Jaką bramę wybrać, by komfortowo służyła nam przez lata? Porównujemy modele skrzydłowe i przesuwne.

Jaką bramę wybrać, by komfortowo służyła nam przez lata? Porównujemy modele skrzydłowe i przesuwne.

Walory estetyczne nie zawsze idą w parze z użytecznością - warto o tym pamiętać już na etapie projektowania ogrodzenia. Oprócz atrakcyjnego wyglądu liczy się także wygoda korzystania z bramy oraz możliwości posesji. Dziś skupimy się na dwóch ostatnich aspektach.

 

Kluczowe pytania

Przystępując do planowania ogrodzenia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech posesji oraz bramy. Po pierwsze: jak często będzIewmy ją otwierać i zamykać? Jeśli bardzo często, warto postawić na model, który wytrzyma więcej takich cykli.

Po drugie: czy na posesji jest dostatecznie dużo miejsca, by otwierać bramę do wewnątrz? Polskie prawo nakazuje, by bramy skrzydłowe otwierały się wyłącznie w stronę posesji. Muszą mieć więc odpowiednią przestrzeń.

Po trzecie: czy jesteśmy w stanie poświęcać swój czas i energię na regularne czyszczenie bramy i jej okolic? To szczególnie ważne w przypadku bram przesuwnych.

 

Bramy skrzydłowe i przesuwne - porównanie rozwiązań

 

Cechy bramy skrzydłowej

O najważniejszej z nich już wspomnieliśmy - wymaga sporej przestrzeni na posesji. Musi otwierać się do wewnątrz, w sytuacji idealnej także wtedy, gdy samochód stoi zaparkowany  na podjeździe.

 

Jaką bramę wybrać, by komfortowo służyła przez lata

 

Pewnym ograniczeniem jest szerokość bramy. W przypadku skrzydłowych nie znajdziemy modeli dłuższych, niż 6 m (w przypadku części z nich ograniczenie sięga nawet do 3 m). To oczywiście wciąż sporo, jednak gdy Klient wymaga większego prześwitu, montaż bramy skrzydłowej staje się niemożliwy do zrealizowania.

Trzeba także pamiętać, że w czasie wietrznej pogody otwieranie i zamykanie bramy może okazać się trudne, a w ekstremalnych sytuacjach uszkodzić auto w czasie parkowania. Oczywiście można pokusić się o rozwiązanie z automatyką, jednak jest ono droższe, niż w bramach przesuwnych.

 

Czytaj również: Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie?

 

brama skrzydłowa i jej zalety

 

Cechy bramy przesuwnej

Ten rodzaj bramy nie ma takich ograniczeń, jak brama skrzydłowa. U dystrybutora można zamówić praktycznie każdą szerokość modułu, z zaznaczeniem, że ogrodzenie, wzdłuż którego będzie przesuwany, będzie równej szerokości.

Sposób otwierania bramy przesuwnej niweluje konieczność posiadania wolnego miejsca na posesji. Co więcej, jest też bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu w porównaniu do bramy skrzydłowej, a zakup automatyki nie jest tak kosztowny.

 

cechy bramy przesuwnej

 

Czytaj również: Ogrodzenia gabionowe – nagrodzone i rekomendowane przez profesjonalistów

 

W przypadku wyboru bramy przesuwnej, zarówno samonośnej, jak i na szynie, trzeba pamiętać o konieczności dbania o czystość, szczególnie w drugim z wymienionych modeli. Suche liście czy śnieg wpływają na płynność pracy systemu, a dodatkowo, w przypadku zbyt dużego ciężaru, mogą powodować uginanie się szyny.

Warto więc wziąć wszystkie plusy i minusy pod uwagę, by być  zadowolonym z wyboru.

 

Porównujemy modele bram  skrzydłowe i przesuwne.

 

Przystępując do planowania ogrodzenia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech posesji oraz bramy

Źródło: Greenfields / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 328 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 202 Grupa: Robimy stro... Ja robiłam w domu posadzki kamienne, bardzo trwałe i ekeganckie. Jeśli ktoś chciałby tez takie mieć w swoim domu to warto zadzwonic do firmy Marmur Dulemba z K...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 21 Grupa: Robimy dach Trzeba to odpowiednio zestawić z pokryciem dachowym, jeżeli ma być to jasna elewacja bądź biała/szara to poszedłbym w kierunku dachówki w kolorze antracytowym b...
  • Lampy do pokoju dziecka Liczba postów: 87 Grupa: Nowości ara... Najlepiej postawić na lampy w kształcie postaci z bajek. Dzieci będą zachwycone.
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 150 Grupa: Firmy budow... Ja właśnie szukałem taki worków typu Big Bagtakie własnie jak na tej stronie https://www.bigbagworki.pl/ i powiem wam, że muszę zamówić kilka z tej strony bo ma...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 110 Grupa: Robimy dach Najszerszy wybór modeli zarówno dachówek ceramicznych, cementowych oraz blachodachówek znajdziesz w ofercie producenta Braas, który również zadbał o odpowiednie...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15718 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >