Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?

Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?

Jesień to dobry czas na przeprowadzenie prac porządkowych w ogrodzie i przygotowanie zielonej przestrzeni do nadchodzącej zimy. Nawożenie i przesadzanie roślin, nowe nasadzenia, spulchnienie oraz odchwaszczenie gleby – przy tych działaniach nie obędzie się bez wykorzystania narzędzi, takich jak szpadel czy motyka. Z dobrymi akcesoriami praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością! Czytaj dalej

 

Z czym kojarzy się jesień w ogrodzie? Z pewnością z bogactwem kolorów liści, a także pięknem kwitnących o tej porze roku roślin, jak wrzosy i róże czy też obsypanych efektownie drobnymi owocami ognika szkarłatnego i rokitnika zwyczajnego. To również czas zbioru plonów, np. warzyw korzeniowych oraz jabłek, a przede wszystkim ostatni moment na przeprowadzenie niezbędnych prac, zanim jeszcze ogrodowa przestrzeń zapadnie w zimowy sen. W październiku i listopadzie możemy sadzić byliny oraz drzewa i krzewy, spulchnić, odchwaścić i użyźnić glebę czy też wykopać bulwy kwiatów, które nie zimują w gruncie. Jakie narzędzia pomogą nam w wykonaniu tych zadań?


Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?


Sadzimy i wykopujemy

O korzyściach płynących z zielonego otoczenia nie trzeba nikogo przekonywać. Sąsiedztwo roślinności i możliwość przebywania blisko natury doceniliśmy zwłaszcza podczas niedawnego lockdownu. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, posadźmy w pobliżu domu drzewa i krzewy. Możemy sięgnąć po te owocowe lub ozdobne, wybierając z bogatej oferty roślin liściastych oraz iglastych. Przygotujmy też potrzebne narzędzia. 


Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?


Gdy dobierzemy już sadzonkę i odpowiednie miejsce na nowe nasadzenie, do dołka wsypujemy trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, a całość obficie podlewamy wodą. W ten sposób zapewnimy roślinie dobry start. Przy takich działaniach niezastąpiony będzie trwały, poręczny szpadel. – Przy kopaniu, spulchnianiu i przenoszeniu ziemi sprawdzi się szpadel ogrodniczy nitowany, wyposażony w prosty drewniany trzonek typu T. To podstawowe narzędzie każdego właściciela ogródka. Profilowana, wzmocniona nitami konstrukcja zapewnia łatwą pracę i odporność na uszkodzenia – mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO, polskiej firmy produkującej wysokiej jakości narzędzia ręczne.


Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?

 

Czytaj również: Jesienne przekopywanie gleby w ogrodzie i narzędzia, które ułatwią pracę


Aby młoda sadzonka zyskała odpowiednią ochronę przed silnym wiatrem, warto zabezpieczyć ją drewnianymi palikami. Przy mniejszych okazach wystarczy zastosowanie cieńszych i krótszych kawałków drewna, wyższe i nieco wyrośnięte już drzewka lepiej zaś otoczyć kilkoma grubszymi palami. Możemy je przygotować i osadzić w ziemi samodzielnie, z użyciem siekiery oraz młotka kowalskiego. Taki młotek może ważyć od około 3 do 10 kg, więc bez problemu wbijemy nim nawet ciężkie belki. Wybierając narzędzia, miejmy na uwadze to, że ma być to sprzęt „na lata”, pomocny przy różnego rodzaju wymagających pracach. Najlepiej więc postawić na wytrzymałe wyroby kute ze stali, jakie znajdziemy w ofercie JUCO. Są one objęte dożywotnią gwarancją.  Z pomocą szpadla wykopiemy też bulwy kwiatów, które nie powinny pozostać w gruncie na zimę, np. dalie czy begonie. Przechowajmy je w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, aby w przyszłym roku znów podziwiać jak kwitną.


Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?


Spulchniamy i nawozimy

Przed nadejściem zimy w ogrodzie warto wykonać również prace porządkowe. Usuwamy więc chwasty i obumarłe części roślin oraz spulchniamy glebę. Niezastąpiona będzie tu motyka, popularna „sercówka” z długim, drewnianym trzonkiem. Podobnie jak w przypadku siekiery i młotka, długą żywotność tego narzędzia zapewni kuta, hartowana głowica ze stali. Do pomocy możemy zaangażować młodszych członków rodziny – wspólna aktywność na świeżym powietrzu z pewnością wyjdzie nam na zdrowie!


Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?

Czytaj również: Walka z chwastami - jakie sprzęty ułatwią tę nielubianą pracę


Jesienią można się również pokusić o użyźnienie ogródka tak, by poprawić strukturę gleby i polepszyć jej nawodnienie. Są na to różne sposoby – jeden z nich to wysianie poplonu i zyskanie dzięki temu zielonego nawozu. Tam, gdzie wcześniej rosły warzywa i kwiaty, spulchniamy więc ziemię i siejemy, np. nasiona łubinu, gorczycy, seradeli lub rzepaku. W zależności od warunków pogodowych, w ciągu 4-6 tygodni powinny one wyrosnąć i przykryć przestrzeń – można je wówczas przekopać lub też pozostawić na wiosnę i dopiero wówczas wykonać ten zabieg. Rozkładające się rośliny wzbogacą ogródek w próchnicę i związki mineralne. Inne metody to wykorzystanie nawozu zakupionego w sklepie lub u zaprzyjaźnionego rolnika czy też kompostu z przydomowego kompostownika. Przy takich pracach niezastąpiony będzie zestaw podstawowych narzędzi każdego ogrodnika, a więc szpadel i motyka.


Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?

Motyka sercowa

Okres jesienny to pracowity czas w ogrodzie. Jeśli w przyszłym sezonie, chcemy mieć smaczne, samodzielnie wyhodowane warzywa i owoce, warto włożyć nieco wysiłku w przygotowanie i uporządkowanie gleby. Skorzystajmy przy tym z dobrych narzędzi, pamiętając także o ich oczyszczeniu oraz przechowaniu w suchym miejscu po zakończeniu pracy. Pierwszymi efektami swoich działań będziemy mogli cieszyć się już na wiosnę.

 

Jakich narzędzi potrzebujemy do jesiennych prac w ogrodzie?


Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kamień w ogrodzie jako ponadczasowy element dekora... Liczba postów: 16 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli chcecie kupić kamień w fajnej cenie to koniecznie sprawdźcie hurtownie kamienia naturalnego https://ecinvest.pl/. Super jakość i atrakcyjne ceny
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 164 Grupa: Ogród i dzi... Inwestycja w ogród może nie jest opłacalna ale ja musiałem mieć stylowy i piękny ogród w którym będę wypoczywał i zaproszę na imprezę znajomych. Udało się taki....
  • Akwarium w domu Liczba postów: 16 Grupa: Nasze zwier... Ja miałam kiedyś duże akwarium i szczerze, nie zdecydowałabym się na nie ponownie. Za dużo z nim roboty.
  • Wyjazdy - z psami czy bez Liczba postów: 45 Grupa: Nasze zwier... Mój pies jest tak do mnie przywiązany, że nie ma możliwości zostawić go na dłużej jak dzień. Wie, że zawsze śpi koło naszego łóżka, pozbawiony tej możliwości za...
  • Jaki powinien być podjazd? Liczba postów: 40 Grupa: Ogród i dzi... Myślę, że bardzo dobrym materiałem na wykonanie podjazdu jest kostka brukowa. Ja zamówiłem kostkę marki Vestone od firmy www.budwegplus.pl. Materiał charakteryz...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16353 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 126

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >