Jak dbać o kosiarkę spalinową, aby służyła cały sezon bez szwanku

Jak dbać o kosiarkę spalinową, aby służyła cały sezon bez szwanku

Marzymy o pięknym, przypominającym zielony dywan trawniku. Bez systematycznego koszenia można jednak o tym zapomnieć. Dlatego właśnie kosiarka jest podstawowym wyposażeniem właściciela każdego ogrodu. By służyła nam długo musimy pamiętać o jej prawidłowej konserwacji, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku kosiarki spalinowej. Poznaj kilka praktycznych porad i ciesz się pięknym ogrodem przez cały sezon! Czytaj dalej

 

Jeśli zależy nam na pięknym trawniku, musimy go kosić co najmniej raz w tygodniu. Wtedy trawa lepiej się ukorzenia i zachowuje zdrowy wygląd. Dlatego kosiarka to dla każdego właściciela ogrodu urządzenie bardzo ważne i często używane, a wybór odpowiedniego modelu to ważna decyzja. W przypadku większych powierzchni trawnika lub trudnego dostępu do prądu lepszym wyborem będzie kosiarka spalinowa. Jej przewagą nad kosiarką elektryczną jest bowiem brak przewodu, który ciągnie się za urządzeniem podczas koszenia. Konserwacja kosiarki spalinowej wymaga jednak więcej uwagi i przestrzegania kilku zasad.


jak dbać o kosiarkę spalinową, aby służyła cały sezon bez szwanku


Postaw sprawę na ostrzu noża

Ostrze noża to bez wątpienia najważniejszy element kosiarki. Rzadko kiedy powierzchnia trawnika jest jednak idealnie równa – piaszczyste, wyboiste podłoże powoduje, że noże kosiarki, pracującej tuż nad ziemią, szybko się tępią. Dlatego co 2-3 koszenia dobrze jest sprawdzić, czy noże są nadal wystarczająco ostre. Jak to zrobić? – O poziomie naostrzenia noża najwięcej mówi nam jego końcówka - mówi Grzegorz Kowalczyk, specjalista ds. technicznych firmy Krysiak. - Jeśli jest ona zaokrąglona, konieczne jest naostrzenie. Warto też po koszeniu przyjrzeć się naszemu trawnikowi. Jeśli na źdźbłach trawy znajduje się biały nalot lub są one nierówno przycięte i wyraźnie postrzępione,  oznacza to, że nóż kosiarki wymaga naostrzenia – dodaje ekspert firmy Krysiak.


jak dbać o kosiarkę spalinową, aby służyła cały sezon bez szwanku

 

Czytaj również: Kosa spalinowa? Model elektryczny? A może podkaszarka?


Jak naostrzyć nóż? Należy go odkręcić, a następnie naostrzyć pod kątem 20-30 stopni. Po naostrzeniu konieczne jest wyważenie noża. Można to zrobić na specjalnej wyważarce lub na śrubokręcie, zawieszając nóż za centralny otwór. – Jeśli widzimy, że w takiej pozycji nóż przeważa na którąś stronę, trzeba podostrzyć go dla równowagi. Pozornie może wydawać się to detalem, w praktyce ma ogromne znaczenie. Źle wyważony nóż kosiarki spowoduje, że łożysko wału silnika będzie się szybciej zużywało a kosiarka nie będzie spełniała swojej funkcji – podkreśla Grzegorz Kowalczyk.

 

Nie zalewaj – to podstawa

Podczas ostrzenia i wszelkich innych pracach konserwacyjnych bardzo ważne jest, by nie przechylać kosiarki spalinowej na boki. Może to spowodować zalanie filtra powietrza i tłumika, przez co pojawi się problem z odpaleniem silnika. Dlatego najlepiej odkręcać ostrze, gdy kosiarka znajduje się świecą do góry. Równie ważna jest właściwa konserwacja serca kosiarki, czyli silnika. – Tu kluczowe znaczenie ma systematyczna kontrola oleju. Przed każdym uruchomieniem kosiarki sprawdźmy jego poziom. Po przekroczeniu 25 roboczogodzin olej wymaga już bezwzględnej wymiany – dodaje Grzegorz Kowalczyk. Bardzo istotna jest też kondycja filtra powietrza. Jeśli jest zabrudzony, to silnik kosiarki nie osiąga pełnej mocy. Drobne zabrudzenia można delikatnie wyczyścić. Warto jednak pamiętać, że po określonej liczbie godzin pracy filtr powietrza, a także świece zapłonowe trzeba zastąpić nowymi.  

 

Czysta kosiarka – sprawna kosiarka

Trawa już skoszona, ale to jeszcze nie czas na odpoczynek. Po każdym koszeniu maszynę warto solidnie wyczyścić, zapobiegając chociażby powstawaniu rdzy. Zwłaszcza, że nawet jeśli od dłuższego czasu nie padało, musimy pamiętać, że na trawie i tak osadza się wilgoć. – Kosiarkę i koła kosiarki czyścimy wilgotną szmatką, usuwając osadzającą się od dołu trawę – radzi Grzegorz Kowalczyk. – Warto zainwestować w kosiarkę wyposażoną w funkcję mycia obudowy. Dzięki zamontowanemu wejściu na wąż ogrodowy, obracające się noże powodują „wymywanie” osadzanej na ostrzach i obudowie, skoszonej trawy.  


jak dbać o kosiarkę spalinową, aby służyła cały sezon bez szwanku

 

Czytaj również: Ogrodowe narzędzia akumulatorowe - co warto o nich wiedzieć

 

Dzięki tym kilku, prostym, ale jakże istotnym zabiegom, możemy mieć pewność, że kosiarka spalinowa pozwoli nam dbać o piękno murawy przez długie lata.


Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17666 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 340

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >