Jak kształtował się rynek wynajmu mieszkań w sierpniu 2010r? Sierpień miesiącem wzrostu wynajmu mieszkań.

Jak kształtował się rynek wynajmu mieszkań w sierpniu 2010r? Sierpień miesiącem wzrostu wynajmu mieszkań.

Studenckie poszukiwania nowego lokum rozpoczęte. Sierpień to początek najbardziej intensywnego ruchu na rynku wynajmu nieruchomości. Oblężone miasta akademickie, dziesiątki tysięcy ofert mieszkań i rozgorączkowani studenci poszukujący nowego lokum na kolejny rok to obraz drugiego miesiąca akademickich wakacji. Czytaj dalej

- Właściciele mieszkań korzystają z okazji i ze względu na duże zapotrzebowanie podwyższają ceny najmu, wychodząc z założenia, że prędzej czy później znajdą się na nie chętni. Zauważa się duży popyt na mieszkania zlokalizowane w atrakcyjnej dla studentów lokalizacji: położone w pobliżu uczelni wyższych, bibliotek akademickich czy głównych węzłów komunikacyjnych – twierdzi Julia Siewak, Specjalista ds. Marketingu portalu Wynajem.pl. Od kilku miesięcy zwiększa się liczba mieszkań przeznaczanych pod wynajem. W czerwcu 2010 ofert w serwisie www.wynajem.pl było 29 000, w lipcu 32 000, a w sierpniu ponad 33 500 – dodaje.

Najdroższe ośrodki akademickie w Polsce

Sierpniowy raport Wynajem.pl pokazuje znaczne zwiększenie liczby oferowanych na wynajem mieszkań. Analizie poddane zostały ogłoszenia wynajmu dodane w sierpniu 2010 w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Łodzi. Oczywiście zauważalne są rozbieżności cenowe pojedynczych lokali, jednak wpływ na to mają takie czynniki, jak: lokalizacja, powierzchnia, standard oraz subiektywna ocena właściciela nieruchomości.

Jak wynika z raportu portalu najdroższymi miastami nadal pozostają największe ośrodki akademickie w kraju: Warszawa, gdzie za m2 mieszkania do wynajęcia zapłacimy średnio 45,95 PLN, drugi jest Kraków ze stawką 35,20 zł/m2, potem Wrocław z minimalnie tylko niższą ceną 34,91 zł/m2, Poznań – 32,32 zł/m2, Katowice – 30,05 zł/m2 i Łódź – 27,97 zł/m2.

Zestawienie cen za m2 mieszkania do wynajęcia w najważniejszych ośrodkach akademickich

 

Warszawa
Stolica Polski nieprzerwanie króluje w rankingach najdroższych mieszkań oferowanych na wynajem. Wynika to przede wszystkim ze skoncentrowania wszystkich typów uczelni wyższych w tym mieście: od wyższych szkół zawodowych, poprzez uczelnie medyczne, muzyczne, wydziały uniwersyteckie i ekonomiczne. W lipcu średnia cena 50-metrowego mieszkania na wynajem wynosiła 3105 PLN, w sierpniu nieco spadła i waha się w graniach 2989-3000 PLN, przy czym najczęściej poszukiwane były mieszkania w dzielnicach Śródmieście i Mokotów. Jednocześnie zauważa się wzrost liczby oferowanych nieruchomości – w lipcu stanowiły 29% oferty ogólnopolskiej – obecnie prawie 35%. Za wynajęcie kawalerki w sierpniu liczono sobie średnio 1832,45 PLN, za 2–pokojowe lokum 2356,62 PLN, za 3-pokojowe mieszkanie 3325,80 PLN, a cena wynajmu mieszkania 4-pokojowego i większych wahała się w granicach 4847 PLN.

 

 

 


Kraków
Największa małopolska metropolia z najstarszą uczelnią wyższą w kraju uplasowała się na drugim miejscu pod względem wysokich cen mieszkań na wynajem. Średnia cena wynajmu 2-pokojowego lokum w Krakowie wynosiła ok. 1980 PLN, a największą popularnością, dzięki rozbudowanej sieci komunikacyjnej, cieszyła się dzielnica Krowodrza. Zauważyć można duże rozbieżności cenowe, co ma związek z lokalizacją i standardem wykończenia.  Najdroższą kawalerkę można znaleźć na Podgórzu – 3800 PLN za 60 m2, najtańszą na Bieńczycach - 600 PLN za 20 m2. Równie duże rozbieżności cenowe dotyczą mieszkań dwupokojowych – najtańsze można wynająć za 800 PLN w dzielnicy Nowa Huta (35 m2), najdroższe to już wydatek 4300 PLN na Starym Mieście za stosunkowo mały metraż (32 m2).

 


Wrocław

Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Dolnego Śląska najłatwiej jest wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (poniżej 2000 PLN), które stanowią ponad 86% całości. Najdroższą dzielnicą  jest Stare Miasto, jednak najwięcej ofert dotyczy mieszkań zlokalizowanych na Krzykach i w Śródmieściu. Cena 50-metrowego mieszkania na wynajem, w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosła średnio o 50 PLN. Kawalerkę na wynajem znajdziemy za 1220 PLN, mieszkanie 2-pokojowe kosztuje średnio 1670 PLN, 3-pokojowe 2060 PLN, a cena 4-pokojowego i większych to wydatek rzędu 3400PLN.

 


Poznań
Oferty wynajmu mieszkań w stolicy Wielkopolski są dość powszechne. Duży wybór, niskie, jak na  miasto akademickie ceny i sezon urlopowy sprawiły, że największą część oferty stanowią mieszkania o czynszu niższym niż 2000 PLN (79,2%). Dużą część mieszkań można także wynająć za 2000-2500 PLN (12,6%), mniej ofert dotyczy wieloizbowych lokali o dużych powierzchniach z przedziału cenowego powyżej 3000 PLN. Mimo dość dużego skoku cen (w lipcu cena m2 osiągała wartość 27zł, w sierpniu podskoczyła do 33zł), wynajem w Poznaniu wciąż należy do opłacalnych. Dużą popularnością cieszą się dzielnice: Rataje i Winogrady, których cechą charakterystyczną są bloki i wieżowce z wielkiej płyty.

 


Katowice
Górnośląska stolica rządzi się swoimi prawami. Tak jak w ubiegłym miesiącu, zdecydowanie przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 PLN. Udział tych mieszkań jest największy i wynosi 87,6%. Studenci uczelni wyższych mogą więc przebierać w ofertach wynajmu kawalerek i tańszych lokali dwupokojowych. Średnia cena 50-metrowego mieszkania na wynajem wynosi 1400 PLN, za 3-pokojowe lokum trzeba zapłacić 1880 PLN, a mieszkanie 4-pokojowe i większe to wydatek rzędu 2000 PLN. Najdroższa dzielnica Katowic to Koszutka, jednak znaleźć tam można niewiele mieszkań przeznaczonych na wynajem, wprost przeciwnie do południowej dzielnicy miasta - Piotrowic, gdzie oferuje się najwięcej lokali do wynajęcia.

 


Łódź
Łódź to bardzo specyficzny ośrodek akademicki, ponieważ tutaj wszystkie mieszkania przeznaczone na wynajem, a zamieszczone na portalu www.Wynajem.pl, osiągnęły ceny niższe niż 2000 PLN. Są to przede wszystkim mieszkania 2 – pokojowe, za wynajem którego średnio trzeba zapłacić 1700 PLN i mieszkania 3 – pokojowe, których ceny kształtują się w graniach 1900 PLN. Najdroższe mieszkanie oferowane na wynajem w Łodzi ulokowane było w dzielnicy Śródmieście, najtańsze natomiast na Bałutach i Widzewie.

 


W sierpniu, jak co roku, cena wynajmu mieszkania systematycznie wzrasta. Jest to spowodowane coraz większym zainteresowaniem studentów i powrotem z wakacyjnych wojaży. Dodatkowo, popyt na mieszkania generują studenci pierwszego roku, którym rzadko kiedy przyznaje się miejsce w akademiku lub dla których nie nie wystarczyło miejsc. Prawa rynku są nieubłagane i wykorzystują to właściciele nieruchomości, którzy windują ceny wynajmu o kilka procent. Oczywiście największym uznaniem cieszą się mieszkania oferowane w pobliżu uczelni i dużych węzłów komunikacyjnych. Z danych portalu wynika również, że studenci wolą wynajmować mieszkania większe, przede wszystkim 2 i 3 – pokojowe, bo w takich może zamieszkać więcej osób, dzieląc się kosztami utrzymania.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Wynajem.pl/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1421 Grupa: Trudne tema... Dziękuje za pomoc
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 108 Grupa: Trudne tema... Użytkownik kranken napisał: Witam. Nie mogę się zdecydować jaki prezent kupić swojej dziewczynie i nie pozwala mi to po prostu spać, a urodziny już tuż tuż. Nie...
  • budowa domu - porady Liczba postów: 384 Grupa: Trudne tema... Jeśli chodzi o budowę domu, to warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki. Takie kominki mogą idealnie dopełnić wystrój salonu i dostarczyć ciepła w chłodne...
  • narożniki skórzane Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Ja polecam narożniki z Wajnert Meble. Mają bardzo ciekawą ofertę jeśli chodzi o narożniki prawe i narożniki lewe - https://www.wajnert.pl/meble/narozniki/n arozn...
  • Sklep internetowy Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Dodatkowy bonus depozytowy https://adidas-fc.pl/legalny-bukmacher-b ez-podatku/ jest wydawany za kod promocyjny. To sekretna sekwencja znaków, w której zaszyfro...

Ostatnio na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17556 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 267

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >