Jak upaść, to tylko ze spółdzielnią

Jak upaść, to tylko ze spółdzielnią

Coraz więcej bankructw na rynku nieruchomości. Najgorzej chronieni są najemcy mieszkań w TBS. Kupujących u dewelopera nie obroni notarialna umowa przedwstępna

– W tej chwili w sądach prowadzonych jest 25 postępowań upadłościowych – mówi Krzyszof Popiel, syndyk masy upadłościowej. To są tylko dane od osób, które uczestniczyły w posiedzeniu Rady Krajowej Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Syndyków i Likwidatorów. W praktyce – dodaje – może być ich więcej.

Sam na razie prowadzi dwie tego typu sprawy, obie dotyczą deweloperów.

 

Wpis u dewelopera

Według Popiela podstawowym grzechem kupujących mieszkania na własność jest zawieranie umów przedwstępnych w zwykłej formie pisemnej. W efekcie większość kupujących ma nikłe szanse na uzyskanie mieszkania, a także na odzyskanie swoich pieniędzy. Według prawa upadłościowego ich roszczenia są zaspokajane w trzeciej kolejności, na pierwszym miejscu są roszczenia z tytułu postępowania upadłościowego oraz pracowników, na drugim – roszczenia Skarbu Państwa i ZUS, a dopiero na trzecim wierzycieli, w tym nabywców mieszkań.

– Sama notarialna umowa przedwstępna nie jest dobrą ochroną, kupujący jest tak samo traktowany jak inni wierzyciele – ostrzega Piotr Zimmerman, radca prawny z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Najważniejsze jest dokonanie wpisu roszczenia w dziale III księgi wieczystej nieruchomości. Dzięki temu, nawet jeśli w trakcie postępowania upadłościowego nieruchomość zostanie sprzedana, to pieniądze w pierwszej kolejności dostaną osoby, których roszczenie widnieje w księdze. – Trzeba też pamiętać o jednym – dodaje Zimmerman. – Wniosek do wydziału wieczystoksięgowego sądu o wpis roszczenia powinien co do zasady zostać złożony minimum pół roku przed ogłoszeniem upadłości (art. 81 prawa upadłościowego).

Przepisy nie są precyzyjne i nie wiadomo do końca, co dzieje się w sytuacji, kiedy kupujący ma w ręku akt notarialny przenoszący na niego własność lokalu, ale nie doszło jeszcze do założenia księgi wieczystej i wpisu jego prawa.

– Prawo własności nowo wybudowanego lokalu powstaje bowiem dopiero wtedy, gdy jest wpisane do księgi wieczystej. – wyjaśnia Zimmerman. – Dużo w takim wypadku zależeć będzie od decyzji organów postępowania upadłościowego.

 

A co z TBS

Prawo upadłościowe nic nie mówi o TBS. Nikt bowiem nie przypuszczał, że jakiś może upaść.

– Brakuje szczególnych regulacji w prawie upadłościowym na ich temat – przyznaje Bogusław Białowąs, dyrektor Departamentu Kredytów Trudnych w Banku Gospodarstwa Krajowego. Z tego powodu – dodaje – TBS są traktowane tak samo jak inne spółki.

Nie ma nawet jednoznacznych opinii prawników, co dzieje się z wynajętymi mieszkaniami i wpłaconymi partycypacjami. – Jedni twierdzą, że wchodzą w skład masy, drudzy, że nie.

– Upadłość może grozić prywatnym TBS, a tych jest mało – mówi Zdzisław Słabkowicz, prezes Izby Gospodarczej TBS.

O swoje lokale nie muszą się bać natomiast spółdzielcy.

– Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych daje im roszczenie o przekształcenie praw spółdzielczych w odrębną własność. Dotyczy to zarówno posiadaczy mieszkań lokatorskich, jak i własnościowych, a także najemców dawnych lokali zakładowych. Spółdzielca może skorzystać z roszczenia o przekształcenie tylko wtedy, gdy złoży wniosek w tej sprawie do syndyka, z wyjątkiem własnościowych (przekształci się wtedy z mocy prawa).

Mieszkanie lokatorskie zachowa swój status, gdy kupi je wraz z budynkiem inna spółdzielnia. Jeżeli nabędzie je inny podmiot, przekształci się w najem

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Tania drukarnia internetowa... Liczba postów: 552 Grupa: Trudne tema... My kompleksowo takie materiały jak teczki, notesy, torby papierowe, papiery pakowe, koperty zamawiamy z oferty drukarni Designer ze Szczecina (http://www.drukar...
  • serwer rack Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Warto zainwestować w serwer rack marki Dell? Zastanawiam się nad zakupem urządzenia tego typu.
  • Wybór samochodu Liczba postów: 533 Grupa: Trudne tema... Ja zdecydowałem się na nowy samochód BMW od dealera Bawaria Motors w Katowicach. Już po pierwszej jeździe próbnej wiedziałem, że nie wyjdę z salonu bez podpisan...
  • dysk SAS Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Posiadacie w swoich firmach dysk SAS? Zastanawiam się, na ile takie urządzenie jest niezbędne?
  • przesuwanie modernizacji Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... Ja ze swojej strony mogę polecić firmę, która zajmuje się sprzedażą materiałów pomocnych właśnie w spawalnictwie. Firma http://www.nevinox.com.pl/oferta/mater.. .

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16570 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 260

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >