Kosa spalinowa? Model elektryczny? A może podkaszarka?

Kosa spalinowa? Model elektryczny? A może podkaszarka?

Wybór urządzenia koszącego do ogrodu nie jest łatwy. Chcemy trafić jak najlepiej, by nie musieć martwić się uszkodzeniami sprzętu i oddawaniem go do naprawy czy reklamowaniem. Jaką kosiarką ręczną wybrać, by posłużyła nam na wiele sezonów? Czytaj dalej

Podkaszarka – dla kogo?

Podkaszarka, inaczej zwana trymerem, to drobne urządzenie do mniej wymagających prac w ogródku. Pokaszarka przypomina budową kosę mechaniczną, jednak ma od niej niższą moc, a często również mniejszą głowicę i węższy zakres cięcia. Bez trudu dotrzesz nią tam, gdzie nie udało się wjechać tradycyjnej kosiarce, a także kosie. Niestety tradycyjna wersja nie sprawdzi się, jeśli w trawie znajdują się liczne i twarde chwasty.

 

Mechanizm tradycyjnej podkaszarki opiera się o głowicę z żyłką. Taki trymer może działać na trzy sposoby:

  • ręczny (manualny),
  • częściowo zautomatyzowany (półautomatyczny) – żyłka wysuwa się po naciśnięciu głowicy na podłoże,
  • zautomatyzowany (automatyczny) – żyłka wysuwa się automatycznie i można kontrolować długość cięcia.

 

Nowoczesne podkaszarki posiadają trwalsze źródła zasilania. W sklepach znajdziemy podkaszarki spalinowe i elektryczne, którymi będziemy mogli pracować dłużej i z uwagi na większą moc również na większych terenach.

 

Kosa spalinowa? Model elektryczny? A może podkaszarka?

 

Kosa spalinowa do większych trawników

Kosa mechaniczna – zwana również wykaszarką – to urządzenie dużo wydajniejsze od podkaszarki. Model spalinowy charakteryzuje się dużą mocą, dzięki czemu skosimy nim nie tylko trawnik przed domem i ogródek za domem, ale również większy ogród i działkę. Rewelacyjnie poradzi sobie z gęstą trawą, uschniętymi kwiatami, krzakami, chwastami oraz twardymi łodygami. Kosą mechaniczną wygodnie pracuje się na obszarach nierównych i stromych, czyli takich, na których używanie tradycyjnej kosiarki jest niewygodne lub niemożliwe.

 

Kosa spalinowa odznacza się sporą wagą, dlatego do jej używania poleca się korzystnie ze specjalnego pasa, który rozkłada ciężar na całe ciało. Jest droższa od podkaszarek i kos elektrycznych, ale także jest od nich trwalsza – posłużą nam na długie lata. Nie wymagają robienia przerw w pracy ani znajdowania się w zasięgu kontaktu elektrycznego. Szeroki wybór kos spalinowych znajdziesz tutaj https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/kosy-i-podkaszarki/kosy-spalinowe.html.

 

Czytaj również: Pomysły na prezent dla taty ogrodnika z okazji jego święta

 

Kosa spalinowa? Model elektryczny? A może podkaszarka?

 

Ekologiczna kosa elektryczna – alternatywa wykaszarki spalinowej

Drugim rodzajem kosy mechanicznej jest kosa elektryczna. To wersja atrakcyjna cenowo, lżejsza i cichsza. Ponieważ jej działanie nie powoduje emisji spalin, uznaje się ją za ekologiczną. Jest chętnie wybierana przez mieszkańców domków jednorodzinnych, ponieważ praca kosą elektryczną nie daje się we znaki sąsiadom, a także przydomowy ogród pozwala stałe na znajdowanie się w zasięgu kontaktu elektrycznego.

 

Ograniczenie wynikające z obecności kabla – przy okazji sprawiające, że manewrowanie kosą elektryczną jest mniej poręczne niż praca kosą spalinową – można wyeliminować, wybierając model wzbogacony o akumulator. To zwiększa koszt urządzenia do koszenia trawy, ale za to wykaszarka staje się bardziej mobilna. Możemy przewieźć ją na działkę czy inne miejsce, w którym nie ma dostępu do prądu, i kosić trawę przez kilka godzin – tyle, na ile pozwoli akumulator.

 

Czytaj również: Sprzęty, które pomogą Ci zadbać o ogród

 

Kosa spalinowa? Model elektryczny? A może podkaszarka?

Źródło: Castorama / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Egzotyczny taras Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... Chętnie byśmy popatrzyli na efekty tych usług...
  • Koci katar Liczba postów: 2 Grupa: Nasze zwier... Ja ostatnio czytałam ciekawy artykuł na temat kociego kataru na stronie https://www.maxandmrau.pl/blog-pol.phtml . Była tam wzmianka o lekach o działaniu przeciw...
  • Cynkowanie ogniowe sposobem na trwałe ogrodzenie Liczba postów: 185 Grupa: Ogród i dzi... Użytkownik warzechus napisał: Witam. Odświeżę trochę wątek – czy ktoś ma namiar do firmy, która wykonuje cynkowanie ogniowe? Rejon Mazowsza. Chodzi mi o cynkowa...
  • Nowe drzewka w ogrodzie Liczba postów: 14 Grupa: Zagospodaro... My mamy w ogrodzie skalniak i posadziliśmy w kolo domu tuje i to wszystko co mamy...kto by teraz miał czas obrabiać drzewka owocowe.
  • Sprzątanie posesji po zimie Liczba postów: 3 Grupa: Ogród i dzi... U mnie po zimie zawsze pojawiają się takie dziwne plamy na kostce brukowej. Co rok próbuję nowych specyfików, ale nie działają tak jak bym tego oczekiwał, bo ew...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18047 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >