Rodzaje pościeli. Jaką wybrać?

Rodzaje pościeli. Jaką wybrać?

Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. Tyle mówi nam przysłownie. Poważniej jednak podchodząc do temu, to warto zadbać o nasze zdrowie, wygodę i komfortowy wypoczynek każdej nocy. Przygotowując się do zakupu pościeli, musi najpierw zastanowić się nad planowanym sposobem korzystania, własnymi upodobaniami i porządnymi cechami. Czytaj dalej

 

 Dobra pościel musi nie tylko zapewnić nam komfortowy wypoczynek, ale też pozwolić na ograniczenie do minimum kłopotów z praniem, czy prasowaniem. Powinna być również miła w dotyku i pozwalać skórze oddychać. 

 Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że jedyna pościel na jaką warto zwracać uwagę przy zakupie, to ta która jest wykonana w stu procentach z materiałów naturalnych, takich jak len, jedwab, bawełna czy wełna. Dziś jednak to przekonanie odchodzi do lamusa. Mamy mikrofibrę, a ta w pewnych sytuacjach sprawdza się dużo lepiej niż chociażby bawełna. 

 

pościel wzory łowickie

 

Nie tylko rodzaj pościeli jest ważny


 Pościele z naturalnych materiałów mają jednak tą przewagę, że podczas snu umożliwają naszemu ciału odpowiednią wentylację, dzięk czemu nie pocimy się śpiąc pod nimi. Wiadomo przecież, że pot sprzyja rozwojowi wszelkich rodzajów bakterii. Jednak aby zapobiec temu, musimy również wiedzieć, że wiele również zależy od tego w czym śpimy. Jeśli nasza piżama zawiera dużą ilość sztucznych domieszek, to efekt jest taki sam, jakbyśmy spali pod poszewką z syntetyku. Sztuczna tkanina blokuje dostęp powietrza do skóry, a ta w konsekwencji poci się, osłabia, a w efekcie starzeje szybciej. 

 

 

Pościel z materiałów naturalnych


 Gwarancją komfortu są pościele z bawełny. Naturalny materiał zapewnia, jak już wspominaliśmy, doskonałą przepuszczalność powietrza. W sklepach znajdziecie pościele z 100% bawełny lub z bawełny z dodatkiem poliestru, który dodaje miękkości tkaninie. Komplety bawełniane są dodatkowo ozdabiane stylowymi haftami i aplikacjami.

 Zwolennicy trendów ekologicznych mogą natomiast wybrać pościel lnianą. Przewiewny len dobrze izoluje przed chłodem, dzięki czemu sprawdzi się przez cały rok. Antystatyczny i antyalergiczny, na ogół dobrze znosi pranie nawet w wysokich temperaturach. Posiada niestety ma jedną wadę dokuczliwą wadę, mianowicie łatwo gniecie się i kiepsko prasuje. 

 Kolejnym materiałem naturalnym jest wełna. Główną przyczyną, że decydujemy się na wybór pościeli z niej, są właściwości zdrowotne. Akumuluje ciepło oraz korzystanie wpływa na łagodzenie bóli pochodzenia reumatycznego. Dlatego właśnie osoby cierpiące na te schorzenie najbardziej docieniają i najchętniej sięgają po wyroby wełnianie. Wbrew pozorom wełniana pościel sprawdza się nie tylko zimą. Dzięki naturalnym właściwościom wełnianych włókien, pościel  ''dostosuje się'' do warunków pogodowych. Reagując na zmiany temperatury wełna kurczy się, gdy jest zimno, i rozpręża, gdy robi się ciepło. Ta naturalna termoregulacja sprawia, że pościel wełniana ogrzeje nas zimą, a latem sprawi, że nie obudzimy się zlani potem. Wełna jest również polecana alergikom, ponieważ nie przyciąga kurzu. 

 

Czytaj również: Jak oświetlić kuchnię?

 

Jedwabna pościel


 Jedwab kojarzy nam się z luksusem, i słusznie, ponieważ trudno jest sobie wyobrazić coś bardziej eksluzywnego, niż delikatny, chłodny dotyk tego materiału. Ma również tą zaletę, że tak jak wełna nie przyciąga kurzu. Ma też dodatkowe właściwości, bo dodatnio wpływa na skórę, relaksuje i kojąco działa na układ nerwowy, a nawet przypisuje jej się zdolność opóźniania procesów starzenia. 

 W ciepłe letnie noce chłodny dotyk jedwabiu to prawdziwa przyjemność. Mowa oczywiście o tkaninie utkanej z nici jedwabników, bo pod tą syntetyczną można się jedyne spocić.

 

 

A co z mikrofibrą?


 Mikrofibra, zwana też mikrowłóknem, powstaje z bardzo cienkich włókien poliestrowych. Są one o wiele cieńsze niż bawełna czy jedwab. Dzięki temu pościel z mikrofibry jest wytrzymała, miękka, nie traci kolorów podczas prania i zapewnia poczucie komfortu. Jej ogromną zaletą jest również to, że na materiale nie osiada kurz, co zapobiega rozwojowi różnego rodzaju pasożytów czy bakterii. Jest szczególnie polecana dla alergików, ponieważ hamuje rozwój roztoczy, które dzięki niej nie przenikają do poduszek i kołder.

 

Czytaj również: Magia drobiazgów i praktyczne rozwiązania


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • jaka łazienka Liczba postów: 329 Grupa: Najnowsze t... Polecam Wam zajrzeć do świetnej hurtowni hydraulicznej w której znajdziecie wszystko co niezbędne. Wystarczy odwiedzić https://markon.waw.pl/technika-grzewcza/
  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 154 Grupa: Ciekawe pom... Ciekawe rozwiązania
  • Wygodna poduszka, jaka? Liczba postów: 82 Grupa: Porady i op... Poduszka musi byc dobrana do twardosci materaca i pozycji w ktorej śpisz. Są rozne wysokosci poduszek z piany termoelastycznej i to jest bardzo ważne, tylko nie...
  • pomnik z rzeźbą? Liczba postów: 128 Grupa: Porady i op... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli szukacie sprawdzonego zakładu kamieniarskiego w Bielsko Białej, to zdecydowanie po...

Kalkulator paneli podłogowych