Opuncja Mrozoodporna

Opuncja Mrozoodporna

Jeden z bardzo nielicznych kaktusów, który jest w stanie przetrwać polskie zimy bez szczególnej opieki i żmudnego zabezpieczania na zimę. Podstawowym warunkiem dobrego wzrostu i zimowania jest zapewnienie odpowiednio zdrenowanego podłoża. Czytaj dalej

 

Opuncja charakteryzuje się silnie spłaszczonymi, jajowatymi pędami oraz ozdobnymi, długimi, kremowymi kolcami. Zakwita w czerwcu i lipcu żółtymi kwiatami średnicy 5-7cm.

 

 

W naszych warunkach może osiągnąć maksymalnie 50cm wysokości, starsze pędy zwykle kładą się po ziemi co sprzyja wyrastaniu kolejnych w pionowej pozycji. Jesienią w miejscu przekwitłych kwiatów pojawiają się charakterystyczne dla opuncji fioletowe owoce.

 

 

Może stać się wspaniałą egzotyczną ozdobą ogrodów skalnych i rabat o południowej wystawie. W połączeniu z kamieniami daje niezwykły tropikalny charakter każdej kompozycji. Świetnie wygląda sadzona razem z rojnikami, rozchodnikami i innymi roślinami z rodziny gruboszowatych.

 

 

Zasadniczym warunkiem uprawy w naszym klimacie jest odpowiednio zdrenowane podłoże, które nie zatrzymuje wody, będącej groźnym wrogiem opuncji szczególnie jesienią i zimą. Zatem przed posadzeniem do gruntu należy glebę wymieszać z dużymi ilościami piasku, żwirku, grysu itp. (dodatek ok 50-70% do gleby rodzimej). Opuncje uwielbiają lekko kwaśne, ubogie, piaszczyste gleby oraz słoneczne stanowiska. Przed zimą pędy wyraźnie kurczą się i kładą na ziemi-jest to oznaka przechodzenia w stan spoczynku i oddawania wody, co dobrze przygotowuje rośliny do surowych (nawet -26st C) zim.

 

Źródło: Albamar / budnet.pl

Tagi

Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakie ogrodzenie wybrać? Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Wszystko zależy ile kto chce wydać kasy, osobiście podobają mi się metalowe ogrodzenia malowane proszkowo i do tego murek otynkowany. Razem połączone daje fajny...
  • Kot w mieszkaniu Liczba postów: 76 Grupa: Nasze zwier... Ja mam dwa koty, mieszkam na 1 piętrze i też mam siatkę na balkonie. Jestem spokojniejsza, gdy wychodzą i wiem, że nie spadną.
  • pies ze schroniska Liczba postów: 72 Grupa: Nasze zwier... Zwierzaki ze schroniska są zawsze bardzo wdzięczne za to, że się je stamtąd zabrało. Kochają aż do śmierci.
  • zakup psa Liczba postów: 53 Grupa: Nasze zwier... Wydaje mi się, że zamiast kupować, można takiego psiaka wziąć ze schroniska.
  • Aranżujemy nawierzchnie i ścieżki wokół domu. Liczba postów: 1 Grupa: Ogród i dzi... Taka czy inna kostka to jeszcze wymaga po prostu uzupełnienia prz położeniu o dobrą fugę, np. http://www.cemix.com.pl/ taka fuga ładnie wiąże bruk. Moim zdaniem...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 21823 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >