Mieszkanie na parterze - co, jeśli nie żaluzje?

Mieszkanie na parterze - co, jeśli nie żaluzje?

Posiadanie własnego ogródka przy mieszkaniu w bloku możliwe jest wyłącznie w przypadku mieszkań na parterze, w końcu taras - nawet zielony - to nie to samo. Mieszkanie na parterze ma jednak wadę: ciekawskie spojrzenia. Jak zasłonić okno, by owe spojrzenia przestały nas irytować. Są osoby, którym zaglądanie do wnętrza mieszkania nie przeszkadza, jednak trzeba przyznać, że minimum prywatności wymaga, by okna były chociaż delikatnie przysłonięte. I to nie tylko dla naszego, ale i naszych sąsiadów komfortu. Czy można to zrobić inaczej niż z pomocą żaluzji? Czytaj dalej

 

Firanki dla miłośników ciepła

Firanki to nadal jedna z najczęściej w naszym kraju stosowanych metod dekoracji i zakrycia okna. Co prawda, w modzie na firanki wiele się zmieniło i w blokach nie królują już aluminiowe karnisze wkręcone do sufitu, na których powieszenie firanki było trudne, a i tak efekt bywał średnio estetyczny. Jednak firanki nie do każdego wnętrzach się sprawdzą, no i nie ma co się oszukiwać, będą też delikatnie zmniejszały pomieszczenie. Przeciwnicy firanek są zdania, że w nowoczesnym budownictwie nie po to stosuje się tak wielkie wnęki okienne, by później przysłaniać je firankami.  

 

Nowoczesne i praktyczne przysłonięcie okna: rolety, plisy 

Właściciele mieszkań na parterze mogą korzystać ze sprawdzonych na piętrach sposobów, stosując rolety czy plisy. Zaletą rolet klasycznych czy typu dzień-noc jest ich praktyczność. Można wybierać spośród setek odcieni, dobierać wzory na roletach, montować je do okna lub na wnękę okienną. Szczególnym typem rolet są rolety rzymskie, które w niezwykle lekki sposób przysłaniają okno. Tu też można wybierać materiały mniej i bardziej zaciemniające wnętrze pomieszczenia oraz dobierać sposób wykończenia i drapowanie materiału. Do wnętrz minimalistycznych coś gładkiego, zaś do stylu prowansalskiego np. rolety rzymskie z tkanin podobnych tym, używanym do szycia klasycznych firan. Dobór tkaniny ważny jest nie tylko z uwagi na styl pomieszczeń, ale również ich ekspozycję. W tej zachodniej, na słoneczne popołudnia przyda się roleta z materiałem przepuszczającym mało światła słonecznego. 

 

Mieszkanie na parterze - co, jeśli nie żaluzje?

fot. karnix.pl

Czytaj również: Jak dobrze zaprojektować osłony okienne, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

 

Plisy to rozwiązanie doskonałe do sypialni czy kuchni. Zwłaszcza w oknach kuchennych czy tych w salonie sprawdzą się plisy, które odsłaniać można zarówno od góry, jak i od dołu. Na parterze nie zawsze będzie konieczność zasłaniania całego okna balkonowego, dlatego na dole i na górze plisa może być praktycznie cały czas odsłonięta.  

 

Rozwiązania nietypowe

Jeśli na stałe chcemy się odgrodzić od spojrzeń przechodzących pod naszym mieszkaniem osób, możemy zastosować na okno mleczną folię. Pozwoli ona na ekspozycję okna wewnątrz, a uzupełnić ją można o kwiaty na parapetach. Dla odważniejszych zarezerwowane są witraże okienne, które znajdą jednak zastosowanie wyłącznie w pomieszczeniach, gdzie nie chcemy stałego dostępu światła słonecznego. Ciekawą opcją jest też zastosowanie np. w salonie parawanu, który ładnie odetnie widok, a jeśli będziemy chcieli dopuścić promienie słoneczne do wnętrza, możemy go po prostu przestawić.

 

Czytaj również: Czym osłaniać i dekorować okna - przegląd najmodniejszych rozwiązań

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15821 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 268

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >