Rozporządzenie z dnia 17 września 2001 roku.

Rozporządzenie z dnia 17 września 2001 roku.

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów. Wzór Księgi Wieczystej oraz Zaświadczenia o zmianie właściciela nieruchomości.

 

Oddział 4

Dział IV księgi wieczystej

 

 

§ 46.

1. W dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wpisuje się:

 

1) łam 1 "Wzmianka o wniosku" - wzmiankę o wniosku, o skardze na orzeczenie referendarza sądowego, o apelacji i o kasacji,

 

2) łam 2 "Numer bieżący wpisu" - kolejny numer wpisu dokonanego w księdze wieczystej,

 

3) łam 3 "Suma" - wpisuje się cyframi arabskimi kwotę hipoteki i pieniądz, w jakim jest wyraŜona; kwotę hipoteki kaucyjnej ustanowionej jednocześnie z hipoteką zwykłą na zabezpieczenie kosztów i należności ubocznych wpisuje się osobno pod kwotą hipoteki zwykłej,

 

4) łam 4 "Hipoteka" - wpisuje się słownie kwotę hipoteki i pieniądz, w jakim jest wyraŜona, jej rodzaj i charakter; w przypadku łącznego współobciążenia wynikającego z ustanowienia hipoteki umownej łącznej lub z podziału nieruchomości wpisuje się dane dotyczące numeru ksiąg wieczystych prowadzonych dla nieruchomości współobciążonych oraz sąd właściwy do ich prowadzenia, wysokość odsetek umownych, rodzaj zabezpieczonej wierzytelności, termin zapłaty lub spłaty wierzytelności oraz wierzyciela (w przypadku banku wpisuje się firmę i określenie oddziału), na rzecz którego hipotekę ustanowiono; zakres obciążenia hipoteką w wypadku, gdy hipoteka została ustanowiona na udziale; dane o pierwszeństwie, jeżeli zostało ono unormowane w szczególny sposób; dane o wpisaniu hipoteki zabezpieczającej wierzytelność banku hipotecznego do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych; roszczenia dotyczące hipotek,

 

5) łam 5 "Do numeru bieŜącego wpisu" - numer bieŜący wpisu z łamu 2, którego dotyczy zmiana,

 

6) łam 6 "Suma" - kwotę hipoteki, której dotyczy zmiana niebędąca wykreśleniem,

 

7) łam 7 "Wpis" - zmiany wpisów z łamu 3 i 4, z wyjątkiem wykreśleń, a w szczególności zmiany pierwszeństwa, zmiany wierzyciela, zmianę w oprocentowaniu (nie dotyczy oprocentowania według zmiennej stopy oprocentowania), zmiany w terminach płatności wierzytelności; łączne obciąŜenia nieruchomości powstałe po wpisie hipoteki związane z podziałem nieruchomości obciąŜonej lub zmiany hipoteki umownej w hipotekę umowną łączną albo w hipotekę przymusową łączną,

 

8) łam 8 "Wykreślenie" - wykreślenie zmian wpisanych w łamach 6 i 7,

9) łam 9 "Do numeru bieżącego wpisu" - numer bieżący wpisu z łamu 2, którego dotyczy całkowite lub

częściowe wykreślenie hipoteki lub roszczenia,

 

10) łam 10 "Suma" - kwotę hipoteki podlegającą wykreśleniu,

 

11) łam 11 - całkowite lub częściowe wykreślenie hipoteki lub roszczenia.

 

2. W razie częściowego wykreślenia kwoty hipoteki, w łamie 3 - pod wpisaną kwotą hipoteki wpisuje się kwotę podlegającą wykreśleniu i po podkreśleniu jej czarną linią wpisuje się kwotę pozostałą po odliczeniu kwoty wykreślonej.

 

3. W łamach 4, 7, 8 i 11, poza danymi wymienionymi w ust. 1 pkt 4, 7, 8 i 11, wpisuje się dane, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 1, 3-6.

 

4. Uprawnionych z tytułu hipotek i roszczeń oznacza się według zasad określonych w § 41.

 

5. Rodzaj pieniądza określającego sumę hipoteki wyraża się skrótem przyjętym w tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego.

 

 

 

§ 46a.

1. Jeżeli hipoteka umowna łączna została ustanowiona na nieruchomościach, dla których księgi wieczyste prowadzi więcej niż jeden sąd rejonowy, każdy z tych sądów zawiadamia pozostałe o dokonanym wpisie lub o innym sposobie załatwienia wniosku.

 

2. Sąd, który otrzymał zawiadomienia o dokonanym wpisie hipoteki umownej łącznej w księdze wieczystej, do prowadzenia której właściwy jest inny sąd rejonowy, zamieszcza w księdze wieczystej, do prowadzenia której jest właściwy, numery ksiąg wieczystych prowadzonych dla nieruchomości współobciążonych oraz nazwę i siedzibę sądu.

 

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wydziałów ksiąg wieczystych, o ile jest ich więcej niŜ

jeden w danym sądzie rejonowym.

 

 

§ 47.

W razie oddania gruntu w użytkowanie wieczyste przed dokonaniem odpowiednich wpisów w

dziale IV zamieszcza się napis określony w § 39. Wpisy obejmujące utrzymane w mocy obciąŜenia nieruchomości stają się wpisami obciąŜającymi uŜytkowanie wieczyste.

 

§ 48.

W przypadku dokonywania wpisu w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla własnościowego

spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu uŜytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, przepisy § 46 stosuje się odpowiednio.

 

 

 

Oddział 5

Inne sposoby dokonywania wpisów w księdze wieczystej

 

 

§ 49.

1. W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, z której wyodrębniono lokale stanowiące

przedmiot odrębnej własności, wpisuje się:

 

1) dział I-O:

 

a) łam 1 "Wzmianka o wniosku" - wzmianki o wniosku, o skardze na orzeczenie referendarza sądowego, o apelacji i o kasacji,

 

b) łam 2 "Numer bieżący nieruchomości" - dalszy numer bieżący,

 

c) łam 4 "Mapa i opis" - części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do uiżytku właścicieli lokali,

 

d) łam 5 "Sposób korzystania" - oznaczenie budynku i liczby samodzielnych lokali,

 

e) łam 7 "Do numeru bieżącego nieruchomości" - numer bieżący nieruchomości, z której lokale wyodrębniono,

 

f) łam 8 "Stan w czasie założenia, przyłączenia i odłączenia" - wszystkie wyodrębnione lokale według

ich numerów i oznaczenia w księdze wieczystej,

 

2) w dziale II w łamie 3 wpisuje się "właściciel lokalu numer...... wyodrębnionego w księdze wieczystej nr

 

..." oraz wielkość udziałów w nieruchomości wspólnej,

 

3) dział III:

 

a) łam 2 "Numer bieżący wpisu" - dalszy numer bieżący,

 

b) łam 3 "Prawa, roszczenia, ciężary i ograniczenia" - napis "Wszelkie prawa, roszczenia, ciężary i

ograniczenia ciążące na lokalach wyodrębnionych z nieruchomości ciążą na przynależnych do nich

udziałach we współwłasności lub współużytkowaniu wieczystym",

 

c) łam 8 "Wykreślenia" - wykreślenie wszystkich obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych,

 

4) dział IV:

 

a) łam 2 "Numer bieŜący wpisu" - dalszy numer bieŜący,

 

b) łam 4 "Hipoteki" - napis określony w pkt 3 lit.b),

 

c) łamy 10 i 11 "Wykreślenia" - wykreślenie wszystkich obciąŜeń.

 

2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeŜeli przedmiot odrębnej własności stanowią lokale w budynku znajdującym się na gruncie oddanym w uŜytkowanie wieczyste.

 

3. W dziale I-O w łamie 8, w dziale II w łamie 3, w dziale III w łamie 8 i w dziale IV w łamie 11 poza danymi

wymienionymi w ust. 1 wpisuje się dane, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 1, 3-6.

 

4. (uchylony).

 

 

§ 50. Wszelkich wpisów dotyczących wyodrębnionego lokalu i praw na tym lokalu dokonuje się wyłącznie w księgach wieczystych poszczególnych lokali.

 

 

§ 51.

1. Wpisu dotyczącego sposobu wykonywania zarządu nieruchomością wspólną oraz oznaczenia

osoby zarządcy dokonuje się w dziale III w łamie 3 w księdze wieczystej nieruchomości, z której lokale zostały wyodrębnione.

 

2. W przypadku zmiany sposobu wykonywania zarządu sąd, na wniosek, dokonuje wykreślenia dotychczasowego wpisu i ujawnia nowy sposób zarządu w łamie 3.

 

3. Zmianę osoby zarządcy wpisuje się stosownie do ust. 2 w łamie 5.

 

4. Przy dokonywaniu wpisu zarządu lub jego zmiany poza treścią wpisu wymienioną w ust. 1-3 wpisuje się elementy wpisu, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 1 i 3-6.

 

 

§ 51a.

1. Jeżeli w drodze czynności prawnej lub orzeczenia sądu nastąpi połączenie dwu lub więcej

nieruchomości lokalowych w jeden lokal stanowiący odrębną nieruchomość, księgi wieczyste prowadzone dotychczas dla tych lokali zamyka się. Z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, z której lokale zostały wyodrębnione, wykreśla się wpisy dotyczące tych lokali i wyodrębnia się z niej nowo utworzony lokal, dla którego zakłada się nową księgę wieczystą.

 

2. Jeżeli w drodze czynności prawnej lub orzeczenia sądu nastąpi podział nieruchomości lokalowej na

dwa lub więcej samodzielnych lokali, księgę wieczystą prowadzoną dla tej nieruchomości lokalowej zamyka się. Z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, z której lokal był wyodrębniony, wykreśla się wpisy dotyczące nieruchomości lokalowej, która została podzielona, i wyodrębnia się z tej księgi lokale, jakie powstały w wyniku podziału, dla których zakłada się księgi wieczyste.

 

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przy dokonywaniu wpisów stosuje się przepisy rozporządzenia dotyczące zakładania ksiąg wieczystych dla nieruchomości lokalowych oraz § 11.

 

 

§ 51b.

1. Jeżeli prawo użytkowania wieczystego wygasło, w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, która została oddana w użytkowanie wieczyste, wykreśla się wszelkie wpisy i napisy dotyczące użytkowania wieczystego oraz budynków i innych urządzeń stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności oraz ustanowione na nich obciążenia.

 

2. Jeżeli użytkowanie wieczyste przekształciło się w prawo własności, przy ujawnianiu nowego właściciela wykreśla się z księgi wieczystej wszelkie wpisy i napisy dotyczące użytkowania wieczystego oraz budynków i innych urządzeń stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, z wyjątkiem pozostających w mocy praw, roszczeń i obciążeń, których wpisy dostosowuje się do treści przekształconego prawa.

 

3. Napis zamieszczony na pierwszej stronie księgi wieczystej prowadzonej dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste podkreśla się czerwoną linią. Przy dokonywaniu wpisów, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy § 10 ust. 1 pkt 1 i 3-6.

 

 

§ 52.

1. Jeżeli na skutek przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego

lub spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w prawo odrębnej własności lokalu księga wieczysta prowadzona dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego staje się księgą wieczystą dla nieruchomości lokalowej, to:

 

1) w księdze wieczystej prowadzonej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego prawa do lokalu uŜytkowego przekreśla się czarną linią w dziale II, III i IV napis "Wpisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej" oraz napisy określone w § 8 pkt 2, 6 i 7, a na pierwszej stronie księgi zamieszcza się napis określony w § 8 pkt 4,

 

2) do dokonywania nowych wpisów w tej księdze wieczystej i uzupełniania dotychczas istniejących wpisów, których część jest wykreślona w związku z przekształceniem prawa, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla nieruchomości lokalowych.

 

 

2. W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, która w wyniku przekształcenia

prawa stała się księgą wieczystą dla nieruchomości wspólnej, z której lokale są wyodrębnione, istniejące wpisy uzupełnia się o wpisy dokonywane zgodnie z zasadami określonymi w § 49, a na pierwszej stronie umieszcza się napis określony w § 8 pkt 5.

 

 

§ 53. Jeżeli na skutek przekształcenia prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w

prawo własności domu jednorodzinnego księga wieczysta prowadzona dla prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, to:

 

1) z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej zabudowanej domem jednorodzinnym

odłącza się część nieruchomości gruntowej stanowiącą zajętą na ten cel działkę i wpisuje się ją jako

nieruchomość gruntową w dziale I-O księgi wieczystej prowadzonej dotychczas dla prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

 

2) w księdze wieczystej prowadzonej dotychczas dla prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni

mieszkaniowej przekreśla się czarną linią w dziale II, III i IV napis "Wpisy dotyczące prawa do domu

jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej" i napisy określone w § 8 pkt 2 i 8, o ile zostały umieszczone w księdze wieczystej,

 

3) do dokonywania nowych wpisów w tej księdze i uzupełniania dotychczas istniejących wpisów, których część jest wykreślona w związku z przekształceniem prawa, oraz wpisów w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, z której następuje odłączenie określone w pkt 1, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla nieruchomości gruntowej; wpisy dotyczące oznaczenia w dziale I-O domu jednorodzinnego pozostawia się bez zmian.

 

 

1 2 3 4 5 6 7

Źródło: Dziennik Ustaw / budnet.pl

Pliki do pobrania

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 299

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >