Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

W trakcie całego sezonu ogrodniczego, a zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu trawy, wskutek koszenia tworzymy ogromne masy bioproduktu jakim jest pokos. Szacuje się, że pokos stanowi 2/3 odpadów ogrodowych i dlatego warto go wykorzystać w praktyczny sposób: ściętą trawę można odkładać na kompostownik, można nią ściółkować rabaty, zbierać do specjalnych worków i przekazywać służbom komunalnym. Praktycznym, ekologicznym i łatwym w realizacji sposobem zagospodarowania pokosu jest też mulczowanie trawy. Czytaj dalej

 

Ekologiczne efekty mulczowania

Mulczowanie polega na skoszeniu i rozdrobnieniu trawy, a następnie pokryciu powierzchni  trawnika cienką warstwą pokosu, który z czasem przekształca się w naturalny nawóz. „Ta metoda pielęgnacji trawników stała się możliwa i łatwa w wykonaniu dzięki nowoczesnym urządzeniom ogrodniczym wyposażonym w specjalny system mielenia jak Honda Versamow i system podwójnych noży Honda MicroCut, które rozdrabniają pokos i pozostawiają go na powierzchni w postaci cienkiej, równomiernej warstwy. Innowacyjność podwójnych ostrzy polega na tym, że nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a dolny – cięcie wykańczające. Natomiast system Versamow, zarządzany jedną dźwignią Clip Director, umożliwia regulowanie ilości trawy, która ma trafić do kosza i tej, która ma pokryć cienką warstwą powierzchnię trawnika. W ten sposób operator kosiarki, na przykład Honda HRX 476  czy HRX 537 sam dostosowuje ilość mulczowanej trawy do warunków pogodowych oraz wysokości roślin.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora Maszyn i urządzeń Honda w Polsce.


Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

 

Czytaj również: Choroby i szkodniki roślin ogrodowych - jak sobie z nimi radzić?

 

Prawidłowo wykonywane mulczowanie przynosi wymierne korzyści - cienka warstwa równomiernie rozłożonego pokosu:

 • ogranicza parowanie wody

 • spowalnia wzrost chwastów

 • zapobiega erozji gleby

 • przekształcona w naturalny nawóz, odżywia trawę

 • zmniejsza ilość gromadzonych odpadów ogrodowych

Mulczowanie realizowane z pomocą nowoczesnych kosiarek dodatkowo umożliwia lepszą organizację czasu i pracy w ogrodzie ani nie wymaga wysiłku fizycznego.

 

7 podstawowych zasad prawidłowego mulczowania

 1. Trawa rosnąca na glebie wilgotnej nie powinna być zbyt często mulczowana. Mulczowanie jest wskazane w przypadku gleb piaszczystych i jałowych, gdyż dzięki temu gleba poprawia swoje właściwości.

 2. Mulczowany trawnik nie powinien być za często nawożony – to rozkładający się pokos będzie odżywiać rośliny.

 3. Trawnik powinien być regularnie koszony przed mulczowaniem, by na trawie pozostały tylko ścięte młode źdźbła, które szybciej przekształcają się w nawóz. Stare źdźbła i kwiatostany mogą utworzyć na trawie szkodliwy filc. Dlatego też do koszenia warto używać kosiarki, np. Honda HRX 537, HRG 466 SKEP czy kosiarki traktorowe jak Honda HF 2417 i HF 2622, z wielostopniową regulacją wysokości koszenia.

 4. Trawa musi być sucha. Mokra utrudni równomierne rozłożenie pokosu i zacznie gnić.

 5. Pokos musi być bardzo dokładnie rozdrobniony, ponieważ tylko wtedy szybko zamieni się w nawóz. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kosiarki wyposażone w innowacyjny system podwójnych noży.

 6. Warstwa pokosu pozostawiona na trawniku musi być cienka i równomiernie rozrzucona.

 7. Mulczowany trawnik należy obserwować i jeśli jego kondycja osłabia się, trzeba zastosować koszenie ze zbiorem pokosu do kosza naprzemiennie z mulczowaniem.

 

Technika mulczowania

W prawidłowym i łatwym w przeprowadzeniu  mulczowania trawy w sukurs przychodzi nowoczesna technika czyli kosiarki  wyposażone w wielostopniową regulację koszenia, dobrze naostrzone noże a najlepiej w układ podwójnych noży oraz system mulczowania zmiennego. Wszystkie te warunki spełniają kosiarki Honda z linii SUPER KOMFORT jak HRX 476 (szerokość robocza 47 cm) czy HRX 537 (szer. rob. 53 cm) z systemami MicroCut i Versamow oraz 7-stopniową skalą regulacji. Dźwignią Cip Director reguluje się pokos do mulczowania – w przypadku trawy koszonej na wysokości 4 cm, dźwignia powinna być ustawiona w położeniu „100% mulczowania”, a jeśli jest wyższa – należy wybrać ustawienie pośrednie czyli mulczowanie częściowe. 


Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

Takie same udogodnienia posiada też kosiarka Honda HRG 466 SKEP z serii IZY o szerokości roboczej 46 cm i z 6-stopniową osiową regulacją wysokości koszenia (20 - 75 mm). W przypadku dużych trawników o powierzchni ponad 1 500m2 sprawne mulczowanie zapewniają kosiarki traktorowe Honda jak HF 2417 (szer. koszenia 102 cm) i HF2622 (szer. koszenia 122 cm) wyposażone w uproszczony system mielenia, wspierany przez synchronizację podwójnych noży.


Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

 

Czytaj również: Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne wokół trawnika

 

Urządzeniem, które stale kosi i mulczuje trawę jest robot koszący Honda Miimo, dostępny w wersji  Honda Miimo 310 (pow. koszenia 400 – 1 500 m2), Honda Miimo 520 (800 – 3 000 m2) oraz Honda Miimo 3000 (1 000 – 4 000 m2), który jest  zarządzany za pomocą darmowej aplikacji na smartfon i technologii Bluetooth. Jego zaletą jest to, że regularnie utrzymuje trawę na tej samej wysokości, a jego efektywna tarcza tnąca w połączeniu z bardzo precyzyjnym ustawianiem wysokości koszenia, z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm, pozostawia na powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwę rozdrobnionego pokosu, który szybko przekształca się w naturalny nawóz.

 

Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Egzotyczny taras Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... Chętnie byśmy popatrzyli na efekty tych usług...
 • Koci katar Liczba postów: 2 Grupa: Nasze zwier... Ja ostatnio czytałam ciekawy artykuł na temat kociego kataru na stronie https://www.maxandmrau.pl/blog-pol.phtml . Była tam wzmianka o lekach o działaniu przeciw...
 • Cynkowanie ogniowe sposobem na trwałe ogrodzenie Liczba postów: 185 Grupa: Ogród i dzi... Użytkownik warzechus napisał: Witam. Odświeżę trochę wątek – czy ktoś ma namiar do firmy, która wykonuje cynkowanie ogniowe? Rejon Mazowsza. Chodzi mi o cynkowa...
 • Nowe drzewka w ogrodzie Liczba postów: 14 Grupa: Zagospodaro... My mamy w ogrodzie skalniak i posadziliśmy w kolo domu tuje i to wszystko co mamy...kto by teraz miał czas obrabiać drzewka owocowe.
 • Sprzątanie posesji po zimie Liczba postów: 3 Grupa: Ogród i dzi... U mnie po zimie zawsze pojawiają się takie dziwne plamy na kostce brukowej. Co rok próbuję nowych specyfików, ale nie działają tak jak bym tego oczekiwał, bo ew...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18047 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 268

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >