Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

W trakcie całego sezonu ogrodniczego, a zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu trawy, wskutek koszenia tworzymy ogromne masy bioproduktu jakim jest pokos. Szacuje się, że pokos stanowi 2/3 odpadów ogrodowych i dlatego warto go wykorzystać w praktyczny sposób: ściętą trawę można odkładać na kompostownik, można nią ściółkować rabaty, zbierać do specjalnych worków i przekazywać służbom komunalnym. Praktycznym, ekologicznym i łatwym w realizacji sposobem zagospodarowania pokosu jest też mulczowanie trawy. Czytaj dalej

 

Ekologiczne efekty mulczowania

Mulczowanie polega na skoszeniu i rozdrobnieniu trawy, a następnie pokryciu powierzchni  trawnika cienką warstwą pokosu, który z czasem przekształca się w naturalny nawóz. „Ta metoda pielęgnacji trawników stała się możliwa i łatwa w wykonaniu dzięki nowoczesnym urządzeniom ogrodniczym wyposażonym w specjalny system mielenia jak Honda Versamow i system podwójnych noży Honda MicroCut, które rozdrabniają pokos i pozostawiają go na powierzchni w postaci cienkiej, równomiernej warstwy. Innowacyjność podwójnych ostrzy polega na tym, że nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a dolny – cięcie wykańczające. Natomiast system Versamow, zarządzany jedną dźwignią Clip Director, umożliwia regulowanie ilości trawy, która ma trafić do kosza i tej, która ma pokryć cienką warstwą powierzchnię trawnika. W ten sposób operator kosiarki, na przykład Honda HRX 476  czy HRX 537 sam dostosowuje ilość mulczowanej trawy do warunków pogodowych oraz wysokości roślin.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora Maszyn i urządzeń Honda w Polsce.


Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

 

Czytaj również: Choroby i szkodniki roślin ogrodowych - jak sobie z nimi radzić?

 

Prawidłowo wykonywane mulczowanie przynosi wymierne korzyści - cienka warstwa równomiernie rozłożonego pokosu:

  • ogranicza parowanie wody

  • spowalnia wzrost chwastów

  • zapobiega erozji gleby

  • przekształcona w naturalny nawóz, odżywia trawę

  • zmniejsza ilość gromadzonych odpadów ogrodowych

Mulczowanie realizowane z pomocą nowoczesnych kosiarek dodatkowo umożliwia lepszą organizację czasu i pracy w ogrodzie ani nie wymaga wysiłku fizycznego.

 

7 podstawowych zasad prawidłowego mulczowania

  1. Trawa rosnąca na glebie wilgotnej nie powinna być zbyt często mulczowana. Mulczowanie jest wskazane w przypadku gleb piaszczystych i jałowych, gdyż dzięki temu gleba poprawia swoje właściwości.

  2. Mulczowany trawnik nie powinien być za często nawożony – to rozkładający się pokos będzie odżywiać rośliny.

  3. Trawnik powinien być regularnie koszony przed mulczowaniem, by na trawie pozostały tylko ścięte młode źdźbła, które szybciej przekształcają się w nawóz. Stare źdźbła i kwiatostany mogą utworzyć na trawie szkodliwy filc. Dlatego też do koszenia warto używać kosiarki, np. Honda HRX 537, HRG 466 SKEP czy kosiarki traktorowe jak Honda HF 2417 i HF 2622, z wielostopniową regulacją wysokości koszenia.

  4. Trawa musi być sucha. Mokra utrudni równomierne rozłożenie pokosu i zacznie gnić.

  5. Pokos musi być bardzo dokładnie rozdrobniony, ponieważ tylko wtedy szybko zamieni się w nawóz. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kosiarki wyposażone w innowacyjny system podwójnych noży.

  6. Warstwa pokosu pozostawiona na trawniku musi być cienka i równomiernie rozrzucona.

  7. Mulczowany trawnik należy obserwować i jeśli jego kondycja osłabia się, trzeba zastosować koszenie ze zbiorem pokosu do kosza naprzemiennie z mulczowaniem.

 

Technika mulczowania

W prawidłowym i łatwym w przeprowadzeniu  mulczowania trawy w sukurs przychodzi nowoczesna technika czyli kosiarki  wyposażone w wielostopniową regulację koszenia, dobrze naostrzone noże a najlepiej w układ podwójnych noży oraz system mulczowania zmiennego. Wszystkie te warunki spełniają kosiarki Honda z linii SUPER KOMFORT jak HRX 476 (szerokość robocza 47 cm) czy HRX 537 (szer. rob. 53 cm) z systemami MicroCut i Versamow oraz 7-stopniową skalą regulacji. Dźwignią Cip Director reguluje się pokos do mulczowania – w przypadku trawy koszonej na wysokości 4 cm, dźwignia powinna być ustawiona w położeniu „100% mulczowania”, a jeśli jest wyższa – należy wybrać ustawienie pośrednie czyli mulczowanie częściowe. 


Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

Takie same udogodnienia posiada też kosiarka Honda HRG 466 SKEP z serii IZY o szerokości roboczej 46 cm i z 6-stopniową osiową regulacją wysokości koszenia (20 - 75 mm). W przypadku dużych trawników o powierzchni ponad 1 500m2 sprawne mulczowanie zapewniają kosiarki traktorowe Honda jak HF 2417 (szer. koszenia 102 cm) i HF2622 (szer. koszenia 122 cm) wyposażone w uproszczony system mielenia, wspierany przez synchronizację podwójnych noży.


Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

 

Czytaj również: Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne wokół trawnika

 

Urządzeniem, które stale kosi i mulczuje trawę jest robot koszący Honda Miimo, dostępny w wersji  Honda Miimo 310 (pow. koszenia 400 – 1 500 m2), Honda Miimo 520 (800 – 3 000 m2) oraz Honda Miimo 3000 (1 000 – 4 000 m2), który jest  zarządzany za pomocą darmowej aplikacji na smartfon i technologii Bluetooth. Jego zaletą jest to, że regularnie utrzymuje trawę na tej samej wysokości, a jego efektywna tarcza tnąca w połączeniu z bardzo precyzyjnym ustawianiem wysokości koszenia, z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm, pozostawia na powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwę rozdrobnionego pokosu, który szybko przekształca się w naturalny nawóz.

 

Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 188

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >