Renowacja drewnianych elementów architektury ogrodowej

Renowacja drewnianych elementów architektury ogrodowej

Drewno narażone jest na nieustanne działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych i biologicznych. Czytaj dalej

 

Skala negatywnego oddziaływania tych czynników jest bardzo różna, od powierzchniowej dotykającej sfery estetycznej po bardzo poważną, niosącą ze sobą konieczność wymiany uszkodzonego drewna. Chcąc zachować na długo niepowtarzalne właściwości drewna, musimy pamiętać o jego prawidłowym zabezpieczeniu. Zagrożenia atmosferyczne to przede wszystkim promieniowanie UV, woda, wilgoć oraz temperatura. Do biologicznych czynników negatywnie wpływających na drewno zaliczamy grzyby, glony oraz owady – techniczne szkodniki drewna. Jak bronić się przed tymi zagrożeniami?

 

Czytaj również: Stół ogrodowy w rustykalnym stylu

 

 

Najlepszą metodą jest impregnacja drewna. Proces ten polega na nasyceniu drewna odpowiednim preparatem, który nadaje drewnu odpowiednie cechy i właściwości ochronne. Dużą zaletą impregnatów jest ich szerokie spektrum ochrony oraz możliwość wyboru różnych metod aplikacji. Wysokiej jakość produkty zapewniają ochronę drewna przed wszystkimi wyżej wymienionymi zagrożeniami – atmosferycznymi i biologicznymi. Takie produkty jak np. Lazury to najczęściej wyroby nawierzchniowe, które nie penetrują drewna i nie chronią przed czynnikami biologicznymi, ich głównym zadaniem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. W przypadku impregnatu wysokiej jakości ten problem nie występuje.

 

 

Skuteczność impregnacji zależy w dużej mierze od dobrego impregnatu. Drewno może być trwale piękne, jeżeli do jego ochrony zastosujemy właściwy preparat. Odpowiednim wyborem jest Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON. Potwierdzeniem tego jest 6-letnia gwarancja na wymalowania wykonane tym impregnatem. Produkt ten głęboko wnika w drewno i chroni je szkodliwym działaniem czynników biologicznych i atmosferycznych, jednocześnie nadaje drewnu odpowiedni kolor podkreślający usłojenie. Dodatkowo Impregnat VIDARON zawiera unikalny dodatek w postaci Teflon® surface protector, dzięki jego zawartości drewno w większym stopniu zabezpieczone jest przed działaniem wody, wilgoci oraz promieniowania UV. Produktem możemy malować elementy architektury ogrodowej, drewno konstrukcyjne, płoty, mebel ogrodowe, fasady budynków itp.

 

Czytaj również: Relaksujące hamaki ogrodowe


 

Etap pierwszy – przygotowanie niezbędnych narzędzi

 

W większości przypadków prace impregnacyjne możemy wykonać samodzielnie, bez znacznych nakładów finansowych i skomplikowanych narzędzi. Co potrzebujemy?

1. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny VIDARON

 

2. Mieszadło –  służy do wymieszania impregnatu przed malowaniem. Możemy użyć kawałka wąskiej listewki.

 

3. Pędzel, wałek – bardzo ważne aby narzędzia aplikacyjne były dostosowane do impregnatu. Jeśli używamy wyrobu na bazie rozpuszczalnika to stosujemy pędzle do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli impregnat jest na bazie wody, używamy narzędzi to produktów wodnych.

 

4. Rękawiczki ochronne – pamiętajmy, że impregnaty zawierają substancje biobójcze, należy więc szczególną uwagę zwrócić na ochronę przed bezpośrednim kontaktem
z impregnatem.

 

5. Materiały ścierne – gradacja od 150 do 320. Grubość papieru dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Papier o najmniejszej gradacji używamy do największych nierówności.

 

6. Folia ochronna do zabezpieczenia miejsca pracy przed zachlapaniem.

 

Czytaj również: Meble ogrodowe stylowym dodatkiem


 

Etap drugi – przygotowanie powierzchni

 Dobre przygotowanie drewna do malowania determinuje późniejszy efekt końcowy. Pominięcie tego etapu lub wykonanie go niedbale może doprowadzić do niepotrzebnych poprawek i dodatkowych kosztów. Drewniany element, który będziemy malować powinien być gładki i czysty. W tym celu szlifujemy drewno przy pomocy papieru ściernego. Należy dobrze oczyścić drewno z zanieczyszczeń, łuszczącej się starej farby i ze zmurszałej warstwy. Gradację papieru dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Aby uzyskać równomierną kolorystykę drewna należy jednolicie przeszlifować cały element.

 

Ręczne szlifowanie drewna


 

Mechaniczne szlifowanie drewna szlifierką oscylacyjną

 

Etap trzeci – aplikacja impregnatu

 Jeśli przedmiot, który malujemy będzie użytkowany na zewnątrz pomieszczeń musimy zabezpieczyć go bezbarwną wersją Impregnatu. Wersja bezbarwna wnika głęboko w drewno i zabezpiecza przed zagrożeniami biologicznymi. To pierwszy etap impregnacji. Prace powinniśmy wykonywać w temperaturze otoczenia od 5ºC do 25ºC.

 

Aplikacja bezbarwnej wersji impregnatu

 

Po wyschnięciu wersji bezbarwnej możemy malować drewno impregnatem kolorowym, który zapewnia dodatkową ochronę, nadaje odpowiedni kolor oraz podkreśla słoje drewna. Aby osiągnąć maksymalne spektrum ochrony oraz piękny efekt dekoracyjny zalecamy nałożenie dwóch warstw impregnatu kolorowego.

 

Aplikacja impregnatu kolorowego

 

Po nałożeniu pierwszej warstwy impregnatu kolorowego koniecznym zabiegiem jest szlifowanie międzywarstwowe, które wykonujemy po zupełnym wyschnięciu pierwszej warstwy.  Szlifowanie wykonujemy papierem ściernym o gradacji około 320. Dzięki temu wygładzamy podniesione włosy drewna i uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię.

 

Szlifowanie międzywarstwowe

 

Nałożenia drugiej warstwy impregnatu kolorowego zapewnia maksymalne podkreślenie estetycznych walorów drewna. Dodatkowo wzmacniamy wartości ochronne powłoki. Otrzymujemy w ten sposób zabezpieczenie złożone z trzech warstw impregnatu (warstwa bezbarwna, dwie warstwy koloru), które zapewnia drewnu maksymalną ochronę przed wszelkimi czynnikami niszczącymi.

 

Aplikacja impregnatu kolorowego


 

 

Źródło: Śnieżka / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 73 Grupa: Ogrody Można o ogrodach zimowych wiele informacji znaleźć w sieci i samemu sobie poradzić z tematem :) ja samodzielnie zaprojektowałem i zbudowałem swoją oranżerię a b...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 348 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Rozbiórki Liczba postów: 97 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 162 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o profesjonalne wyburzenia to ja polecam również skontaktować się z firmą http://pg-wyburzenia.pl/. Jest to firma, która działa na terenie Warszawy...
  • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 25 Grupa: Robimy dach A czy nie lepiej będzie po prostu wybrać porządne i trwałe pokrycie do których należy dachówka ceramiczna bądź cementowa Braas. Mają ponad 20 modeli i do tego 2...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 25 Grupa: Stawiamy śc... Ja ze swojej strony polecam zapoznać się z oferta firmy ,[url]https://bakskatowice.pl/oferta która oferuję usługi ,które mają usprawnić procesy budowlane tak...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16379 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >