Jaką bramę wybrać, by komfortowo służyła nam przez lata? Porównujemy modele skrzydłowe i przesuwne.

Jaką bramę wybrać, by komfortowo służyła nam przez lata? Porównujemy modele skrzydłowe i przesuwne.

Walory estetyczne nie zawsze idą w parze z użytecznością - warto o tym pamiętać już na etapie projektowania ogrodzenia. Oprócz atrakcyjnego wyglądu liczy się także wygoda korzystania z bramy oraz możliwości posesji. Dziś skupimy się na dwóch ostatnich aspektach.

 

Kluczowe pytania

Przystępując do planowania ogrodzenia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech posesji oraz bramy. Po pierwsze: jak często będzIewmy ją otwierać i zamykać? Jeśli bardzo często, warto postawić na model, który wytrzyma więcej takich cykli.

Po drugie: czy na posesji jest dostatecznie dużo miejsca, by otwierać bramę do wewnątrz? Polskie prawo nakazuje, by bramy skrzydłowe otwierały się wyłącznie w stronę posesji. Muszą mieć więc odpowiednią przestrzeń.

Po trzecie: czy jesteśmy w stanie poświęcać swój czas i energię na regularne czyszczenie bramy i jej okolic? To szczególnie ważne w przypadku bram przesuwnych.

 

Bramy skrzydłowe i przesuwne - porównanie rozwiązań

 

Cechy bramy skrzydłowej

O najważniejszej z nich już wspomnieliśmy - wymaga sporej przestrzeni na posesji. Musi otwierać się do wewnątrz, w sytuacji idealnej także wtedy, gdy samochód stoi zaparkowany  na podjeździe.

 

Jaką bramę wybrać, by komfortowo służyła przez lata

 

Pewnym ograniczeniem jest szerokość bramy. W przypadku skrzydłowych nie znajdziemy modeli dłuższych, niż 6 m (w przypadku części z nich ograniczenie sięga nawet do 3 m). To oczywiście wciąż sporo, jednak gdy Klient wymaga większego prześwitu, montaż bramy skrzydłowej staje się niemożliwy do zrealizowania.

Trzeba także pamiętać, że w czasie wietrznej pogody otwieranie i zamykanie bramy może okazać się trudne, a w ekstremalnych sytuacjach uszkodzić auto w czasie parkowania. Oczywiście można pokusić się o rozwiązanie z automatyką, jednak jest ono droższe, niż w bramach przesuwnych.

 

Czytaj również: Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie?

 

brama skrzydłowa i jej zalety

 

Cechy bramy przesuwnej

Ten rodzaj bramy nie ma takich ograniczeń, jak brama skrzydłowa. U dystrybutora można zamówić praktycznie każdą szerokość modułu, z zaznaczeniem, że ogrodzenie, wzdłuż którego będzie przesuwany, będzie równej szerokości.

Sposób otwierania bramy przesuwnej niweluje konieczność posiadania wolnego miejsca na posesji. Co więcej, jest też bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu w porównaniu do bramy skrzydłowej, a zakup automatyki nie jest tak kosztowny.

 

cechy bramy przesuwnej

 

Czytaj również: Ogrodzenia gabionowe – nagrodzone i rekomendowane przez profesjonalistów

 

W przypadku wyboru bramy przesuwnej, zarówno samonośnej, jak i na szynie, trzeba pamiętać o konieczności dbania o czystość, szczególnie w drugim z wymienionych modeli. Suche liście czy śnieg wpływają na płynność pracy systemu, a dodatkowo, w przypadku zbyt dużego ciężaru, mogą powodować uginanie się szyny.

Warto więc wziąć wszystkie plusy i minusy pod uwagę, by być  zadowolonym z wyboru.

 

Porównujemy modele bram  skrzydłowe i przesuwne.

 

Przystępując do planowania ogrodzenia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech posesji oraz bramy

Źródło: Greenfields / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 167 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 286 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 18 Grupa: Robimy dach Ja nie przekonałem się co do blachodachówki i dlatego postanowiłem jednak wybrać dachówkę oraz wykonać porządną więźbę dachową. Teraz z biegiem lat nie żałuję.....
  • Jak urządzić pokój dla chłopca? Liczba postów: 12 Grupa: Wnętrza W kwestii ciekawych ozdób na ścianę do dziecięcego pokoju, bardzo interesujące porady możecie znaleźć na stronie http://dekoratordomu.pl/co-na-sciane-w-p okoju-d...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 316 Grupa: Robimy stro... Właśnie robię remont i jestem na etapie zrywania podłogi i na pewno będę robić nowe wylewki. Wybrałem wylewki łódzkie anhydrytowe bo podobno szybko schną i fajn...
  • Stolarka budowlana i jej korzyści Liczba postów: 370 Grupa: Montujemy o... sorki ale mam pytanie z innej beczki. Korzystał ktoś z ich usług http://twoje-okna.com ?

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17882 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 357

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >