Sztukateria wewnętrzna – ciekawy pomysł na urozmaicenie każdego wnętrza

Sztukateria wewnętrzna – ciekawy pomysł na urozmaicenie każdego wnętrza

Każdy z nas chciałby by jego dom lub mieszkanie wyglądało ładnie, ale też inaczej niż wszystkie inne. Malujemy więc ściany różnymi kolorami, kładziemy tapety, luksfery i przeprowadzamy całą masę różnych zabiegów by zindywidualizować wnętrze. Sztukateria to kolejny element, jaki możemy zastosować by osiągnąć zamierzony efekt upiększenia domostwa. Czytaj dalej

 

Za enigmatycznym sformułowaniem sztukateria wewnętrzna, chowa się cała grupa detali dekoracyjnych. Ich przeznaczenie jest proste – nadać klimat klasycznemu wnętrzu ludzkiego domu. Wybór powinien być jednak rozważny, gdyż bardzo łatwo możemy zepsuć cały efekt np. nadmiarem ozdób.Jak zamontować?

Sztukateria wewnętrzna to dekoracyjne elementy mogące być wykonane z trzech dostępnych materiałów:styropianu,gipsu lub pianki poliuretanowej. Najdroższe, ale też najlepsze są te, które wyprodukowano z gipsu. W ich przypadku niezbędne staje się jednak zastosowanie specjalnych klejów w celu zamocowania tych elementów na ścianie bądź przy suficie.

Najczęściej spotykanym kolorem sztukaterii jest biały. Po zamontowaniu warto uzupełnić szczeliny akrylem i zależnie jak się element prezentuje się po montażu, można go pomalować lub też zostawić w zakupionej postaci. Wszystko zależy oczywiście od upodobań oraz tego jaki efekt zamierzamy uzyskać.Różne rodzaje

Oferta sztukaterii wewnętrznej dysponuje asortymentem rożnego rodzaju produktów. Mogą to być np. gzymsy, rozety, kolumny, pilastry, płaskorzeźby, a także portale czy fasety. Motywy dekoracyjne także są w ich przypadku bardzo różnorodne, co przekłada się na pewność, iż uda się nam dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb i specyfiki naszego domowego wnętrza.

 

 

Czytaj również: Podwójne wieszaki do montażu sufitów podwieszanych

 


Zastosowanie

Ten element dekoracyjny służy przede wszystkim do uwypuklenia i nadania charakteru zwykłemu wyposażeniu wnętrza np. drzwiom, oknom lub kominkowi. Wykończeniem mieszkania mogą w tym przypadku być wyszukane listwy lub estetycznie wyglądające gzymsy. Stosowane z umiarem zadbają o klimat naszego domu i zarazem podkreślają jego elegancję. 

Stylizacja przeprowadzona za pomocą kolumn przeniesie nas i naszych gości w starożytne wieki minione. Jedyne co nas ogranicza to nasza pomysłowość. Nic nie stoi na przeszkodzie by sztukateria stanowiła uwypuklenie np. ładnej mozaiki, którą mamy na ścianie.Odrobina iluzji

Odpowiednie zastosowanie sztukaterii wewnętrznej z powodzeniem może mieć wpływ na optyczny wygląd naszych pomieszczeń. Poziome dekoracje doskonale podwyższą nasz pokój, poziome obniżą go. Zastosowani listw jest także w stanie ukryć krzywiznę ścian, na których zostaną one położone. Rozeta pod sufitem to podkreślenie oświetlającej pomieszczenie lampy.

 

Czytaj również: Sufit podwieszany w modnych kolorach

 


Umiar

Sztukateria to doskonałe rozwiązanie dla wnętrz, które przedstawiają sobą klasyczny wygląd. Lecz nawet w tym przypadku zbyt duża ilość elementów może popsuć efekt, więc bardzo ważnym jest by dekoracje rozplanować kompleksowo, ale też z odpowiednim umiarem by nie powstała pstrokata i przeładowana plątanina linii, form i wzajemnie sobie zaprzeczających – by nie narazić się na kicz.

 

Artykuł powstał we współpracy z portalem efekciarnia.pl

Źródło: efekciarnia.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15936 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 217

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >