Jak zrobić rabaty z palisadami?

Jak zrobić rabaty z palisadami?

Ogród powinien być miejscem, w którym możemy się zrelaksować i nabrać sił na kolejny dzień. Bardzo ważnym elementem jest jego wygląd, który powinien skutecznie poprawiać nam nastrój. Rośliny powinny być prawidłowo oporządzone a wokół wskazany jest porządek. Dla lepszej kontroli nad rozrostem roślin powinniśmy wyznaczyć ograniczony teren. Czytaj dalej

 

Rabata

Tego typu miejscem jest właśnie rabata. Do jej wykonania wato byłoby użyć jakiegoś estetycznego materiału. Może to być kamień, drewno lub elementy z betonu. W tym rozdziale skupimy się właśnie na tych ostatnich, a konkretnie na palisadach. 
Każdy liczący się producent wyrobów brukarskich czy betonowych ma w ofercie tego typu wyroby. Występują one w różnych wysokościach dzięki czemu możemy zdecydować jak bardzo mają one wystawać ponad grunt ozdabiając rabatę.


 jak zrobić rabaty z palisadami


Kolejnym kryterium wyboru tych produktów jest barwa. Występują najczęściej w kolorach identycznych lub bardzo zbliżonych do popularnych kostek brukowych. Na pewno znajdziemy odcienie czerwieni, czerni lub betonowej szarości, dzięki czemu możemy je dopasować do bruku lub celowo zmienić kolor, aby je wyróżnić. W zasadzie ostatnim kryterium wpływającym na decyzję wyboru palisady jest jej kształt. Popularne produkty występują w bryle owalnej lub trapezowej, oczywiście znajdziemy też trójkątne czy prostokątne, ale są one z reguły trudniej dostępne.

 

Czytaj również: Jak zaprojektować duży ogród, kiedy nie mamy czasu na jego pielęgnację?


 

Plan i jego wykonanie 

Do wykonania rabaty potrzebujemy na początek jakiegoś planu. Oczywiście nie musi to być skomplikowany projekt rysowany z dokładnością do milimetrów. Wystarczy ogólny szkic, a jeśli polegamy na swojej wyobraźni i posiadamy wrodzone umiejętności organizacji przestrzennej możemy od razu przystąpić do przygotowywania gruntu.Przygotowanie podłoża

Do zamontowania palisady musimy wykopać odpowiednio głębokie otwory. Głębokość ta zależy od od rodzaju gruntu. Najczęściej wkopujemy palisadę do 1/4 jej wysokości. Jeśli jednak jej posadowienie jest niepewne (co ma miejsce w przypadku podłoży piaszczystych) należy umieścić ją głębiej. Musimy koniecznie zwrócić na to uwagę wybierając jej wysokość w trakcie zakupów, ponieważ może się zdarzyć, że "stracimy" ponad 1/3 jej wysokości. 

 
Ułożenie palisady

Proces układania tego produktu zależy przede wszystkim od tego jaki kształt wybraliśmy. W przypadku wersji zaokrąglonej lub prostokątnej mamy dość duże pole manewru w kwestii kształtu rabaty. Trudniej będzie ułożyć obrzeże rabaty z  wykorzystaniem kształtu trapezowego. Jeśli jednak wybór był przemyślany to właśnie ten kształt może się okazać strzałem w dziesiątkę i stanowić idealną ozdobę naszego ogrodu. 

 

Czytaj również: Jak pozbyć się szkodników z ogrodu w naturalny sposób?

 

 

Wielkość rabaty

Rozmiar rabaty jest kwestią indywidualną. Musimy oczywiście zarezerwować wystarczająca ilość miejsca dla naszych roślin uwzględniając ich rozwój z upływem czasu. W zasadzie nie ma ograniczeń co do minimalnych czy maksymalnych jej rozmiarów z wyjątkiem oczywiście całościowej powierzchni ogrodu jednak ze względów praktycznych nie powinniśmy przesadzać z jej rozmiarem. 

 

jak zrobić rabaty z palisadami

Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17865 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 228

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >