Sufit podwieszany – dlaczego warto go wykonać?

Sufit podwieszany – dlaczego warto go wykonać?

Sufity podwieszany to oryginalne i wygodne sposoby na wykończenie różnego rodzaju pomieszczeń. Są to najczęściej konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych, oparte z reguły na stalowym szkielecie. W ostatnich latach pojawiły się też na rynku sufity podwieszane wykonane z innych materiałów: drewna, surowców drewnopochodnych, metalu, kompozytów lub plastików. Za pomocą sufitów podwieszanych można zamaskować uszkodzony sufit, nieestetyczny stary strop lub przeprowadzone pod stropem przewody i kanały różnego rodzaju instalacji. Kiedy wykona się je z ognioodpornych materiałów, będą ponadto ochroną stropu przed ogniem. Czytaj dalej

 

Korzyści z zastosowania sufitów podwieszanych

Zalety wyboru sufitu podwieszanego są bardzo różne. Pierwsze z nich widać już na etapie budowy i wykańczania pomieszczeń w nowo tworzonym budynku. Sufity podwieszane są dobrym rozwiązaniem w budynkach, w których występuje duża ilość różnego rodzaju kłopotliwych do rozprowadzenia instalacji. Zaplanowanie sufitów podwieszanych pozwala na łatwiejsze i bardziej estetyczne ukrycie różnego rodzaju instalacji, zwłaszcza wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, które niejednokrotnie wymagają kanałów o dużych przekrojach. Pod sufitem podwieszanym łatwiej jest także ukryć przewody elektryczne lub telekomunikacyjne. Dostęp do elementów jest również uproszczony, co znacznie ułatwia naprawianie wszelkiego rodzaju usterek. Ponadto, nie ma potrzeby przygotowywania stropu, który może pozostać w stanie surowym lub zostać oczyszczony ze starych powłok, np. tynków w przypadku obiektów odnawianych. Sufity podwieszane montuje się szybko i łatwo, podobnie jak oświetlenie, kratki wentylacyjne, klimatyzatory sufitowe czy wyprowadzenia klimatyzacji centralnej w dowolnie wybranych miejscach sufitu. Dzięki sufitom podwieszanym można również regulować finalną wysokość pomieszczeń. Oprócz tego można je wykorzystać w charakterze stelażu dla dodatkowej warstwy materiału termoizolacyjnego i dźwiękochłonnego.

 

sufit podwieszany - dlaczego warto go wykonać?

 

Czytaj również: Sposoby na oryginalny sufit

 

Korzyści, jakie uwidaczniają się w czasie eksploatacji, wynikają przede wszystkim ze zmniejszenia kubatury pomieszczeń, co znacznie ułatwia utrzymanie w nich właściwej temperatury. Zimą utrzymać można niższe koszty ogrzewania zaś latem opłaty poniesione na pracę klimatyzacji.

W nowoczesnych wnętrzach sufit podwieszany często instalowany jest jedynie na części stropu, nadając jego wnętrzu oryginalny charakter.

 

Jak wybrać właściwy materiał na sufit podwieszany?

W większości przypadków sufit podwieszany wykonywany jest z płyt kartonowo-gipsowych, zwanych regipsami. Jego instalacja nie jest trudna, wymaga jednak doświadczenia zarówno w czasie montażu, jak i w czasie prac wykończeniowych. W zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych lub użytkowych można użyć standardowych płyt kartonowo-gipsowych, jednak wszędzie tam, gdzie spodziewana jest wysoka wilgotność powietrza, należy użyć płyt impregnowanych, odpornych na wilgoć. Zdecydowanie wygodniejsze w montażu i eksploatacji są sufity z płyt w formie paneli, zwane kasetonowymi. Panele oferowane są w ramach różnych rozwiązań systemowych, gipsowe, drewniane, metalowe itp. niejednokrotnie ozdobnie wykończone lub katurowane. Na rynku najczęściej stosowane są panele o wymiarach 60 na 60 centymetrów, a wiele elementów wykończeniowych np. opraw lamp, elementów wentylacji lub klimatyzacji dostępna jest w tym rozmiarze w celu uproszczenia ich montażu. Jednakże te dodatkowe elementy najlepiej jest przyczepić do stropu osobnymi kotwami, by nie obciążały bezpośrednio stelażu z kasetonami. Dodatkowe kotwienie do stropu ciężkich elementów, takich jak lampy lub wyprowadzenia instalacji, warto również zastosować w przypadku sufitów wykonanych ze zwykłych regipsów. Pozwoli to na uniknięcie zbędnego obciążenia stelaży i związanych z tym zagrożeń np. oberwania się sufitu.

 

Co jest potrzebne do montażu sufitu podwieszanego?

Do prawidłowego zainstalowania sufitu podwieszanego konieczne jest określenie ilości potrzebnych materiałów oraz skompletowanie odpowiednich narzędzi. Materiały te to profile stalowe przyścienne, profile główne i poprzeczne oraz elementy montażowe takie jak: wieszaki kotwowe do profili, wieszaki, łączniki wzdłużne oraz krzyżowe do profili, blachowkręty i metalowe kotwy. Wieszaki z prętem i zaciskiem sprężystym ułatwią montaż i regulację wysokości w szerokich granicach. Elementy te będą stanowiły szkielet konstrukcji, na której zostaną zainstalowane płyty kartonowo-gipsowe lub panele. Do prac wykończeniowych przy sufitach z płyt kartonowo-gipsowych przyda się jeszcze taśma zbrojeniowa, masa szpachlowa lub elastyczne wypełnienie. Do estetycznego wykończenia można wykorzystać specjalistyczne narzędzia np. przyrządy do spoinowania płyt.

 

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w czasie instalacji sufitów podwieszanych?

Płyty lub kasetony gipsowo-kartonowe, zanim zostaną zainstalowane, muszą poleżeć dobę w pomieszczeniu docelowym, aby nabrały odpowiedniej wilgotności.

Przewody: instalacji elektrycznej, wentylacyjne lub klimatyzacyjne rozprowadza się przed zamontowaniem płyt. Oprawy oświetleniowe dla małych lamp oraz czujniki ruchu do ich włączania umieszcza się w otworach wyciętych w płytach.

 

Instalacja sufitu podwieszanego, zwłaszcza kasetonowego, nie jest trudna i wymaga jedynie podstawowych umiejętności technicznych i dokładności. Dobrze wykonany sufit podwieszany będzie ozdobą domu przez wiele lat. Wszystkie elementy i akcesoria niezbędne do montażu sufitów podwieszanych można zamówić przez internet, np. na Allegro: https://allegro.pl/kategoria/sciany-i-elewacje-sufity-podwieszane-256506 

A jeśli nie czujemy się na silach, by wykonać taki sufit samodzielnie, warto zatrudnić sprawdzonych wykonawców, którzy wykonają tę pracę szybko i dokładnie.

 

Czytaj również: Nowoczesne metalowe sufity w pomieszczeniach użyteczności publicznej

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15818 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 254

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >