Czy warto połączyć plac zabaw dla dzieci ze strefą workout dla dorosłych?

Czy warto połączyć plac zabaw dla dzieci ze strefą workout dla dorosłych?

Place zabaw oraz strefy workout należą do powszechnie spotykanych elementów miejskiego krajobrazu. Zazwyczaj można je zobaczyć w parkach, a także między osiedlowymi blokami. Ich zadaniem jest umożliwianie i ułatwianie członkom lokalnej społeczności aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Od kilku lat istnieją też place zabaw dla dzieci połączone ze strefą workout dla dorosłych. U niektórych osób takie rozwiązanie wzbudza zaskoczenie. Czy ma ono jakieś korzyści i co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze wyposażenia do wspólnej przestrzeni?

 

Różne grupy wiekowe na placu zabaw – jak uwzględnić potrzeby wszystkich osób korzystających z takiego miejsca?

Z miejsc takich jak place zabaw i plenerowe siłownie korzystają różne osoby. Dobrze zaprojektowana strefa do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu powinna uwzględniać potrzeby każdej grupy wiekowej – nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, ale też uczniów starszych klas, nastolatki, osoby dorosłe czy seniorów. Przestrzeń powinna być zorganizowana w taki sposób, by zapewniać zarówno najmłodszym, jak i najstarszym różnorodne aktywności fizyczne, obszary do zabawy oraz wypoczynku.

 

Czy warto połączyć plac zabaw dla dzieci ze strefą workout dla dorosłych?

 

Czytaj również: W przydomowym ogrodzie jak w letnisku - tworzymy ogród przyjazny ludziom i naturze

 

Urządzenia street workout umieszczone w pobliżu placu zabaw to przykład takiego planowania przestrzeni, które uwzględnia potrzeby młodzieży i osób dorosłych. Różnego rodzaju drabinki, drążki do podciągania czy orbitreki ułatwiają trenowanie na świeżym powietrzu. Plac zabaw dla dzieci połączony ze strefą workout dla dorosłych jest rozwiązaniem, które wspomaga nie tylko rozwój ruchowy, ale też społeczny. To dobre miejsce do nawiązywania nowych znajomości oraz nauki – na przykład poprzez obserwację zachowań lub działań innych osób. Widok ćwiczących starszych kolegów lub członków rodziny może pozytywnie wpłynąć na bawiące się dzieci poprzez promowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy dobieraniu wyposażenia na plac zabaw dla dzieci ze strefą workout dla dorosłych?

Odpowiednio zaplanowany plac zabaw dla dzieci ze strefą workout dla dorosłych powinien być miejscem, z którego może korzystać cała lokalna społeczność. Przy dobieraniu wyposażenia do takiej przestrzeni należy zwrócić uwagę na to, by zapewnić użytkownikom szeroki wybór urządzeń oraz zabaw. Ponadto każdy z umieszczonych tam elementów powinien być atestowany i spełniać nawet najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa, często są wymagane na placach zabaw. Producent, który na swojej stronie udostępnia możliwość obejrzenia certyfikatów produkowanych przez niego sprzętów to najlepszy wybór.

 

Czytaj również: Domowa pizza pieczona w ogrodowym, mobilnym piecu, opalanym drewnem

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19160 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 157

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >