Stwórz ładny i funkcjonalny ogród: altana to podstawa

Stwórz ładny i funkcjonalny ogród: altana to podstawa

Któż z nas nie lubi obcować z przyrodą, gdy pogoda dopisuje? Szczególnie wiele przyjemności daje przebywanie we własnym ogrodzie bądź na działce. To tu możesz się w pełni zrelaksować i cieszyć błogim spokojem. A poza tym, to dobre miejsce na spotkanie ze znajomymi na świeżym powietrzu.

 

By Twój ogród pięknie się prezentował i zapewniał komfort wypoczynku, upewnij się, że stoi w nim ładna altana. To ona stanie się jego centralnym punktem: miejscem spotkań, przestrzenią do relaksu z książką w ręku i dającą chwilę wytchnienia w trakcie wykonywania ogrodowych prac. Wbrew pozorom, jej zakup nie jest wysoką inwestycją, a korzystać z jej uroków będziemy przez wiele lat.

	 Stwórz ładny i funkcjonalny ogród: altana to podstawa


Altana ogrodowa - kupić czy zbudować?

Jeśli masz w sobie wystarczająco dużo zapału do majsterkowania, możesz rozważyć samodzielną budowę altany ogrodowej. Te o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 25m2 nie wymagają nawet pozwolenia na budowę, a jedynie poinformowania o chęci postawienia właściwego starostwa powiatowego. Potem wystarczy Ci już tylko projekt i zakup odpowiednich elementów, z których stworzysz całą konstrukcję.

Pomajsterkować jednak możesz również, kupując gotowe altany ogrodowe – najlepsze będą te wykonane z drewna impregnowanego (np. www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe). Koszt zakupu będzie porównywalny (a może nawet mniejszy) niż przy nabywaniu poszczególnych elementów na własną rękę, a jednocześnie zaoszczędzisz sporo czasu. Pamiętaj, że gotowa konstrukcja wykonana jest z odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Ciśnieniowa impregnacja, stosowana dziś najczęściej przez producentów, skutecznie zapobiega niszczeniu materiału przez długie lata, nie dopuszczając do rozwoju bakterii, grzybów czy pleśni. Wystarczy po kilku latach odświeżyć wierzchnią warstwę lakieru (kolor konstrukcji może zblaknąć pod wpływem promieni UV), nie obawiając się o jakiekolwiek zniszczenia.

 

Czytaj również: Murki, ogrodzenia, rabaty – gotowe bloczki ułatwią urządzanie ogrodu

 

	 Stwórz ładny i funkcjonalny ogród: altana to podstawa

Fot. Gotowe altany ogrodowe z ProduktyOgrodowe.pl


Altana ogrodowa - jak dużą postawić?

Nawet niewielka zapewni Tobie i Twojej rodzinie miejsce do odpoczynku. Te najmniejsze – takie, w których zmieszczą się 2-3 osoby mogą mieć powierzchnię ok. 4 m2, a jeśli myślisz o organizacji imprez dla całej rodziny czy grona znajomych – altana mająca ok. 10 – 12 m2 jest w zupełności wystarczająca. Jak zatem widać, sytuacji, w której potrzebne Ci będzie pozwolenie na budowę (i wiążących się z tym kosztów) możesz z łatwością uniknąć.

Jak wybrać najlepszą dla siebie altanę? Na to nie ma jednej reguły – każdy z nas ma swój gust i inne potrzeby. Najlepszym sposobem zatem jest przyjrzenie się dostępnym na rynku produktom i porównanie ich za sobą. Odrobina cierpliwości sprawi, że w Twoim ogrodzie stanie altana, która będzie zachwycać wizualnie i zapewni komfort na lata.

 

Czytaj również: Holistyczna aranżacja ogrodu, która zadba o nasze zmysły

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18318 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 130

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >