Marmur w domu i mieszkaniu - elegancja, która doda klasy każdej powierzchni

Marmur w domu i mieszkaniu - elegancja, która doda klasy każdej powierzchni

Marmur jest wykorzystywany w budownictwie od tysięcy lat. To cenny materiał nie tylko dekoracyjny, ale także rzeźbiarski, w marmurze bowiem rzeźbił między innymi słynny Michał Anioł. Do dzisiaj marmur używany jest do zdobienia i wykańczania hoteli, kościołów, luksusowych biurowców, ale także prywatnych domów i mieszkań. Kiedyś był wręcz symbolem przepychu, dzisiaj wiemy, że jakość wykończenia wnętrz warta jest wysokiej ceny, a marmur jest budulcem, który nigdy nie wychodzi z mody i nie ulega zniszczeniu. Czytaj dalej

Skąd pochodzi marmur?

Najbardziej znane na świecie są białe marmury, które pochodzą z toskańskiego miasteczka Carrara. Marmur ten używany jest w rzeźbiarstwie i budownictwie, ponieważ jest perfekcyjnie biały lub biały z szarymi żyłkami i drobnymi przebarwieniami. To właśnie z marmuru kararyjskiego Michał Anioł wydobywał swoje najpiękniejsze dzieła sztuki. Z toskańskich kopalni pochodzą też marmury błękitne, których kolor świadczy o obecności w składzie grafitu, węgla i bitum. Z okolic Werony i Levanto natomiast pochodzą marmury czerwone, które swój kolor zawdzięczają tlenkom żelaza. W okolicach Sieny znaleziono marmury żółte, których kolor także ma związek z obecnością tlenków żelaza. Marmury czarne z białymi żyłkami pochodzą z Miraglio, a kolorowe są składowym różnych marmurów sklejonych ze sobą za pomocą specjalnego cementu. Odmiany zielone z Polcever, z Levanto, Prato czy Cesana to właściwie nie marmury, ale skały serpentynowe, które mają nieregularne białe żyłki.

 

Ten szlachetny kamień obecny jest także w naszym kraju, ale występuje tylko w Sudetach. Kamienie z innych regionów nazywane są marmurami umownie, w rzeczywistości to wapienie. Jednak do Polski sprowadzane są marmury i te tradycyjnie wydobywane we Włoszech, ale też indyjskie, egipskie, tureckie, hiszpańskie czy nawet chińskie.

 

marmur w domu i mieszkaniu elegancja, która doda klasy kazdemu wnętrzuMarmur w Polsce występuje tylko w Sudetach. Do Polski sprowadzany jest z różnych krajów (fot. furmanek24.pl)

 

Czytaj również: Eklektyczne połączenie salonu z kuchnią

 

Samo wydobywanie kamienia wiąże się z ciężką pracą za pomocą specjalistycznego sprzętu i niestety ze sporym ryzykiem dla zdrowia pracowników kopalni. Trudności z wydobyciem marmuru i jego transportem mają więc wpływ także na cenę marmurowych bloków i płytek. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu inwestorów decyduje się na zakup tego wyjątkowo pięknego kamienia.

 

Gdzie go stosować?

Marmur szeroko stosowany jest jako materiał wykończeniowy na całym świecie zależnie od panujących w danym miejscu warunków atmosferycznych. Świetnie nadaje się do wykładania podłóg i ścian szczególnie wewnątrz budynków, w krajach o cieplejszym klimacie stosowany jest również na zewnątrz budynków. Marmur zapewnia elegancki wygląd dając poczucie czystości i delikatnego chłodu.

 

Płyty marmurowe

Płytki marmurowe można układać na podłogach oraz ścianach w podobny sposób jak płytki ceramiczne lub popularną terakotę. Płytki kamienne, czyli między innymi marmurowe, tym różnią się od ceramicznych, że nadają wnętrzu niepowtarzalny, wyjątkowy charakter. Każda płytka jest inna wizualnie, gdyż wyróżnia ją wzór użyleń widocznych na powierzchni.

 

Wymiary płyt marmurowych

Płytki marmurowe mogą mieć różne wymiary i kształty, dzięki czemu pozwalają na szerokie zastosowanie ich we wnętrzach jak również czasami na zewnątrz i tworzą nietuzinkowe powierzchnie. Warto dobierać ich wymiar w zależności od indywidualnych potrzeb. 60x60, 60x30 czy 40x40 cm to najpopularniejsze wymiary płytek marmurowych. Oczywiście na indywidualne zamówienie możliwe jest wykonanie znacznie większych rozmiarów np 100x100 cm.

 

Zastosowanie płyt marmurowych na podłodze

Płytki marmurowe z powodzeniem mogą leżeć na podłodze i na schodach. To jeden z najpiękniejszych elementów architektonicznych, który nadaje wnętrzu luksusowego charakteru. Jednocześnie kamień na podłodze wydaje się surowy i zjednuje miłośników minimalizmu. Kamienne płytki sprawdzają się nie tylko na podłogach i klatkach schodowych w budynkach publicznych, ale także w salonach i domach prywatnych. Zwłaszcza jasne marmury optycznie powiększają przestrzeń i nadają wnętrzu jasności. Na podłogi polecamy przede wszystkim duże płytki marmurowe, które układa się z minimalną fugą.

 

marmur w domu i mieszkaniu elegancja, która doda klasy kazdemu wnętrzuMarmur podkreśla luksus każdego wnętrza (fot.furmanek24.pl)

 

Zastosowanie płyt marmurowych na ścianę

Płyty marmurowe często wykorzystywane są jako okładzina ścienna. Często zastępują płytki ceramiczne nad blatami kuchennymi czy łazienkowymi. Jednak warto wiedzieć, że świetnie wyglądają także jako obudowa kominka. Marmur, który wydaje się chłodny i stonowany, stanowi fantastyczną oprawę dla ciepłych płomieni i paleniska. Takie rozwiązania coraz częściej wprowadzane są do domów nowoczesnych, w których utrzymana jest ciepła, jasna tonacja. Biały marmur z jasnymi przebarwieniami wygląda w takim wnętrzu przytulnie i niezwykle wyrafinowanie.

 

Płytki marmurowe

Najpopularniejszą metodą ozdabiania i ochrony ścian w takich wnętrzach jak kuchnia i łazienka wciąż jest układanie płytek ceramicznych. Jednak właściciele mieszkań chcą sięgać także po płytki naturalne, kamienne. Marmur jest zdecydowanie bardziej elegancki, ale też mniej odporny zabrudzenia. Stąd też niepewność, czy sprawdzi się w każdym pomieszczeniu równie dobrze, jak np. w salonie.

 

Stosowanie płytek w łazience

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują zmienne warunki: często jest wilgotno, unosi się w niej para wodna. Marmur na podłodze i na ścianach sprawdzi się dobrze, pod warunkiem, że pomieszczenie będzie przestronne i wentylowane. Małe wnętrza może bowiem przytłoczyć, zwłaszcza że sama płytka marmurowa ma nawet 2 cm grubości. Kiedy wybierzemy białe, beżowe, czerwone czy nawet czarne płyty marmurowe do łazienki, stworzymy wnętrze, które kojarzy się ekskluzywnym SPA. Warto pamiętać jednak, że płytek marmurowych nie można traktować chemicznymi, silnymi środkami czyszczącymi, a jedynie miękką ściereczką nasączoną łagodnym detergentem. We wnętrzach łazienkowych marmur warto łączyć z miedzią, która nada wnętrzu ciepła i zrównoważy wizualny chłód kamienia. Można także pomyśleć o dodatkach z naturalnego drewna, zwłaszcza kiedy chcemy, by łazienka była utrzymana w stylu ekologicznym. Płytki są świetnym rozwiązaniem w szczególności w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ znakomicie przewodzą ciepło, zapewniając przyjemne stąpanie po kamiennej posadzce.

 

Stosowanie płytek marmurowych w kuchni

Kuchnia zawsze nazywana jest sercem domu. Nie tylko służy do przygotowywania posiłków, ale także jest miejscem spotkań rodzinnych. Kuchnia powinna być ergonomiczna, gdy chodzi o układ mebli i urządzeń AGD, ale także piękna. A nie ma innego materiału wykończeniowego tak naturalnego i estetycznego, a przy tym odpornego jak marmur. Niektórzy klienci decydują się na zastosowanie marmuru na blaty kuchenne. Płyta marmurowa, nawet jeśli pojawią się na niej zarysowania, pozwala na to, by ją wypolerować i odnowić, dlatego nawet po wielu latach użytkowania można odświeżyć taki blat i nadać kuchni dawnego blasku. Marmur pasuje idealnie do kuchni nowoczesnych, jak i tych rustykalnych, świetnie łączy się z drewnem oraz żeliwnymi okuciami i uchwytami szafek. Aby uzupełnić wygląd kuchni z marmurowymi blatami, warto zamontować też kamienny zlewozmywak, by uzyskać harmonijną całość.

 

Stosowanie płytek marmurowych na ścianach

Marmur doskonale sprawdza się również na kuchennych i łazienkowych ścianach, ale coraz częściej montowany jest też w salonach. Jedna ściana wyłożona marmurem nadaje wnętrzu eleganckiego stylu, wręcz szlachetności, a delikatny połysk kamienia rozjaśnia przestrzeń, dodaje jej optycznie dodatkowych metrów kwadratowych. Chłód kamienia sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour, chociaż i miłośnicy nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz decydują się na takie rozwiązanie. Styl glamour uzupełniają stylizowane meble, grube tkaniny, wręcz pałacowe dodatki ze złotymi lub srebrnymi lampami oraz bogato zdobione ramy obrazów i luster. W stylu nowoczesnym warto ograniczyć ozdobniki tylko do jednej, marmurowej ściany.

 

Jak znaleźć sprawdzonego dostawcę

Kupno naturalnego marmuru w postaci płytek lub dużego blatu to spora inwestycja. Nie warto wybierać produktów najtańszych, ale te, które wyróżniają się najwyższą, światową jakością. W branży kamieniarskiej obowiązuje norma PN-EN 12058:2005 Wyroby z kamienia naturalnego. Określa ona, jakie warunki musi spełniać kamień, by był dopuszczony do sprzedaży. Jeśli kamień ma wady powierzchni, uszkodzenia, różni się kolorystycznie od pierwowzoru, może nie być do niej dopuszczony. Dostawca określa też jakość wykończenia powierzchni kamienia, która zależy od jego przeznaczenia. Płytki podłogowe mogą być więc gładkie, polerowane, idealne do salonu lub też matowe i antypoślizgowe, świetnie sprawdzające się w łazience. Kupując takie płytki, warto zapoznać się z informacją o ich przeznaczeniu, tak samo, jak wtedy, kiedy poszukujemy konkretnie wykończonych płytek: ciętych czy fazowanych. Wielu inwestorów bez doświadczenia w kupowaniu marmuru nie zdaje sobie sprawy z tego, ile na rynku obecnych jest odmian tego kamienia. I nie chodzi tylko o kolor budulca, ale także o kraj, z jakiego pochodzi. Dobry dostawca powinien posiadać jak najszerszą gamę produktów, aby można było porównać je z sobą i dobrać tak marmur, który idealnie wpisze się w projekt wykończenia wnętrza.

 

Czytaj również: Czy marmur we wnętrzach jest nadal na topie?

 

marmur w domu i mieszkaniu elegancja, która doda klasy kazdemu wnętrzuPoznaj szeroką gamę produktów (fot. furmanek24.pl)

 

Hurtownia marmuru

Zarówno płytki, jak i duże bloki marmurowe idealne na blaty lub parapety, znaleźć można w podwarszawskiej hurtowni marmuru. Hurtownia Furmanek wyróżnia się przede wszystkim olbrzymią gamą kamieni naturalnych do wykańczania wnętrz: domów, biur, mieszkań, budynków użyteczności publicznej.

 

marmur w domu i mieszkaniu elegancja, która doda klasy kazdemu wnętrzuWybór marmuru z różnych źródeł pozwala na swobodny dobór materiału do aranżacji (fot. furmanek24.pl)

 

Szeroki wybór marmurów z różnych zakątków świata, także z Włoch, pozwala każdemu klientowi na znalezienie kamienia perfekcyjnie dopasowanego do jego wizji architektonicznej. Przepiękne wzory, ale też prosty sposób zakupu kamienia w wyjątkowo korzystnych cenach to niewątpliwe atuty hurtowni, w której asortyment dobierają doświadczeni miłośnicy naturalnego budulca do wykańczania wnętrz.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Szkolenie BHP Liczba postów: 70 Grupa: Porady i op... Szkolenia BHP są ważne, ale ważne też są inne szkolenia, które mogą ocalić pracownikom życie. Bardzo fajnie zapowiada się szkolenie ze strony: https://www.seka....
 • ciekawe dekoracje Liczba postów: 374 Grupa: Ciekawe pom... Czy słyszeliście o nowoczesnych obrazach na płótnie canvas? Obrazy drukowane są tylko bezpiecznymi farbami lateksowymi o wysokiej trwałości (odporność na wodę i...
 • Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 42 Grupa: Porady i op... Jeśli masz problem z doborem materaca to polecam ten wpis: https://blog.mirjan24.pl/idealny-materac -do-spania/ z pewnością objaśni Ci wszystko co najważniejsze....
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 137 Grupa: Nowości ara... Proponuję, aby ściany były szare, a niektóre jaskrawo niebieskie, z różnymi wzorami. Łóżeczko, jak i meble powinny być modernistyczne, bez uchwytów. Do tego na...
 • KAMERY, systemy zabezpieczeń, alarmy Liczba postów: 45 Grupa: Ciekawe pom... Ja w zakresie ochrony monitoringu i mienia oraz systemy alermowe polecam http://ochronaglok.pl/ Mają doświadczonych i przeszkolonych pracowników, działają a pod...

Ostatnio na forum

 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 137 Grupa: Nowości ara... Proponuję, aby ściany były szare, a niektóre jaskrawo niebieskie, z różnymi wzorami. Łóżeczko, jak i meble powinny być modernistyczne, bez uchwytów. Do tego na...
 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 315 Grupa: Robimy stro... Właśnie robię remont i jestem na etapie zrywania podłogi i na pewno będę robić nowe wylewki. Wybrałem wylewki łódzkie anhydrytowe bo podobno szybko schną i fajn...
 • Woda w Ogrodzie Liczba postów: 16 Grupa: Ogrody Według mnie takie motywy bardzo fajnie wygladają. Trzeba tylko trochę sie chyba napracować, zeby stworzyć coś wyjątkowego. Widziałam tutaj http://gardenwizja.pl...
 • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 23 Grupa: Stawiamy śc... ściana czy mur to jedno ,ale jak domowy właściwy weźmie się za drewno to nie ma czego zbierać - pozdrawiam ----------------------- -------- http://dertys-o...
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 274 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
 • blacha trapezowa Liczba postów: 15 Grupa: Robimy dach Dach musi być przede wszystkim trwały i jednocześnie odpowiednio się prezentować, ponieważ jest swego rodzaju wizytówką domu. Jeżeli jeszcze ktoś szuka odpowied...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17777 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >