Niebanalne nawierzchnie

Niebanalne nawierzchnie

Osiedle w Szczecinie jest znakomitym przykładem realizacji, gdzie umiejętnie połączono walory funkcjonalne i estetyczne, nie zapominając przy tym otoczeniu. Sposób, w jaki udało się wpisać ten niewielki kompleks mieszkaniowy w zastany krajobraz zasługuje na uznanie. Czytaj dalej

 

W tak zaprojektowanej przestrzeni swoje miejsce znalazły również produkty z segmentu Premium firmy Libet.


Planując budowę osiedla architekci postanowili wykorzystać wyjątkową lokalizację działki. Teren jest z jednej strony usytuowany w bezpośredniej bliskości centrum, z drugiej zaś graniczy z zielonymi obszarami. Z walorów tak położonej działki projektanci skorzystali podwójnie: łącząc komfort miejskiego apartamentowca, z zaletami zabudowy jednorodzinnej, właściwej spokojnym przedmieściom.


- Naszym zadaniem było zaprojektowanie wysokiej jakości budynku, który spełni jednocześnie oczekiwania najbardziej wymagających klientów i zapewni przyszłym mieszkańcom kameralną przestrzeń. Jednym z aspektów, na który szczególnie zwróciliśmy uwagę w pracy nad projektem była potrzeba harmonijnego wpisania kompleksu mieszkaniowego w kontekst otoczenia. Stąd też odrzuciliśmy koncepcję klasycznego, kilkunastopiętrowego apartamentowca – mówi arch. Marta Włosek, współautorka projektu ze szczecińskiej pracowni W+architekci.

 

 

Czytaj również: Płyta ażurowa - nawierzchnia biologicznie czynna


Jego forma nie tylko zdominowałby zastaną architekturę, ale kolidowałaby z krajobrazem. Zdecydowaliśmy się na mniejszą formę, która w naturalny sposób wpisała się w krajobraz, wykorzystując przy tym naturalny kształt terenu i kąt nachylenia działki. Koncepcja, poza walorami estetycznymi, pozwoliła na stworzenie intymnych, a co za tym idzie komfortowych warunków dla przyszłych mieszkańców dodaje architektka.


Na kompleks mieszkaniowy Wiśniowy Sad składają się trzy niewysokie budynki, o prostych liniach. Trzykondygnacyjne domy usytuowane zostały wokół przestronnego, wspólnego dziedzińca o nieco wydłużonym kształcie. Mimo znacznej powierzchni, wynoszącej ponad 800 m2, projektantom udało się zachować klimat prawdziwego patio. Efekt ten uzyskano poprzez podzielenie przestrzeni dziedzińca na strefy o różnorodnych funkcjach. Granice wyznaczają donice Libet Stampo (wykonano ich ponad 140, w kilku różnych rozmiarach), które podkreślają jednocześnie obszary zieleni i porządkują przestrzeń.


Z kolei realizacja nawierzchni wokół osiedla Wiśniowy Sad idealnie wpisała się w aktualne trendy wzornicze w dziedzinie aranżacji małej architektury. W dużym stopniu kształtują je zresztą sami projektanci, którzy poszukują prostych, ale oryginalnych form.

 

Czytaj również: Alternatywne płyty tarasowe


- Obserwujemy powrót do geometrycznych kształtów, uznaniem cieszą się nowe, szlachetne odcienie szarości. Poszukiwane są także większe formaty kostek brukowych, płyt tarasowych czy elementów przestrzennych z białego betonu architektonicznego - zauważa arch. Dawid Kuptz, Koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet.


W Wiśniowym Sadzie architekci postawili na duże płyty Maxima z kolekcji Libet Impressio, zabezpieczone systemem ochrony nawierzchni ALS (Anty Liquid System). Dodatkowo, aby ograniczyć konieczność wykonywania częstych prac porządkowych (nawierzchnie o znacznej intensywności użytkowania szybko się brudzą) pierwotnie wybrane płyty w kolorze grafitowym zastąpione zostały Maximą o grafitowo-szarej barwie. Produkt nie był wówczas dostępny w ofercie katalogowej i został specjalnie wyprodukowany na potrzeby tej właśnie realizacji.


- Płyty ułożono z dużymi dystansami, które wypełniono grysem. Zabieg ten nie tylko podkreślił geometryczny charakter nawierzchni, ale harmonijnie wpisał się w rytm wyznaczany przez zbudowane z szeregu białych donic Libet Stampo murki. Z kolei strefy wejść do budynków podkreślono płytami Trawertyn w kolorze grigio z linii Libet Impressio. Całość kompozycji uzupełniają melanżowe i białe grysy, a monochromatyczną kolorystykę dziedzińca delikatnie przełamuje zieleń oraz ceglane fragmenty elewacji – wyjaśnia Paweł Konefał, współwłaściciel firmy Epatio ze Szczecina, Autoryzowanego Punktu Sprzedaży Libet o statusie GOLD, wykonawca inwestycji.

 

Czytaj również: Wszechstronne użytkowanie kostki brukowej


Architektom zależało na spójnej monochromatycznej kolorystyce, ale jednocześnie niebanalnej formie zastosowanych produktów. - Szukaliśmy produktów o wysokiej estetyce i równie wysokiej jakości. Po spotkaniu z przedstawicielem firmy Libet okazało się, że ich asortyment jest dokładnie tym czego szukamy dla naszej inwestycji – mówi Marta Włosek.


Sposób realizacji osiedla Wiśniowy Sad jest znakomitym dowodem na to, że oprócz kształtu i funkcjonalności samej bryły architektonicznej, o atrakcyjności i wartości inwestycji decyduje właściwy dobór materiałów wykończeniowych. Architekci i inwestorzy coraz częściej doceniają produkty o oryginalnym wzornictwie.


- Wiśniowy Sad to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji w Szczecinie. To miejsce wybraliśmy z myślą o najbardziej wymagających Klientach. Sąsiedztwo pięknego Parku im. Fryderyka Chopina, dostęp do spacerowych i rekreacyjnych terenów Lasu Arkońskiego zapewniają niepowtarzalny klimat, unikalny w skali całego miasta. Spokój wynikający z bliskości natury, łączy się z wygodnym, miejskim stylem życia – mówi Edward Osina, prezes, firmy Calbud, inwestor realizacji.


Inwestorzy poszukują niepowtarzalnych rozwiązań, odzwierciedlających indywidualny charakter. Potwierdzają to badania tendencji i zainteresowań wzorniczych rynku budowlanego, które na zlecenie firmy Libet, przeprowadziło Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej wspólnie z wrocławską Akademię Sztuk Pięknych*.

 


- Ocena aktualnej sytuacji w branży i potencjał rozwojowy w tej kategorii produktów mówią o "rosnącym zainteresowaniu produktami o oryginalnym wzornictwie, wytwarzanymi na indywidualne zamówienie" oraz "coraz większej popularności betonu architektonicznego" w nowoczesnym budownictwie zarówno indywidualnym jak i deweloperskim i miejskim. Udane projekty i ich realizacje co dzień udowadniają jak duże znaczenie ma dla nas piękniejsze otoczenie – dodaje arch. Dawid Kuptz.*Audyt powstał w ramach projektu „Dolnośląska Sieć Wzornictwa Przemysłowego” i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu SpołecznegoŹródło: proteinapr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17344 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 293

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >