Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Pięknie zaaranżowane rabaty kwiatowe nadają ogrodom niepowtarzalny klimat. Każdy z nas ma swoje ulubione kwiaty i kolory, które chciałby podziwiać w swoim ogrodzie. Odrobina wiedzy ogrodniczej wystarczy, aby odmienić ogródek we własny kawałek raju na ziemi, pełen ulubionych roślin i kwiatów. Czytaj dalej

 

Projektowanie rabat to jedno z najciekawszych zajęć każdego ogrodnika, ale równie czasochłonne.  Aby dobrze zaplanować przyszłą ozdobę ogrodu musimy poznać rodzaj gleby, jaki mamy w ogrodzie oraz z wymagania roślin,  które chcemy posadzić. Ciekawym przykładem rabat są kompozycje ozdobnych traw i kwitnących bylin, zwane rabatami preriowymi. Takie zestawienie zapewni urokliwą ozdobę każdego ogrodu!


Jak  zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin tzw. preriową?

 

Gleba i dobór roślin

Nie wszystkie byliny będą dobrze rosły w każdym podłożu. Do najtrudniejszych w uprawie utworów należą glina i piasek. Jeśli nasz ogród ma takie właśnie podłoże musimy zacząć od przygotowania gruntu przez odpowiednie jego zaprawienie oraz bardzo starannie dobrać takie gatunki roślin, którym takie podłoże nie przeszkadza. Niezależnie od tego jaki typ gleby dominuje w naszym ogrodzie, zawsze możemy go częściowo ulepszyć poprzez odpowiednie zabiegi. Warto również zbadać pH gleby zanim zdecydujemy się w niej cokolwiek posadzić!


Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Rozplenica japońska

 Glebę gliniastą poznamy po spękaniach w czasie suszy i zbitej, lepkiej strukturze.  Może być bardzo żyzna, ponieważ składniki pokarmowe nie wymywają się podczas deszczu, ale niewiele gatunków lubi ten rodzaj gleby, do nielicznych należą np. róże i kosaćce. Aby poprawić jej strukturę możemy przekopać glebę na głębokość 20 cm ręcznie lub glebogryzarką), po takim zabiegu dodać   piasek z kompostem (1:2) i dokładnie przemieszać ze spulchnioną wcześniej glebą.

 

Czytaj również: Jak samodzielnie stworzyć dekoracyjny skalniak w przydomowym ogródku?


Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Szałwia trójbarwna (Salvia horminium)

Gleba piaskowa jest bardzo lekka i sypka. Charakteryzuje się bardzo małą ilością składników pokarmowych i wymaga stosowania nawozów. Warto stosować wszystkie zabiegi, które zwiększają ilość składników pokarmowych dla roślin, lub zdecydować się na dobór odpowiednich roślin takich jak np. wrzosy, macierzanki, niektóre trawy.


Najlepszym podłożem do zakładania kwiecistych rabat jest piasek- gliniasty, poznamy go po brunatnym lub lekko czerwonym kolorze. Ściskając garść widzimy, że gleba jest zbita, ale łatwo daje się pokruszyć. 

 

Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Zakładanie rabaty

Do założenia rabaty preriowej niezbędne będzie miejsce silnie nasłonecznione o przepuszczalnej glebie. Wysokie byliny umieszczamy w tle rabaty, a niskie wykorzystujemy na obwódki. Równie ważne jest, takie dobranie odmian kwitnących, aby na przestrzeni roku kolory na rabacie zmieniały się i były dekoracyjne przez cały sezon wegetacyjny. Gdy zdecydujemy się na konkretne gatunki musimy dobrać do nich odpowiednią rozstawę uwzględniając ich późniejsze przyrosty. 


222.jpg

 

Czytaj również: Jak zaprojektować i pielęgnować rabatę pod drzewami


Pamiętajmy o intensywnym podlewaniu roślin do dwóch tygodni po  posadzeniu! Przed posadzeniem roślin warto zaprawić doły ziemią uniwersalną (lub odpowiednią do gatunku), aby ułatwić im akomodację. Roślinki muszą się zaaklimatyzować i wytworzyć korzenie w głąb nieznanego lądu. Przy zakładaniu warto zastosować kompost lub nawozy humusowe. Aby zapobiec przesuszaniu gleby stosujemy ściółkowanie (kora, zrębki drewniane, słoma, kompost itp.), które utrzymują wilgoć w środowisku glebowym i ograniczają rozwój chwastów. 

 

Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Szałwia omączona (Salvia farinacea)

Projekt rabaty

Prezentowana rabata nawiązuje stylem do rabat preriowych i naturalistycznych łąk kwietnych. Skomponowana została z ozdobnych traw, bylin i roślin jednorocznych. Rośliny dobrano na stanowisko lekko piaszczyste, zasadowe i mocno nasłonecznione. Rabata ożywi masywne ogrodzenie domu i uprzyjemni pobyt mieszkańców w altanie wypoczynkowej. Jej największe walory ozdobne zachwycać będą oczy właścicieli ogrodu od  wiosny do pierwszych przymrozków. 


Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) 

Śmiałe kolorystycznie zestawienie, wprowadza do ogrodu niepowtarzalny klimat. Żółte trawy intensywnie błyszczą pomiędzy zielenią pozostałych roślin. Kolejnym barwnym liściowym akcentem są malownicze szałwie, posadzone w większych grupach na obwódce rabaty. Wiosną i latem ozdobą ogrodu będą liczne kwiaty pojawiające się pomiędzy trawami.  Wysokie werbeny i jeżówki, oraz wiejące na wietrze liście traw stworzą unikatową ozdobę w ogrodzie i nadadzą mu wyrazistości i naturalności.


Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Czosnek olbrzymi (Allium giganteum)

Pierwsze na rabacie rozkwitają fantazyjne, fioletowe czosnki olbrzymie (Allium gigantem) i powabne werbeny patagońskie  (Verbena bonariensis). Pod koniec czerwca rozwiną się kwiaty szałwii trójbarwnej (Salvia horminium). W lipcu widowiskowość rabaty zapewnią kwiaty jeżówki purpurowej(Echinacea purpurea), fenomenalne granatowe szałwie omączone (Salvia farinacea)oraz filigranowe kwiatostany rozplenicy japońskiej (Pennisteum alopecuroides ’ Hameln’).  

 

plan123.jpg

 

Charakterystyka roślin 

  1. Szałwia omączona (Salvia farinacea) w naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Wiosną sadzimy ją z rozsady  lub używamy gotowych sadzonek ze szkółki. Preferuje gleby przepuszczalne i słoneczne stanowiska. Dorasta do 50 cm, ciemnoniebieskie, magiczne kwiatostany utrzymują się aż do jesieni (VII-X).  

  2. Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) przepiękna bylina cebulowa, czasem dorasta nawet do 200 cm. Wytwarza oryginalne kuliste kwiatostany  na początku lata (VI-VII). Preferuje stanowiska przepuszczalne i słoneczne. Cebule czosnków sadzimy do gruntu na jesień na głębokość ok. 20 cm. Nadaje się na bukiety i kompozycje florystyczne.

  3. Rozplenica japońska ‘Hammeln’ (Pennisteum alopecuroides ’ Hameln’) tworzy gęste, efektowne  kępy z delikatnych liści dorastające do 80 cm. Ziemia do uprawy rozplenicy musi być przepuszczalna. Polecana jest na stanowiska słoneczne i zacienione. Latem wytwarza ozdobne kłosy które zostają, aż do ścięcia jej na wiosnę. 

  4. Werbena patagońska (Verbena bonariensis) dorasta do wysokości 120 cm. Preferuje gleby lekkie i piaszczyste oraz stanowiska słoneczne. Kwiaty w koloże fioletowo- różowym rozwijają się późną wiosną i kwitnie do jesieni (VI-X). W naszych warunkach werbena uprawiana jest jako roslina jednoroczna, aby zapewnić jej ponowne kwitnienie należy zostawić kwiatostany do późnej jesieni, a w czasie wiosennych porządków nie spulchniać ziemi wokół jej stanowiska. Po przekwitnięciu ścinamy całość rośliny.

  5. Szałwia trójbarwna (Salvia horminium) w Polsce uprawiana jako jednoroczna, warto znaleźć dla niej miejsce w ogródku, gdyż ożywi gamą barw każdą rabatę. Dorasta do 50 cm łodygi obsypuje wielobarwnymi liśćmi. Kwitnie od wiosny do jesieni (VI-X) Preferuje stanowiska słoneczne i próchniczne. 

  6. Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) atrakcyjna trawa o szerokich jasnozielonych liściach. Kępy dorastają nawet do 80 cm i 100 cm szerokości. Dobrze wzrasta na stanowiskach przepuszczalnych i słonecznych. W sierpniu czasami pojawiają się bardzo delikatne kwiatostany. Liście obcinamy wczesną wiosną.

  7. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) wysoka bylina dorasta do ok 80 cm. Okazałe ciemnoróżowe kwiaty rozwijają się w środku lata (VII-VIII). Preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne. Roślina o cennych właściwościach leczniczych.

 

Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra)

Jak zaprojektować dekoracyjną rabatę z traw i bylin w stylu preriowym?

Szałwia omączona (Salvia farinacea) 

 

Źródło: laurencja13 / budnet.pl
Autor: Laurencja Dyrcz

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 99

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >