Jaki odcień podłogi wybrać?

Jaki odcień podłogi wybrać?

Aranżując wnętrze naszego mieszkania lub domu staramy się, aby wszystkie elementy idealnie do siebie pasowały. Bardzo duży wpływ mają na to kolory ścian, mebli, a także podłóg. Podłoga jest bazą dla wszystkich pozostałych komponentów.

 

Muszą one ze sobą współgrać i być spójne kolorystycznie. Dlatego wybierając podłogę do naszego mieszkania należy pamiętać o tym, że nawet najmniejsza różnica w jej odcieniu może wpłynąć na zmianę charakteru wybranego wnętrza. Kolory mają na nas wyjątkowy wpływ. Kiedy znajdujemy się w otoczeniu jasnych barw czujemy się radośni i pełni pozytywnej energii. Z kolei wnętrza nasycone ciemnymi odcieniami działają na nas uspokajająco i łatwiej nam się w nich zrelaksować. Każde z pomieszczeń w naszym mieszkaniu ma swoje przeznaczenie, dlatego też znajomość takich zależności przy urządzaniu jest niezwykle ważna.

 

Najnowsze trendy w stylizacji wnętrz

 

Wybierając kolor podłogi, nie można skoncentrować się tylko na niej. Należy spojrzeć na wnętrze jako całość. Dlatego wybór trzeba dokładnie przemyśleć. Już na etapie projektowania podłogi dobrze jest wziąć pod uwagę w jakich kolorach będą dywany, zasłony, meble i ściany, tak by w przyszłości zachować równowagę we wnętrzu.

 

 

Jasno i lekko – czyli kolory do pokoi dziennych

Jasne kolory rozjaśnią i ożywiają każde wnętrze w naszym domu. Należy o tym pamiętać, gdy aranżujemy wygląd pomieszczeń, w których będziemy spędzać najwięcej czasu w ciągu dnia np.: kuchnia, jadalnia, sypialnia, czy pokój dziecięcy. Jasna podłoga optycznie powiększa przestrzeń, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Daje wrażenie naturalności i prostoty. Najmodniejszymi kolorami sezonu są podłogi szare i ecru.

 

System podłogowy umożliwiający układanie podłóg w dowolnych wielkościach

 

„W tym sezonie wracają do łask podłogi jasne. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza na poddaszach, w pomieszczeniach ze skosami. Jasne kolory podłogi nadają wnętrzom lekkości oraz wyrazistości. Obecnie na popularności zyskują podłogi rustykalne o charakterystycznej strukturze” – doradza Wiesław Ziobro z Decowood.

 

 

Kiedy trzeba się wyciszyć

W niektórych pomieszczeniach jasna podłoga mogłaby nas rozpraszać. Przykładowo nasza sypialnia jest miejscem, gdzie chcemy się zrelaksować. Ciemna podłoga pochłania dużo światła, optycznie pomniejsza pomieszczenie i jednocześnie sprawia, że wydaje się ono przytulniejsze. W tym przypadku możemy zastosować cieplejsze odcienie beżu typu caffe latte czy carmel. Podłoga w ciemnych tonacjach kolorystycznych jest uważana za bardziej elegancką. Warto jednak stosować takie rozwiązania w dużych pomieszczeniach i o odpowiednim oświetleniu, np. w salonach, pokojach dziennych. Należy ostrożnie dobierać kolor, ponieważ w niewielkich pomieszczeniach, z małymi oknami może nieco przytłaczać.

 

Barlinecka podłoga lita w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

 

Na odbiór koloru podłogi duży wpływ ma światło oraz kierunek jego padania. Należy zatem wziąć pod uwagę liczbę i wielkość okien oraz rozmieszczenie źródeł sztucznego oświetlenia. Podłoga inaczej będzie prezentować się w ciągu dnia, w pełnym słońcu, a inaczej wieczorem w świetle lamp. Aranżując dom lub mieszkanie powinniśmy dobrze przemyśleć dobór kolorystyki podłogi. Spójna kompozycja nada wnętrzom charakteru i stylu. Kolor podłogi może zaważyć na tym, czy będziemy dobrze czuli się we własnym domu.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Joanna Jastrzębska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • What dating site do you recommend? Liczba postów: 1 Grupa: Porady i op... Hello everyone. I have been lonely for a long time, since my wife left me, I could not find a replacement for a long time, and I was worried that I was alone. C...
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3709 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.
  • Odzież robocza Liczba postów: 19 Grupa: Porady i op... Dzięki za wszystkie pomocne podpowiedzi. Ja również jestem tego zdania, że warto inwestować w dobrą odzież roboczą, by zapewnić sobie oraz swoim pracownikom wys...
  • Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Liczba postów: 493 Grupa: Ciekawe pom... Myślę, że w wielu przypadkach wynajem jest bardziej opłacalny od zakupu maszyn. Ja niedawno potrzebowałem dźwigu mobilnego do przeprowadzenia prac budowlanych n...
  • święta Liczba postów: 21 Grupa: Ciekawe pom... Sztuczna czy żywa? W domu można mieć nawet kilka choinek więc może jakoś to pogodzicie. Mnie zainteresowała różowa choinka takie też widziałam i mogą całkiem fa...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17300 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 230

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >