Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji trawnika warto sięgnąć

Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji trawnika warto sięgnąć

Niespodziewany kwietniowy powiew lata na początku miesiąca zaburzył kalendarz prac w ogrodzie. Nadzwyczaj wysokie temperatury w połączeniu z deszczem wywołały eksplozję rozwoju roślin i bardzo ożywione prace w ogrodach. Pierwsze wiosenne prace - przygotowanie gleby pod uprawy, sadzenie i przesadzanie roślin, oczyszczanie trawników, zbiegło się w czasie z pierwszym koszeniem, które zazwyczaj jednak wykonuje się w maju. Obecna fala zimna może tylko uczyć pokory wobec natury, daje czas na spokojne zaplanowanie następnych wiosennych czynności ogrodniczych i rozważenie w jaki sposób można ułatwić sobie pielęgnację ogrodu, by czerpać radość z przebywania w tej przestrzeni. Czytaj dalej

 

Każdy miłośnik ogrodu z pewnością ma swoje ulubione zajęcia -  pielęgnacja kwiatów, kształtowanie krzewów i topiarów, doglądanie upraw owocowo-warzywnych lub po prostu beztroski odpoczynek przy wtórze ptasich treli i brzęczenia pszczół, którym chciałby poświęcać jak najwięcej czasu. Ale jeśli jest trawnik to może pojawić się dyskomfort, bowiem nie każdy lubi spędzać czas na koszeniu trawnika. Ten problem całkowicie rozwiązuje robot koszący – mistrz przycinania trawy zapewniający efekt pięknego trawnika w wygodnym dla domowników stylu koszenia. Rolę robota koszącego w pielęgnacji trawników  można porównać z rewolucją jakiej dokonał Internet czy telefonia komórkowa we współczesnym życiu. Robot koszący oznacza bowiem nową jakość życia i wygrany czas. Nowocześnie funkcjonalne roboty zapewniają domownikom bezcenne korzyści, jak i wymierne walory w wygodnej pielęgnacji trawników.

 

Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji trawnika warto sięgnąćRobot Honda Miimo 3000 

Bezcenne zalety robota koszącego

Szukając odpowiedniego dla siebie robota koszącego warto na  początku zwrócić uwagę na jego jakość, która finalnie zapewni wakacje od koszenia przez wiele lat, ekologiczny sposób pielęgnacji trawy i eliminację problemu utylizacji pokosu, zawsze pięknie utrzymany trawnik, beztroskie wyjazdy na urlopy i wakacje bez myślenia o koszeniu trawnika zaraz po powrocie do domu, zarządzanie koszeniem w stylu smart, a przede wszystkim - wolność wyboru sposobu spędzania czasu w ogrodzie czy w „trawnikowym” centrum rekreacji. Finalnie zapewni po prostu przyjemność z posiadania trawy w ogródku.

 

Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji trawnika warto sięgnąćRobot koszący Honda Miimo 310-520

Sztuka przycinana a piękny trawnik

Koszenie i przycinanie trawników – to podobne czynności, ale odzwierciedlają nieco inną filozofię pielęgnacji trawy. Stosując kosiarkę, kosę - trawę kosimy, czyli ścinamy mniej więcej 1-2 cm (i nie więcej niż 1/3 całkowitej długości źdźbeł trawy podczas jednego koszenia). Robot koszący natomiast, wyposażony w bardzo precyzyjną regulację koszenia, elektryczną w przypadku Honda Miimo HRM3000,  jest przeznaczony do systematycznego przycinania dobowych przyrostów trawy. Finalnym efektem jest utrzymanie gęstej trawy na tym samym poziomie.

 

- Ta różnica w filozofii koszenia ma znaczenie i dla trawy i dla domowników. Przycinanie dobowych  przyrostów daje trawie delikatne i stałe impulsy do zagęszczania się. Systematyczne przycinanie zapewnia trawie dobrą wentylację i cyrkulację wody, zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy i sprzyja odmładzaniu się roślin. Warto wiedzieć, że wykwitnięte źdźbła zamierają, stąd na trawniku mogą pojawić się puste plamy. Poza tym zakwitanie traw wiąże się też z pyleniem, a pyłki traw uczulają częściej niż pyłki drzew. Stale przycinany trawnik zachęca do biegania boso, jest bezpieczny w poruszaniu się po nim dla dzieci i dla seniorów. Ponadto, mając robota koszącego unikamy często spotykanego złego nawyku jakim jest skoszenie zbyt dużej części trawy za jednym podejściem koszenia, a takie agresywne koszenie trawę osłabia i spowalnia proces wzrostu. Natomiast dla domowników istotną wartością jest odzyskany wolny czas. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer ds. robotów koszących Honda Miimo, Aries Power Equipment – Generalny Dystrybutor Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.


Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji trawnika warto sięgnąćRobot Honda Miimo 3000 Live

Czytaj również: Świadectwa energetyczne a decyzje zakupowe konsumentów


Roboty Honda Miimo, które mogą przycinać trawę nawet po milimetrze, pielęgnują trawnik według sztuki koszenia. Robot może być zaprogramowany do codziennego przycinania trawy, a tarcza tnąca może być ustawiona na wybranej wysokości w zakresie 3 – 5 cm w przypadku modeli do przydomowych trawników Honda Miimo 40 Live (do 400 mkw.) i Honda Miimo 70 Live (do 700 mkw.) lub 2 - 6 cm w przypadku robotów do większych trawników, jak Honda Miimo 310 (do 1 500 mkw.), Mimo 520 (do 3 000 mkw.) oraz Miimo 3000 i 3000 Live służące do przycinania powierzchni do 4 000 mkw. Warto zwrócić uwagę na fakt, że największe roboty Honda Miimo 3000/3000 Live są wyposażone w wygodną dla opiekuna trawnika elektryczną regulację wysokości koszenia.

 

Wymierne zalety robota koszącego

Ekologiczne odżywianie trawnika

Robot do trawy jest mistrzem mulczowania, czyli ekologicznego nawożenia trawy. Precyzja w ustawieniu tarczy tnącej z uchylnymi nożami w Honda Miimo produkuje mikro pokos, który szybko przekształca się w naturalną biomasę odżywczą. Szacuje się, że pokos ze zdrowej trawy może zaspokoić do 25% potrzeb nawozowych trawnika co zmniejsza też koszty jego utrzymania.

 

Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji trawnika warto sięgnąćRobot koszący Honda Miimo 40-70 Live

Wedle zasad prawidłowej pielęgnacji trawnika, mulczowana trawa powinna być sucha lub przynajmniej osuszona i do tej zasady są dostosowane roboty Honda Miimo zapewniające nowoczesny i wygodny styl zarządzania koszeniem. W zdalnie zarządzanym Honda Miimo 3000 Live (komunikuje się z sieciami GSM/GPS) oraz w Honda Miimo 3000, który jest zarządzany za pomocą smartfona w technologii Bluetooth, można wygodnie i szybko modyfikować plan koszenia w deszczowy dzień. Natomiast mini roboty Honda Miimo 40 Live i Honda Miimo 70 Live, komunikujące się z siecią GSM, pobierają aktualne dane meteorologiczne, jak temperatura, wilgotność powietrza, opady i same dostosowują cykl koszenia do aktualnych warunków.

 

Łatwe przycinanie trawnika na pochyłym terenie

Jedną z praktycznych zalet robotów koszących jest sprawne pokonywanie nierówności ternu. Warto jednak przed wyborem robota, znać stopień nachylenia terenu. Jednym z przykładów są większe modele Honda Miimo, które swobodnie pokonują nachylenia do 45%, a wyróżniają się umiejętnością poruszania się na wzniesieniach w każdym kierunku i utrzymaniem linii prostej jazdy w poprzek stoku. Najnowocześniejsze w tej rodzinie roboty są też wyposażone w technologię łagodnego zwrotu przed linią przewodu granicznego i krawędzią trawnika, co zapewnia imponującą wydajność – 170 mkw./h. Dodatkowo, w celu zwiększenia wydajności, można ustawić 5 punktów rozpoczęcia pracy robota. Rozwiązania te zapewniły urządzeniu opinię robota o najlepszym algorytmie koszenia. Honda Miimo 3000 Live jest dodatkowo wyposażony w funkcję Geofence do definiowania wirtualnych granic przestrzeni robota. 

 

Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji trawnika warto sięgnąćRobot Honda Miimo 3000 

Jakość pielęgnacji trawy

Celem rozwoju nowoczesnej techniki w ogrodzie jest zapewnienie jakości – jakości pielęgnacji trawy i jakości obsługi, co w konsekwencji zapewnia przyjemność posiadania ogrodu i trawnika. Roboty Honda Miimo, produkowane we Francji, gwarantują europejską długotrwałą jakość. Są wyposażone w przejrzysty interfejs aplikacji „Mii-monitor”,  unowocześnione oprogramowanie SET-UP Wizard, nowe rozwiązania i funkcje, które zwiększyły komfort obsługi i serwisowania oraz wydajność koszenia. Zależnie od modelu, Honda Miimo są wyposażone w systemy czujników (mrozu, podniesienia, przechylenia, wywrócenia), łączność z sieciami GPS i GSM, mapowanie trawnika, system Smart Timer do aktualizacji danych meteorologicznych, parowanie trawnika z ID bazy dokującej, elastyczność ustawienia stacji dokującej, system automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości i wysokości trawy, komunikację werbalną (aplikacja Alexa), zdalne zarządzanie ustawieniami robota i serwisowanie w podstawowym zakresie, czy technologię Multi Miimo (dwa i więcej robotów Honda Miimo 3000 koszących w 1 pętli duże powierzchnie po boiska sportowe).  Jakość cięcia zapewnia wentylator unoszący łodygi trawy i tarcza tnąca z 3 uchylnymi ostrzami o wydłużonym okresie eksploatacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w przypadku stępienia ostrzy, wymienia się tylko ostrza, a nie całą tarczę tnącą.

 

Po jakie nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji trawnika warto sięgnąćSystem Multi Mimo

Czytaj również: Poznaj 3 powody, dla których warto posiadać robot koszący do trawy

 

Sięgając po nowoczesne udogodnienia techniczne do pielęgnacji zieleni można nieustannie cieszyć się wolnością we własnym ogrodzie i spędzać w nim, beztrosko i przyjemnie, każdą wolną chwilę.

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 192

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >