Nie zawsze państwo dopłaci do garażu

Nie zawsze państwo dopłaci do garażu

Osobny, zamknięty garaż czy tylko miejsce postojowe? Rodzaj placu do parkowania ma wpływ na wyliczenia ceny metra mieszkania. Decyduje więc o otrzymaniu kredytu z rządowymi dopłatami. Czytaj dalej

Cena garażu może bowiem zawyżyć albo zaniżyć średnią cenę metra lokalu i wpłynąć na przekroczenie lub obniżenie określonych w ustawie limitów.

 

Ważna definicja

Jeżeli z treści umowy z deweloperem wynika, że przedmiotem sprzedaży jest lokal wraz z garażem, komórką i innymi pomieszczeniami przynależnymi, które są wliczone w cenę, to transakcja może zostać sfinansowana za pomocą kredytu z dopłatą – zapewnia BGK.

– Cena zakupu w takim przypadku jest składową cen wszystkich pomieszczeń. Oznacza to, że jeśli dodatkowo płacimy za taras, komórkę czy miejsce postojowe, uwzględnione łącznie z mieszkaniem jako integralne przedmioty sprzedaży, wówczas zwiększa się koszt mkw. kredytowanej nieruchomości – wyjaśnia Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy BGK.

Jeśli bowiem kupimy mieszkanie wraz z miejscem postojowym, które nie jest zamknięte ścianami, musimy łączną kwotę zapłaconą deweloperowi podzielić przez liczbę mkw. samego mieszkania.

Dla przykładu: kupujemy lokal w Warszawie o powierzchni 60 mkw. za 7 tys. zł za mkw. oraz miejsce w garażu wielostanowiskowym o powierzchni 12 mkw. za 3 tys. zł za mkw. Koszt zakupu tych obu nieruchomości wyniesie więc 456 tys. zł. Dzieląc tę kwotę przez 60 mkw. mieszkania, otrzymamy średni koszt mkw. wynoszący 7,6 tys. zł. Przekroczy on ustalony dla Warszawy limit 7,14 tys. zł za mkw.

Jeżeli natomiast garaż stanowi osobne, zamknięte ścianami pomieszczenie i jest wpisany do umowy z deweloperem jako pomieszczenie przynależne do mieszkania, wówczas jego zakup obniża cenę mkw. kupionej nieruchomości. W tym przypadku kwotę 456 tys. zł dzielimy przez 72 mkw. (mieszkanie+garaż), co daje 6,3 tys. zł za mkw., czyli mniej niż stołeczny limit.

Jednocześnie, jak wyjaśniają przedstawiciele BGK, metraż garażu nie jest wliczany do metrażu ustawowych 75 mkw. mieszkania, których nie można przekroczyć, chcąc skorzystać z preferencyjnego kredytu.

 

Razem czy osobno

Dom Development oferuje dziś w Warszawie 700 mieszkań, których ceny pozwalają na zaciąganie kredytów z państwowymi dopłatami. Zakupu garażu u tego dewelopera w ten sposób jednak nie sfinansujemy, bo sprzedawany jest on jako odrębna własność.

Inaczej sprawę rozwiązało PIB Ebejot z Warszawy. – W inwestycjach na stołecznych Skoroszach przygotowaliśmy ofertę kilkunastu mieszkań, których koszt łącznie z prawem do korzystania z miejsca w garażu podziemnym nie przekracza obowiązującego w stolicy limitu – informuje Jarosław Jaczewski, kierownik działu przygotowania inwestycji i sprzedaży lokali w PIB Ebejot.

– Jednocześnie zrezygnowaliśmy z wymogu zakupu garażu łącznie z mieszkaniem. Stanowi to dodatkowe ułatwienie dla klientów przy ubieganiu się o i tak już bardzo trudno dostępny kredyt hipoteczny – dodaje.

J.W. Construction, jak informują przedstawiciele tego dewelopera, ma dziś w ofercie około 400 mieszkań, których ceny pozwalają na kredyty z dopłatą. Firma nie informuje jednak, w jaki sposób sprzedaje garaże.We Wrocławiu mieszkania, które kwalifikują się do państwowych dopłat, oferuje m.in. spółka Milart. Lokale w oddawanym do użytku budynku przy ul. Opolskiej kosztują od 5136 do 5671 zł. Maksymalna cena za mkw. mieszkania we Wrocławiu nie może przekraczać 5679,8 zł.

Wykupienie garażu, który kosztuje 20 130 zł, jest obowiązkowe. Wrocławski Milart stosuje podobne rozwiązanie jak w stolicy Dom Development. – Garaż wielostanowiskowy będzie miał odrębną księgę wieczystą – tłumaczy Beata Głogowska ze spółki Milart. – Klienci zaś będą mieć w nim odpowiednie udziały, co daje możliwość np. sprzedania ich niezależnie od mieszkania – zapewnia.

Czy jednak wszyscy klienci wolą takie rozwiązanie niż kupno garażu jako pomieszczenia przynależnego, ale z możliwością sfinansowania go kredytem z dopłatą?

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotowoltaika Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Hej, ja polecam Wam firmę AS Energy - to jest hurtownia fotowoltaiczna znajdziecie u niej panele fotowoltaiczne i produkty uzupełniające do nich np. konstrukcje...
  • Tłumaczenie Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chciałabym nawiązać współpracę z firmą, która realizuje tłumaczenie angielski Poznań. Jaką polecacie?
  • Kolonie dla dzieci Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Swego czasu mój syn jeździł na kolonie, ale teraz zamarzyło mu się wyjechać na obóz piłkarski i nawet znalazłem taką ofertę https://soccerskills.pl/pl/ . Od jak...
  • Części zamienne, czy oryginalne? Liczba postów: 80 Grupa: Trudne tema... Interesuję się trochę sprawami gospodarczymi. Z moich prywatnych obserwacji wynika, że przyczyną tego stanu rzeczy jest większa ilość gotówki na rynku. Ot choci...
  • Usprawnienie procesów produkcji Liczba postów: 115 Grupa: Trudne tema... Na pewno teraz juz jest coś w necie;)

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17348 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 273

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >