Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego było obecne na konferencji Dni Betonu 2010

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego było obecne na konferencji Dni Betonu 2010

Tradycyjnie obrady odbywały się w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Wg szacunków organizatorów uczestniczyło w niej ponad 750 osób reprezentujących nie tylko jednostki naukowo – badawcze, ale przede wszystkim firmy branży betonowej. Czytaj dalej

W dniach 11-13 października odbyła się VI Konferencja Naukowo - Techniczna "Dni Betonu 2010". Tematyka konferencji skupiała się wokół nowoczesnych technologii betonu, zastosowania tego materiału w budownictwie drogowo-mostowym, prefabrykacji, w infrastrukturze komunalnej i architekturze. Omówione zostały również prawne i techniczne aspekty napraw konstrukcji betonowych, a także bieżące problemy polskiego i europejskiego rynku budowlanego.

Nowością w przebiegu konferencji była debata problemowa dotycząca zrównoważonego budownictwa. W debacie brali udział uczestnicy konferencji, jak i zaproszeni goście, a wśród nich: Tomasz Rudnicki - zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Konrad Jaskóła – prezes Polimex Mostostal, Tadeusz Syryjczyk z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR oraz architekt Stefan Kuryłowicz. Nad całością debaty czuwał znany dziennikarz TVP Tadeusz Mosz prowadzący radiowe i telewizyjne programy o tematyce ekonomicznej. Dyskusja skupiła się przede wszystkim wokół tematu kosztów społecznych i ekonomicznych wdrożenia w Polsce zasad zrównoważonego budownictwa, oraz nad przyczynami małego udziału w naszym kraju nowoczesnych autostrad o nawierzchni betonowej.

 

W ramach partnerstwa DNI BETONU 2010 nasze Stowarzyszenie wspierało konferencję nie tylko finansowo. Współtworzyliśmy ją także merytorycznie. Nasi Przedstawiciele wraz z Prezesem SPBT Piotrem Ruseckim brali czynny udział w pracach Rady Programowej Dni Betonu. Dzięki staraniom tych osób zorganizowana została, we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Betonów, sesja problemowa poświęcona zagadnieniom przemysłu betonowego. W prezydium sesji zasiedli: prof. J. Małolepszy z Katedry Technologii Materiałów Budowlanych Akademii Górniczo – Hutniczej, P. Rusecki - Prezes SPBT, R. Naya - dyrektor generalny CEMEX Polska, M. Soboń - Prezes SPB. W trakcie konferencji wystąpili również dwaj goście zagraniczni o uczestnictwo których zabiegało SPBT: dr Davide Zampini (dyrektor ośrodka badawczo – rozwojowego firmy CEMEX ze Szwajcarii) z referatem "Rozwój przemysłu betonowego: siła napędowa i oczekiwania" oraz prof. Francesco Biasioli (sekretarz generalny Europejskiej Organizacji Betonu Towarowego ERMCO z Brukseli) z referatem "Przyszłość betonu towarowego po kryzysie".

Tegoroczne DNI BETONU obfitowały nie tylko w wydarzenia naukowe (do których można zaliczyć wszystkie sesje naukowe oraz premierę książki "Chemia cementu i betonu" autorstwa prof. W. Kurdowskiego). Była też rywalizacja na polu technologicznym, uhonorowanie ludzi zasłużonych dla branży oraz spotkania towarzyskie i integracyjne. Ale po kolei.

 

W pierwszym dniu konferencji odbył się finał konkursu Power Concrete, czyli rywalizacji technologów w projektowaniu betonów wysokiej i ultra wysokiej wytrzymałości. W zmaganiach tych SPBT miało również swój udział. Do jury konkursu zaproszonych zostało dwóch przedstawicieli SPBT: dr inż. Z. Kohutek (dyrektor biura SPBT) oraz dr inż. Grzegorz Bajorek (prezes Centrum Technologicznego Budownictwa przy Politechnice Rzeszowskiej – firmy członkowskiej SPBT). Ponadto wśród uczestników zmagań nie zabrakło technologów z firm stowarzyszonych (CEMEX Polska, CHRYSO Polska i Mc-Bauchemie). Więcej o konkursie znajdziecie Państwo tutaj.

Podczas uroczystej kolacji połączonej z widowiskowym koncertem Ewy Bem, wręczone zostały „Oskary Betonowe”, tj. wyróżnienia dla ludzi, firm i organizacji zasłużonych dla rynku betonowego. Nominacji do tego prestiżowego wyróżnienia udziela Kapituła złożona (podobnie jak w przypadku Oskarów filmowych) z wcześniejszych laureatów tej nagrody. Wśród Członków Kapituły "Betonowych Oskarów" jest również nasze Stowarzyszenie (uhonorowane w 2004 roku).

 

Tegoroczne Oskary odebrali:

- prof. Jan Małolepszy z Akademii Górniczo-Hutniczej (zajmuje się technologią materiałów wiążących i betonów)
- Józef Mokrzycki – prezes firmy Mo-Bruk (za realizację kilkuset kilometrów dróg betonowych i popularyzację zastosowania betonu w drogownictwie)
- prof. Jacek Śliwiński z Politechniki Krakowskiej (za podniesienie poziomu kształcenia w technologii betonu na bardzo wysoki poziom)
- Stowarzyszenie Architektów Polskich (za współpracę ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji kolejnych edycji konkursu dla architektów "Polski Cement w Architekturze")

 

DNI BETONU to również targi i prezentacje. W trakcie konferencji SPBT miało również swoje stoisko promocyjne. Przedstawiona na nim była nie tylko działalność i oferta Stowarzyszenia, ale również zaprezentowały się na nim firmy z zaplecza technicznego branży zrzeszone w SPBT. Stoisko było także doskonałym miejscem spotkań ludzi z branży betonu towarowego, nie tylko tych należących do naszego grona członkowskiego, ale również tych którzy żywo interesują się problemami branży.

Realizując partnerstwo Dni Betonu nasze Stowarzyszenie przekazało organizatorom książkę "Beton przyjazny środowisku". Została ona dołączona do materiałów konferencyjnych. Przypomnieć w tym miejscu trzeba, że publikacja ta jest w całości poświęcona problematyce związanej z aspektami prawnymi, technicznymi i technologicznymi budowy i funkcjonowania wytwórni betonu towarowego, ze szczególnym uwzględnieniem jej oddziaływania na środowisko naturalne.

Kolejne "Dni Betonu" zostały już zaplanowane na 8-10 października 2012 roku.
Źródło: SPBT / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotowoltaika Liczba postów: 33 Grupa: Trudne tema... Tak to prawda teraz takie instalacje fotowoltaiczne do popularne rozwiązanie. Jeśli się też nad tym zastanawiacie to wcześniej zobaczcie na stronę https://passi...
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 409 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad zakupem samochodu rodzinnego, co polecacie do 100 tysięcy złotych? kredyt hipoteczny
  • Opony na lato Liczba postów: 244 Grupa: Trudne tema... Jestem za tym, by mieć dwa rodzaje opon. Całoroczne są do wszystkiego, czyli do niczego.
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 354 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
  • Dezynfekcja- dozownik Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Zgadzam się jak najbardziej, istotne jest inwestowanie w skuteczne środki dezynfekujące. W przypadku dezynfekcji rąk polecam zainteresować się suszarką dostępną...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17332 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 316

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >