Od bala do podłogi

Od bala do podłogi

Barlinek S.A. jest największym przedsiębiorstwem przetwórstwa drewna na świecie, w którym produkcja podłóg od surowca do gotowego produktu przeprowadzana jest w jednym miejscu. Gwarantuje to pełną kontrolę jakości na każdym etapie przerobu drewna, a także jego ekonomiczne wykorzystanie.


W 2007 roku, na 4 liniach deski barlineckiej, wyprodukowano w Barlinku ponad 6 mln m2 podłóg. Ich wytworzenie związane było z realizacją pełnego procesu produkcyjnego, na który składają się: obróbka tartaczna drewna iglastego i liściastego, suszenie i klimatyzowanie, produkcja na liniach desek podłogowych i wykańczania warstwy wierzchniej (lakierowanie lub olejowanie) oraz etap pakownia i magazynowania. W przypadku niektórych rodzajów podłóg pełen proces wytwórczy zajmuje nawet trzy miesiące.

Realizacja tak kompleksowej i dużej produkcji w jednym miejscu należy dziś do rzadkości. Wzrost cen surowca oraz trudności z jego zakupem zmuszają wprawdzie producentów do akcesji zakładów przerabiających drewno okrągłe, jednak niewielu z nich decyduje się na inwestycję budowy od podstaw pełnego zaplecza własnego zakładu. Do głównych trudności i wymogów zaliczyć tu należy: wysokie początkowe nakłady inwestycyjne, ekonomiczny dostęp do zaplecza surowcowego oraz posiadanie terenu o odpowiedniej wielkości i infrastrukturze. Nowe koszty, związane ze stałą modernizacją urządzeń, zatrudnianiem i szkoleniem kadr technicznych, pojawiają się wraz z uruchamianiem zakładu.

W dobie outsourcing’u Barlinek pozostał jednak przy pozornie nieekonomicznym, starym modelu produkcji, który z drugiej strony daje niedostępne dla innych narzędzia do budowania przewagi rynkowej i zdobycia zaufania finalnych odbiorców.

Gwarancja stałej jakości
W wysoko obecnie zautomatyzowanej i skomputeryzowanej produkcji podłóg drewnianych, niezmiennie kluczowa jest jakość naturalnego surowca i jego przygotowania. Posiadanie własnego działu zakupu drewna i zachowanie pełnej kontroli nad obróbką tartaczną oraz nad kluczowym etapem suszenia i klimatyzacji drewna, daje Barlinkowi pewność co do stałej, wysokiej jakości finalnego produktu. Świadczy o tym gwarancja udzielana na produkt, która w przypadku asortymentu deski barlineckiej wynosi nawet 30 lat.

Płynność produkcji

Pełna wiedza nt. ilości i rodzajów drewna suszonego i klimatyzowanego umożliwia firmie optymalne planowanie produkcji. Pewność co do terminów dostaw surowca, pozwala na kontrolowanie z dużym wyprzedzeniem stanów magazynowych i realizację zamówień co do konkretnych gatunków, a w przypadku mniejszych transakcji dokładne określenie kiedy dany rodzaj podłogi będzie produkowany.

Redukcja kosztów
Układany przez dział zakupów harmonogram dostaw surowca pozwala na efektywne planowanie produkcji w rozbiciu na gatunki i grupy asortymentowe. Znaczne ograniczenie kosztów wynika również z kompleksowego i optymalnego wykorzystania surowca z uwzględnieniem jego jakości i przeznaczenia. W przypadku Barlinka najlepszej jakości drewno wykorzystywane jest do produkcji okleiny i deski barlineckiej, niższe klasy do wyrobu listew przypodłogowych, a najniższe − ekologicznego biopaliwa. Kora i odpady służą natomiast do pozyskania energii dla procesów technologicznych i ogrzewania.
Nowoczesne wyposażenie zakładu Barlinka umożliwia także ekonomiczne wykorzystanie innych środków produkcji np. energii cieplnej. Zastosowanie instalacji odpylania z recyrkulacją powietrza, pozwala na oczyszczanie ciepłego powietrza odprowadzanego z hal produkcyjnych i jego powtórne użycie.

W rozwoju siła

Fakt posiadania przez Barlinek różnych działów produkcji, włącznie z działem badań, czyni firmę lepiej przygotowaną do wymogów szybko zmieniającego się rynku. Przepływ informacji dot. zaopatrzenia w surowiec, jego stanów magazynowych, potrzeb rynku, nowości technologicznych, jest znacznie szybszy w ramach jednej organizacji. Dużo sprawniej realizowane są wówczas wszelkie zmiany dostosowawcze, które w jednym czasie przebiegają od razu we wszystkich zainteresowanych działach. Jest to jeden z czynników, który stanowi o dynamizmie rozwoju i sile Barlinka. Nie bez znaczenia jest również fakt posiadania przez firmę kadry specjalistów z wielu dziedzin, których szeroka wiedza pozwala na trafną ocenę zmian rynkowych oraz decyduje o szybkości i kierunku reakcji.

Barlinek jest obecnie największym producentem podłóg naturalnych na świecie przeprowadzającym pełen proces produkcyjny w jednym miejscu. I chociaż wiążę się to z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, firma z sukcesem implementuje ten model produkcji w swoich kolejnych zakładach na Ukrainie, w Rumunii i niedługo w Rosji.

Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie zamówić wysokokaloryczny węgiel? Liczba postów: 426 Grupa: Porady i op... No to Bordon44 trzymamy kciuki i czekamy na opinie po sezonie grzewczym jak tam się sprawdza węgiel od KGM oraz czy jeszcze będziesz zamawiał od nich opał w prz...
  • Co wybrać: żaluzje czy rolety? Liczba postów: 84 Grupa: Wnętrza Mam żaluzje drewniane z czarną taśmą montowane do rany okienne. Wyglądają o niebo lepiej niż wcześniejsze dzień /noc. Zamawiałam w lokalnej firmie w Lublinie,....
  • zmywarka dla 2 osób? Liczba postów: 179 Grupa: Porady i op... Bo pewnie to nie Ty zmywasz naczynia ;) Ja sobie nie wyobrażam już zycia bez zmywarki, oszczędzam mnóstwo czasu. A co do tabletek, o które wczesniej pytałam, t...
  • nowe mieszkanie dla żony Liczba postów: 32 Grupa: Nowości ara... W zeszłym roku zmieniłem meble w kuchni i powiem wam, że wznieśliśmy się na wyższy poziomi. Bardzo ładne meble zamówimy w tej firmie https://www.meblox.pl/nasze...
  • pomnik z rzeźbą? Liczba postów: 108 Grupa: Porady i op... Jeżeli jesteśmy w temacie nagrobków i jeżeli ktoś z was jest z okolic Wrocławia lub z samego Wrocka i szuka dobrego kamieniarza to mogę polecić dobry punkt. Zak...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17309 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >