. Trzeba również pamiętać o drenażu. Dno doniczki najlepiej wypełnić kamykami lub żwirem. Zapewni to dobry odpływ wody z naszych doniczek.

 

 

Na temat podlewania można by pisać bardzo wiele. Wszystko zależy tak naprawdę od upodobań danej rośliny. Powinno jednak pamiętać, aby podlewać  je codziennie niewielką ilością wody. Gdy sytuacja tego wymaga, dni są wyjątkowo gorące a ziemia wysycha bardzo szybko, zaleca się podlewanie rano i wieczorem.  Nie powinniśmy dopuścić do wyschnięcia wody w doniczce, jednak nie podlewajmy ziół w porze największego nasłonecznienia.

 

Nawozi się tylko zioła wieloletnie, tj. oregano, mięta, tymianek, rozmaryn. Nie można jednak przesadzić z ilością nawozu. Powinniśmy użyć połowy dawki wskazanej na opakowaniu. Dzięki temu nasze rośliny będą rozwijać się doskonale a my nie będziemy narażenie na dostarczanie chemii zawartej w nawozach do naszego organizmu.

 

Bardzo ważne jest także przycinanie. Zioła nie powinny rozrastać się ku górze, lecz rozwijać jak najbardziej na boki. Dzięki przycinaniu nasze rośliny będą się pięknie i szybko rozwijać.

 

Czytaj również: Tajmniczy ogród - zrób to sam

 

 

Zioła mogą zimować przysypane ziemią i chronione liści. Można je także przenieść do pomieszczenia, trzeba jednak uważać, aby temperatura nie była za wysoka.

 

Zioła można spożywać świeże lub można je ususzyć i wykorzystać później. Trzeba jednak pamiętać, aby proces suszenia odbywał się w miejscu przewiewnym i ocienionym. Można związać kilka ich pęczków i powiesić, np. na strychu. Wówczas zasuszą się najlepiej. Następnie przechowujemy je w szczelnych pojemnikach. W przypadku takich ziół jak pietruszka czy koperek lepszym rozwiązaniem jest ich zamrożenie – wówczas zachowają lepszy wygląd i smak. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19154 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >