Jak wykonać i dobrze oświetlić drogę dojazdową do domu szybko i tanio?

Jak wykonać i dobrze oświetlić drogę dojazdową do domu szybko i tanio?

Już na etapie budowy domu trzeba odpowiednio utwardzić drogę dojazdową do posesji, wszak poruszają się po niej ciężkie samochody budowlane, zarówno koparki, jak i wywrotki. Tutaj najlepiej sprawdzają się materiały nie za drogie i niezawodne. Zatem z czego i w jaki sposób wykonać drogę dojazdową szybko i tanio, a także jak oświetlić drogę dojazdową do domu. Na te pytania spróbujemy znaleźć wyczerpujące odpowiedzi. Czytaj dalej

Droga dojazdowa z kruszywa, czyli prosty i niedrogi sposób utwardzenia


Jak wykonać i dobrze oświetlić drogę dojazdową do domu szybko i tanio?

 

Drogę dojazdową można wykonać z kruszywa, to znaczy odpadów asfaltowych albo żwiru. W pierwszym przypadku trzeba jednak wiedzieć, że choć początkowo droga dobrze się prezentuje i jest odpowiednio utwardzona przez walec, to z czasem może się zapadać, zwłaszcza jeśli grunt jest dość nasiąkliwy, a także na skutek naprężeń i nacisku na podłoże ciężkiego sprzętu. Dlatego najlepiej najpierw przygotować podbudowę z piasku, drobnych kamieni, a także założyć geosiatkę do podłoża. Świetnie działa nie tylko jako dodatkowy element utwardzający, ale również odprowadza nadmiar wilgoci. Polipropylenowa siatka zostaje wysypana drobnym żwirem. Następnie kładziona jest jeszcze jedna warstwa piasku i żwiru. W tym przypadku najlepiej zastosować oświetlenie nad garażem, a więc takie które obejmie jak największą część podjazdu.

 

Czytaj również: Ogród rozświetlony w zimowe wieczory - ogrodowe lampy LED


Jak wykonać i dobrze oświetlić drogę dojazdową do domu szybko i tanio?

Płyta betonowa jako materiał budulcowy – ażurowa czy pełna?

Niedrogim i trwałym, a jednocześnie najszybszym rozwiązaniem pozwalającym stworzyć drogę dojazdową do posesji jest wybranie trwałego materiału, takiego jak płyta betonowa. To materiał nienasiąkliwy i łatwy w montażu. Przede wszystkim jest odporny zarówno na nacisk jak i pękanie. Nawet bardzo niska temperatura nie powoduje pękania płyt betonowych, które są na nią wysoce odporne. Płyty betonowe mogą być pełne lub ażurowe. Te pierwsze lepiej nadadzą się na drogę dojazdową. W przypadku drugich trzeba jeszcze wybrać dla nich dobre wypełnienie. Zaletą płyt betonowych jest ich dopasowanie do nowoczesnych, prostych aranżacji budynków. Dobrze wpisują się w industrialną stylistykę otoczenia. Taka droga dojazdowa może być tymczasowa – przed zastosowaniem betonowej kostki brukowej albo wykonana na stałe. Co ważne w pierwszym przypadku nieuszkodzone płyty mogą być przeznaczone do ponownego wykorzystania, zatem materiał się nie marnuje.


Oświetlenie, które zwiększa widoczność – halogeny czy LED?

Każda posesja musi być dobrze oświetlona, a odpowiednie lampy umieszcza się najczęściej albo na drodze, jako oświetlenie najazdowe albo nad bramą garażową. Do wyboru mamy dwa najczęściej stosowane rozwiązania, zatem halogenowe lub LED. Obydwa mogą zapewnić odpowiednią ostrość i szeroki kąt padania światła. Światło halogenowe bywa ostrzejsze i nadaje się na większe podjazdy. Z kolei trzeba przyznać, że oświetlenie LED jest 10 razy bardziej energooszczędne od halogenowego. Jeśli jednak bardzo liczy się cena, a podjazd nie jest eksploatowany nadmiernie, to można wybrać naświetlacze halogenowe, które będą znacznie tańsze od reflektorów led montowanych nad garażem.


Jak wykonać i dobrze oświetlić drogę dojazdową do domu szybko i tanio?

Oświetlenie drogi dojazdowej krok po kroku

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie oświetlenia najazdowego. W jaki sposób można je zamontować? Oczywiście trzeba wykonać odpowiedni wykop pod przewody, które znajdą się w gruncie. Nie powinny znajdować się wyżej niż 50 cm pod powierzchnią, chyba że mamy do czynienia z niskonapięciowymi, ale i one powinny się znaleźć przynajmniej 30 cm pod ziemią. Plan poprowadzenia przewodów najlepiej rozrysować, by w przyszłości przypadkowo ich nie uszkodzić. Przewody wyprowadzane są w postaci zgiętej pętli, co umożliwia komfortowe podłączenie opraw oświetleniowych. Lampy osadzane są w obudowie osłonowej, a w miejscu ich założenia nie może gromadzić się woda. Dławik uszczelniający dokręcany jest po wsunięciu oprawy w obudowę. Aby prawidłowo zamontować oświetlenie najazdowe potrzeba fachowej wiedzy, dlatego najlepiej zaangażować elektryka.

 

Czytaj również: Estetyczne oświetlenie domu i posesji - jak dopasować lampy do wybranych miejsc


Droga dojazdowa do posesji nie musi być wykończona kostką brukową. Takie rozwiązanie jest drogie i pracochłonne. Świetnie sprawdzi się płyta betonowa, która zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko jako tymczasowe podłoże na placach budowy.

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19157 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >