Listwy przypodłogowe - idealne wykończenie dla naszych podłóg

Listwy przypodłogowe - idealne wykończenie dla naszych podłóg

Kiedy ułożymy panele podłogowe, powinniśmy je jeszcze estetycznie wykończyć. W tym celu sięgnijmy po listwy przypodłogowe. Pozwalają one zamaskować szczeliny dylatacyjne a także, pomagają w rozprowadzeniu przewodów elektrycznych. Aleksander Warczygłowa, specjalista marki Arbiton, radzi nam, jak stworzyć idealną podłogę.

Wybór listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe to bardzo ważna część podłogi dlatego warto poświęci trochę czasu, aby wybrać te najbardziej odpowiednie. Podejmując decyzję, pamiętajmy, że listwy powinny dobrze komponować się z fakturą i kolorem podłogi. Jednak wartości estetyczne nie są w tym przypadku jedynym kryterium, gdyż listwy służą przede wszystkim do maskowania szczelin dylatacyjnych oddzielających podłogę od ściany, a ponadto pozwalają na ukrycie przewodów telefonicznych i elektrycznych. W przypadku problemu z krzywymi ścianami najczęściej stosujemy listwy ze specjalnymi „gumkami” – wykorzystana w nich technologia pozwala doskonale dopasować je do nierównych powierzchni. Kiedy natomiast planujemy częste malowanie, warto wybrać listwy dwuelementowe. Łatwo usunąć w nich górną część, co zdecydowanie upraszcza wszelkie remonty. A jeśli po prostu stawiamy na szybki i wygodny montaż, najlepiej wybrać listwy instalowane bezpośrednio do ściany przy pomocy kołków. Warto także skorzystać ze specjalnych modeli wyposażonych w kanały, które rozdzielają przewody i posiadają tzw. multiboxy, czyli miejsca, gdzie instalujemy gniazdka.

Montaż listew

Przez długi czas na polskim rynku ogromną popularnością cieszyły się listwy wyposażone w klamry mocujące, które ułatwiały montaż listwy na linii łączenia podłogi ze ścianą. Wpierw należało przykręcić klamry do ściany, a następnie na nich montowało się samą listwę.
Dziś jednak prawdziwym hitem stały się listwy, których instalacja nie wymaga użycia klamry – są to tzw. listwy z wyjmowanym środkiem oraz listwy dzielone na dwie części. Posiadają one gotowe, nawiercone otwory, dzięki czemu można je bardzo szybko przymocować do ściany za pomocą kołków. Dodatkowo wiele modeli wyposażonych jest także w gumki, która ułatwiają dopasowanie listwy do nierównych powierzchni. Wystarczy więc, że taką listwę przyłożymy do ściany i w gotowych otworach ołówkiem zaznaczymy miejsca montażu kołków. Następnie wiercimy otwory w ścianie, po czym dokręcamy samą listwę. Kiedy to zrobimy, w środkowym kanale umieszczamy przewody i zakrywamy kanał. W ten prosty sposób oszczędzamy sobie mnóstwo czasu i pracy.  

Porad udzielił Aleksander Warczygłowa, specjalista marki Arbiton.
Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17209 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 270

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >