Jak wybudować dom tani w eksploatacji?

Jak wybudować dom tani w eksploatacji?

Z danych kampanii „Energooszczędność w moim domu” wynika, że 54% Polaków uważa stosowanie energooszczędnych rozwiązań w budowie domu za konieczne, a tylko 3% za tymczasową modę. Jak zatem wybudować dom, który będzie tani w eksploatacji? Czytaj dalej

 

Wbrew pozorom budowa domu energooszczędnego niewiele różni się od budowy domu metodą tradycyjną. Podstawowe zasady to prosta bryła budynku, odpowiednie materiały oraz staranne wykonawstwo. Koszty budowy takiego domu też nie są znacząco wyższe. Jak wynika z danych firmy Rockwool, partnera kampanii „Energooszczędność w moim domu”, postawienie domu energooszczędnego o powierzchni użytkowej 123 m2 według standardu tej firmy może kosztować obecnie w Polsce tylko 2,7% więcej niż domu tradycyjnego o tej samej powierzchni. A co najważniejsze, inwestycja ta zwróci się po około 7 latach dzięki oszczędnościom ponad 30% rocznie na wydatkach na ogrzewnia.

 

 

Czytaj również: Nowa inwestycja deweloperska w Łodzi

 

Dom energooszczędny musi być całościowo przemyślany przez architekta już na wstępnym etapie projektowania. Ważna jest również świadomość inwestora na temat rozwiazań architektonicznych i konstrukcyjnych sprzyjających oszczędzaniu energii, gdyż architekt łączy wymagania i preferencje funkcjonalne lub estetyczne przyszłych użytkowników z energooszczędnymi technologiami. Oprócz projektu niezwykle istotne jest dokładne wykonanie, najlepiej przez firmę budowlaną doświadczoną w tego typu realizacjach. Złe wykonawstwo może skutkować tylko dalszymi kosztami oraz tym, że pomimo doskonałego projektu, nasz nowy dom nie osiągnie założonego standardu energooszczędności.

 

Na co zatem należy zwrócić uwagę, aby dom był faktycznie energooszczędny?

 

Działka

Na początku musimy wybrać odpowiednią działkę oraz przebrnąć przez urzędowe dokumenty i pozwolenia. Na tym etapie znaczenie mają plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą wpłynąć na ostateczny projekt bryły budynku oraz kształt dachu. Najlepsza będzie działka płaska lub lekko nachylona w stronę południową, z wjazdem od strony północnej lub wschodniej. Na takiej działce budynek powinien mieć południową ekspozycję, z naturalnym osłonięciem przed silnymi wiatrami np. za pomocą drzew. ”To warunki idealne. Warto jednak wiedzieć, że dla domu energooszczędnego wybór działki nie stanowi kryterium przesądzającego o możliwości jego wybudowania. W przeciwieństwie do domu pasywnego, w przypadku którego odpowiednia orientacja działki jest zazwyczaj warunkiem koniecznym” – wyjaśnia Piotr Pawlak z Rockwool.

 

Czytaj również: W Warszawie powstanie nowa inwestycja biurowa

 

Bryła

Im bardziej zwarta bryła – tym lepiej dla energooszczędnego budynku. Warto wybierać proste budynki, na planie prostokąta, z dachem płaskim lub dwuspadowym. Każde załamanie linii ścinany czy dodatkowa połać dachu to większe koszty, możliwość popełnienia błędów przy izolowaniu i dodatkowe mostki termiczne. „Tradycyjnie wykonany balkon jest niestety fatalnym rozwiązaniem od strony energetycznej i należy go unikać. Można natomiast zastosować specjalne wkładki izolujące, albo wybrać konstrukcję samonośną, dostawioną do budynku, która potrafi być bardzo ciekawa architektonicznie. Należy zdecydowanie unikać balkonów nad wykuszami, co jest w Polsce dosyć częstym rozwiązaniem, lub zadbać o szczególnie dobrą izolację tego detalu budynku. Oczywiście dom energooszczędny nie musi być wcale czarną kostką. Powstało wiele domów o architekturze tradycyjnej, spełniających kryteria energooszczędności. Wymagają one jedynie trochę więcej pracy od architekta i wykonawcy” – wyjaśnia Piotr Pawlak z firmy Rockwool.

 

Rozkład pokoi

W energooszczędnym domu rozkładowi pomieszczeń przyświeca zasada projektowania pokoi dziennych oraz tych z dużymi przeszkleniami od strony południowej. Najlepiej byłoby, aby pomieszczenia użytkowe takie, jak: kuchnia, pralnia, garderoba znajdowały się od strony wschodniej lub zachodniej, a garaż od strony północnej. „Na tej ścianie, w naszym klimacie, powinno się stosować okna z mniejszą powierzchnią przeszkleń oraz stolarkę o wyższysz parametrach izolacyjności. Odpowiednie będą na przykład okna dachowe obrotowe GLL 1062 z szybą superenergooszczędną dwukomorową” – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis, architekt Velux .

 

 

Izolacja

Przegrody zewnętrzne, czyli fundamenty i podłogi na gruncie, ściany zewnętrzne, połacie dachu i strop muszą charakteryzować się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną. „Nawet najbardziej nowoczesny i wydajny system ogrzewania nie sprawdzi się, jeśli ciepło będzie uciekać przez nieszczelne ściany czy dach. Straty ciepła mogą wówczas wynieść od 20% dla ścian do nawet 30% dla dachu. Dlatego warunkiem koniecznym budowy domu energooszczędnego jest dobór odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, np. wełny skalnej, oraz wykonanie odpowiedniej grubości izolacji. W przypadku ścian powinna ona wynosić około 25 cm, a dachu około 35 cm. Takie wielkości zalecamy w energooszczędnym standardzie Rockwool, gdyż jesteśmy przekonani, że są uzasadnione ekonomicznie dla inwestora” – mówi Piotr Pawlak z Rockwool.

 

Mostki termiczne

Mostki termiczne mogą zwiększyć zapotrzebowanie domu na energię nawet o 50 kWh/m2 rocznie. Są zatem kolejnym ważnym punktem na mapie budowy domu energooszczędnego. Z mostkami mamy do czynienia w przypadku nadproży, wieńców stropowych, podciągów, więźb dachowych oraz wszelkich połączeń np. okien ze ścianami czy ścian fundamentowych z podłogą na gruncie. Warto zadbać o perfekcyjne wykonanie oraz staranną izolację tych miejsc, aby nie dopuścić do powstawania niepotrzebnych strat ciepła.

 

Okna i drzwi

Pierwszym krokiem jest odpowiednie usytuowanie otworów okiennych i drzwiowych na etapie projektowania. Planując rozmieszczenie okien trzeba uwzględnić ich położenie względem stron świata i zależnie od tego dobrać odpowiednie typy o optymalnych parametrach. „Okna kupujemy na wiele lat, dlatego wybierajmy te dobrej jakości. Przed zakupem poznajmy ich walory użytkowe, które będą miało wpływ na komfort naszego domu. Niezwykle ważny jest także właściwy i zgodny z instrukcją montaż stolarki. W sprzedaży są akcesoria instalacyjne gwarantujące szczelne i ciepłe osadzenie okien. Z punktu widzenia energooszczędności niezwykle ważne jest również stosowanie opowiednio dobranych rolet i żaluzji, które pozwolą utrzymać komfortową temperaturę w domu przez cały rok chroniąc wnętrze przed nadmiarnym nagrzewaniem latem oraz poprawiając parametry izolacyjne okien zimą” – mówi Monika Kupska-Kupis architekt Velux. Do strat ciepła mogą przyczyniać się także nieocieplane i źle osadzone drzwi zewnętrzne, następny ważny element domu energooszczędnego.

 

Oświetlenie

Dobrze zaprojektowany dom energooszczędny wykorzystuje maksymalnie dużo światła dziennego. Konieczne jest uzupełnienie go efektywnym energetycznie oświetleniem sztucznym, w którym źródła światła i strefy świetlne należy zaplanować indywidulanie dla poszczególnych pomieszczeń. Warto stosować kilka punktów świetlnych zamiast jednego oraz tak rozplanować włączniki, aby móc płynnie sterować całym oświetleniem. „Wybierając źródła światła do domu powinniśmy wiedzieć, że nowoczesne lampy LED zużywają około 5 razy mniej energii elektrycznej i działają od 30 do 50 razy dłużej niż tradycyjne żarówki, wytwarzając taką samą ilość światła. Wysokiej jakości, markowe źródła światła LED mają też neutralny wpływ na zdrowie mieszkańców, gdyż wytwarzają światło o przyjaznej dla człowieka ciepłobiałej barwie o wysokim ogólnym wskaźniku oddawania barw” – mówi dr Andrzej Wiśniewski, ekspert firmy Osram.

Z danych kampanii „Energooszczędność w moim domu” wynika, że dla 58% Polaków najważniejszym kryterium doboru oświetlenia do domu jest jego energooszczędność. Cena źródła światła znalazła się natomiast na drugim miejscu.

 

 

Wentylacja i ogrzewanie

Starty ciepła związane z systemem wentylacyjnym mogą sięgać 30%. Aby do tego nie dopuścić stosuje się wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperacją. System ten pozwala w pełni kontrolować wymianę powietrza, ogranicza straty ciepła, a nawet daje możliwość odzyskania znaczącej ilości ciepła z powietrza usuwanego z budynku. W przypadku źródła ciepła dla domu energooszczędnego nie ma jedynego, idealnego rozwiązania i można tu zastosować nawet kilka niezależnych układów grzewczych. Dobierając system ogrzewania należy koniecznie wziąć pod uwagę projekt domu, zastosowaną izolację i wentylację, liczbę mieszkańców oraz ich zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Co zaskakujące, ten ostatni czynnik może okazać się decydujący.

 

Koniec budowy domu, to nie koniec pracy. Aby skorzystać z dopłat udzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) należy potwierdzić wysoki standard energetyczny domu odpowiednim certyfikatem. Wysokość dopłaty uzależniona jest od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania. Szczegółowe kryteria jakie należy spełnić w celu otrzymania dopłaty opisane są w wytycznych NFOŚiGW na stronie www.nfosigv.gov.pl. Certyfikacji dokonuje ekspert w obecności weryfikatora NFOŚiGW. Po uzyskaniu pozytywnej oceny pozostaje cieszyć się niskimi rachunkami.

Źródło: effectivepr / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowoczesne hale magazynowe - jedna już wynajęta! Liczba postów: 198 Grupa: Inwestycje Natomiast w przypadku wyboru dobrej jakości rozwiązań w zakresie sprzętu do magazynu to koniecznie zwróćcie uwagę na ofertę przygotowaną przez Lemarpol w przypa...
  • Wywóz odpadów Liczba postów: 70 Grupa: Inwestycje Z odpadami powinno się postępować w sposób odpowiedni. Poszukuję firmy, która zajmuje się wywozem odpadów spożywczych. Postanowiłem, że poszukam w internecie i....
  • Ubezpieczenie mieszkania - mądra decyzja Liczba postów: 130 Grupa: Inwestycje Ubezpieczenie mieszkania czy też domu to szalenie ważna decyzja. Moim zdaniem jest to jedna z tych rzeczy na ktorych nie warto oszczędzać. Chytry dwa razy traci...
  • Bezkonkurencyjna pożyczka hipoteczna Liczba postów: 145 Grupa: Inwestycje Kredyty to najgorszy pomysł. Można się nieźle wpakować w tarapaty na parę ładnych lat, dlatego wybieram bezpieczne pożyczki. Ja wzięłam akurat pożyczkę na mój n...
  • Jaki powinien być dobry zarządca nieruchomości? Liczba postów: 28 Grupa: Inwestycje Myślę, że dobry zarządca nieruchomości powinien zajmować się kompleksową obsługą nieruchomości komercyjnych oraz właścicieli nieruchomości czynszowych. Ja od la...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 15736 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 133

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >