Idealnie dopasowany materac

Idealnie dopasowany materac

Sen… to czynność, która zajmuje nam 1/3 życia. To dzięki niemu regenerujemy siły, poprawiamy samopoczucie i jesteśmy gotowi do pracy! Ze względu na to, że aż tyle czasu spędzamy w łóżku warto zadbać o komfortowy materac. W końcu to ma być czas relaksu i odpoczynku a nie męczarni! Czytaj dalej

 

Bez odpoczynku nie będzie efektywnej pracy i nauki. Bez dobrze przespanej nocy nie będzie dobrego samopoczucia… pozostanie jedynie uczucie zmęczenia i obolałe ciało. Dlatego, aby tego uniknąć trzeba zatroszczyć się o dobry materac.

 

Czytaj również: Wybór biurka dla dziecka

 

Jeżeli materac jest źle dobrany wówczas może prowadzić do zaburzeń krążenia krwi oraz ze względu na zły ucisk do bólu kręgosłupa. Przy zakupie warto więc wybrać taki, który zapewni śpiącemu odpowiednie podparcie kręgosłupa – oczywiście bez względu na ulubioną pozycję podczas snu. Dodatkowo materac powinien chronić przed dyskomfortem związanym ze zmianą pozycji podczas snu.

 

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru materaca? Najważniejsze są wzrost, waga, wiek. Warto także wziąć pod uwagę schorzenia kręgosłupa, jeżeli takowe posiada potencjalny użytkownik materaca.

 

 

Zacznijmy może od wzrostu. Materac powinien być o 20cm większy niż osoba na nim śpiąca. Zapewnienie 10cm z każdej strony zapewni osobie komfortowy sen. Na tak dobranym materacu sen będzie przyjemnością i nikt nie będzie czuł niepokoju związanego z możliwością spadnięcia lub wystających kończyn.

 

Kolejnym parametrem jest waga. Kiedyś twierdzono, że wybór twardości materaca jest uzależniony od wagi – i odpowiednio osoby cięższe powinny mieć bardziej twardy materac, natomiast lekkie miękki. Nie jest to do końca prawda. Najważniejsze jest odpowiednie ułożenie kręgosłupa w danej pozycji śpiącego. Jak sprawdzić czy wybrany materac będzie odpowiedni? Jeżeli położymy się na nim na boku i kręgosłup tworzy linię prostą między ramionami i biodrami to materac  jest odpowiedniej twardości. Dla wielbicieli snu na plecach potrzebny jest taki materac, który pozwoli na utworzenie przez kręgosłup litery S. Sprawdzenie tego jest bardzo proste. Jeżeli położymy się na plecach i jesteśmy w stanie włożyć dłoń pod plecy w odcinku lędźwiowym oznacza to, że materac jest za twardy. Jeżeli wsunięcie ręki jest niemalże niemożliwe materac jest za miękki.

 

Czytaj również: Jak okiełznać dziecięce zabawki?

 

Wiek jest również istotnym parametrem. Dlaczego? Ponieważ osoby starsze mają o wiele większe problemy z krążeniem krwi. Dodatkowo są w tej grupie osoby, które spędzają większość czasu w łóżku. Jest to bardzo niebezpieczne ponieważ może prowadzić do powstawania odleżyn.

 

 

Wady kręgosłupa również mają istotne znaczenie. Dla osób, które posiadają wadę postawy najlepszy będzie materac o wysokiej elastyczności punktowej. Jeżeli jednak ktoś jest dyskopatą takie rozwiązanie może jedynie pogorszyć stan zdrowia. Warto więc zdecydować się na twardszy materac.

 

Jak sprawdzić czy materac jest dobrany idealnie? Jeżeli sprawdzimy już ułożenie kręgosłupa i będzie ono właściwe, warto zwrócić uwagę na ucisk na kości ramienia i biodrową – oczywiście podczas leżenia na boku. Jeżeli odczuwa się ucisk trzeba wybrać inny materac.

 

Czytaj również: Meble wypoczynkowe w odcieniach brązów i beży

 

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ za miękki materac będzie sprawiał, że ciężko będzie zmienić pozycję na inną. Kręgosłup również nie będzie odpowiednio wsparty. Z tego też względu będzie odbijać się to na mięśniach, które będą musiały do podtrzymywać. Za twardy materac również nie jest niczym dobrym. Krew nie będzie krążyć odpowiednio, pojawią się miejsca ucisku. Mięśnie będę pracować, aby utrzymać odpowiednią linię kręgosłupa. To wszystko może prowadzić do bólu pleców i niekomfortowego samopoczucia.

 

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest kwestia ilości osób, które będą korzystać z materaca. Jeżeli mają na nim spać dwie osoby warto zainwestować w dwa osobne materace. Można także zakupić materac o elastyczności punktowej. To zapewni komfort snu każdej osobie, gdyż materac będzie dobrze dopasowany do każdego.

 

 

Ważnym parametrem podczas wyboru materaca jest ilość stref twardości. Wyróżnia się materace: jedno strefowe, trójstrefowe, pięciostrefowe i siedmiostrefowe. Im więcej stref posiada materac tym jest bardziej wygodny i lepiej dopasowany.

 

Czytaj również: Nowa, rozbudowana kolekcja mebli

 

Wybór materaca jest bardzo ważny. Sen tak naprawdę wpływa na całe nasze życie dlatego warto zainwestować w taki, który będzie naprawdę komfortowy. Dzięki temu będzie mieć pewność, że będzie spać wygodnie i budzić się wypoczęci!

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3504 Grupa: Porady i op... Użytkownik robertb napisał: Jeśli to dość świeża sprawa to powinno wystarczyć namoczenie i dotarcie ściereczką. Jeśli nie, rozejrzyj się po tych produktach - hg...
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 450 Grupa: Ciekawe pom... Mojej żonce marzą się wakacje last minute na Teneryfie. Znalazłem na https://wakacjenatenerife.pl/wakacje-na- teneryfie-last-minute/ świetny apartament z widokie...
  • Wyposażenie i wystrój salonu. Liczba postów: 150 Grupa: Porady i op... Ile tutaj ciekawych pomysłów! ___ www.danoil.pl
  • Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 23 Grupa: Ciekawe pom... Może warto skorzystać z doradztwa zawodowego dla dorosłych. Uważam, że można się tam dużo dowiedzieć nt. pracy oraz po takim spotkaniu jest łatwiej obrać ścieżk...
  • odkurzacz, jakiej firmy? Liczba postów: 49 Grupa: Porady i op... U mnie super sprawdza się irobot roomba combo. Nie tylko jest to robot odkurzający, ale też mopujący. Największy plus to dla mnie to, że sprząta sam ;) Dodatkow...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17201 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 301

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >