Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Już od dawna japońskie ogrody uznawane są za najpiękniejsze na świecie. Charakteryzują się one starannym doborem i rozplanowaniem roślin, oraz ogrodowej architektury. Ważne, żeby wszystko ze sobą współgrało.

 

Bardzo często zobaczyć można w japońskich ogrodach źródełko z wodą spływająca z bambusowych tyczek do kamiennej misy i przelewającą się łagodnie po jej ściankach. Taki strumyk sprawia, że delikatny szum wody przynosi ukojenie i spokój.

 

jak urządzić ogród w stylu japońskim

 

Doskonale sprawdzi się on na niewielkiej działce, gdzie nie ma miejsca na staw, czy też oczko wodne. Właśnie fantazyjne wodne konstrukcje sprawiają, że piękno ogrodów japońskich jest doceniane na całym świecie i tak wielu architektów się na nich wzoruje.

 

jak urządzić ogród w stylu japońskim

 

Czytaj również: O jakich zasadach należy pamiętać podczas projektowania ogrodu?


Ważne są nie tylko zastosowane materiały, lecz również oszczędny i przemyślany sposób ich użycia. W tworzeniu nastroju pomogą kamienne lampy i bambusowe płotki, mostki. Wszystko to dla pełniejszego obcowania z przyrodą.

 

jak urządzić ogród w stylu japońskim

 

Układ konstrukcji pompy

Woda w źródełku obiega układ zamknięty. Tłoczona jest pompą z ukrytego zbiornika do bambusowej tyczki, której koniec znajduje się w ziemi. Ważne jest, że kiedy wybieramy pompę, należy dostosować jej wydajność do wymiaru całego układu. Na przykład jeśli w obiegu jest nie więcej niż 2000 litrów wody - najbardziej optymalną wydajnością pompy jest 600 litrów na godzinę. Przy wyborze pompy ważna jest także wysokość, na jaką ma być tłoczona woda. Dookoła misy należy zrobić zagłębienie, wyłożyć je folią i przykryć kamieniami. Wówczas woda nie wsiąka w grunt, spływając do zakopanego w ziemi zbiornika.

 

jak urządzić ogród w stylu japońskim

Rośliny

Dookoła źródełka warto posadzić orientalne rośliny. Powstanie w ten sposób kameralny zakątek japoński. Do roślin łatwo wkomponowujących się w ten styl należą:


• byliny: bambusy, kosaćce syberyjskie, liliowce, ligularie, miskanty, naparstnice, paprocie, tawułki, wiązówki, zawilce;

 

jak urządzić ogród w stylu japońskim


• drzewa i krzewy: bonsai, azalie, bukszpany, forsycje, klony palmowe, magnolie, miłorzęby, różaneczniki, sosny, ozdobne wiśnie.

 

jak urządzić ogród w stylu japońskim

jak urządzić ogród w stylu japońskim

 

Czytaj również: Jak ułożyć ścianę oporową z gazonów?


Pojawiło się wiele publikacji z poradami dotyczącymi projektowania i zakładania ogrodów na styl japoński. Warto poszukać w księgarni. Dobrze jest mieć swoją własną „świątynię dumania”, jaka jest niewątpliwie urokliwy ogród japoński.

 

jak urządzić ogród w stylu japońskim

Źródło: budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Rozbiórki Liczba postów: 95 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 328 Grupa: Robimy stro... Dokładnie, podłogi drewniane to najlepsze rozwiązanie, trwałe i piękne useful link
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 345 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 208 Grupa: Robimy stro... A co z podłogą na poddasze? Mam już wylaną posadzkę, czy teraz mógłbym założyć jeszcze jakość podłogówkę?
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 69 Grupa: Ogrody Ogród zimowy to fantastyczna sprawa my też w tym roku zaczynamy budowę. Już mamy wszystko uzgodnione z firmą https://ogrodyzimowe.net.pl mam nadzieję że już zim...
  • Ogrody Liczba postów: 372 Grupa: Ogrody Ok...ogród ogrodem - te wszystkie kwiatki, tuję, oczka wodne i tym podobne....a czy bardziej spektakularnym przedsięwzięciem był by basen w ogrodzie ???. Ja na...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16199 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 120

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >