Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

Budleja Dawida jest okazałym, szybko rosnącym krzewem o walorach ozdobnych, posiadającym dekoracyjne kwiatostany, podobne do lilaka. Warto mieć ten krzew w swoim ogrodzie, ponieważ wabi on mnóstwo motyli, dlatego też nie bez powodu nazywany jest motylim krzewem. Czytaj dalej

 

Budleja ma zazwyczaj rozłożysty pokrój a końce jej pędów uginają się pod ciężarem kwiatostanów. Liście tego krzewów są ciemnozielone o jajowato-lancetowatym kształcie, które jesienią opadają. 

 

Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

 

Czytaj również: Tawułka chińska (Astilbe chinesis) 'Vision in red" - piękna bylina do cienistych, wilgotnych miejsc

 

Kwitnienie Budlei Dawida przypada na okres od czerwca nawet do października. Kwiaty pojawiają się na czubkach tegorocznych pędów. 
Charakterystyczną cechą dla kwiatostanu budlei jest oczko w pomarańczowym kolorze, które znajduje się w środku kwiatu. Kwiaty budlei mogą mieć barwę różową, białą, niebieską, fioletową i purpurową w zależności od jej odmiany. 

 

Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

 

 Uprawa budlei Dawida

Krzew budlei najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej, która ma odczyn obojętny lub do niego zbliżony. W czasie upalnego lata i suszy budleja wymaga podlewania, ponieważ najlepiej się czuje, jeżeli gleba jest lekko wilgotna. Stanowisko jakie preferuje powinno być ciepłe i zarazem słoneczne. Budleja nie jest całkowicie mrozoodpornym krzewem. W czasie sezonu warto 2 lub 3 razy budleję zasilić różnego rodzaju nawozami wieloskładnikowymi. Przed nadejściem zimy krzew warto okryć poprzez usypanie u jego podstawy kopczyka ziemi, trocin, kory lub liści. W przypadku uprawy budlei w doniczce należy przezimować roślinę w jakimś chłodnym pomieszczeniu.

 

Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

 

Przycinanie krzewu budlei

Budleja wytwarza kwiaty na najmłodszych pędach w drugiej połowie lata. Im więcej posiada młodych pędów tym obficiej zakwitnie. Coroczne cięcie krzewu stymuluje wyrastanie nowych silnych pędów, dlatego właśnie warto to robić, aby cieszyć się jak największą ilością kwiatów. Jeżeli nawet budleja zimą nie uległa zniszczeniu przez mróz to mimo wszystko w połowie marca należy skrócić jej wszystkie pędy tak, aby pozostały tylko 5-10-centymetrowe fragmenty. Natomiast jeśli chodzi o pędy, które przemarzły to trzeba je wyciąć aż do momentu, gdzie zaczyna się zdrowe drewno a nawet tuż przy samej ziemi.

 

Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

 

W jaki sposób rozmnażać budleję Dawida?

Uzyskanie sadzonek budlei Dawida jest możliwe drogą generatywną czyli z nasionek oraz drogą wegetatywną czyli pobierając sadzonki pędowe. Jeśli chodzi  odmiany hodowlane czy mieszane to wysianie nasion rośliny macierzystej nie gwarantuje nam powtórzenia jej cech. Sadzonki pędowe budlei wykonuje się pomiędzy lipcem a wrześniem. Pędy te należy ściąć po przekwitnięciu. Każda z pobranych sadzonek powinna posiadać co najmniej 3 pączki liściowe. Pobiera się zazwyczaj pędy zielone lub półzdrewniałe z dwoma międzywęźlami. Same końce zanurza się w ukorzeniaczu i takie sadzonki wkłada się do pojemnika z piaskiem. Sadzenie sadzonek budlei może być wykonane od razu bezpośrednio w ogrodzie. Fragmenty pędów, które zawierają pędy i pączki umieszcza się w ziemi i obsypuje. Takie młode sadzonki trzeba okryć na zimę tak samo jak dorosłe krzewy. Kiedy nadejdzie wiosna i słonce ogrzeje glebę, sadzonki rozpoczną wzrost.

 

Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

 

Jak sadzić budleję w ogrodzie? Propozycje kompozycji

Budleja idealnie nadaje się do sadzenia pojedynczo jak i w grupach na słonecznych rabatach. Można ją łączyć z letnimi kwiatami czy bylinami. Krzew ten idealnie będzie się komponował z astrami, lawendą, szałwią czy rozchodnikami karpackimi. Ze względu na to, że budleja posiada orientalny wygląd świetnie będzie wyglądała w ogrodach, które są urządzane w stylu śródziemnomorskim. Motyli krzew dobrze jest posadzić blisko tarasów, altanek czy balkonów. Dzięki temu odpoczywając na świeżym powietrzu będzie można podziwiać barwne motyle, które wabi budleja.

 

Uprawa i pielęgnacja budlei Dawida

 

Czytaj również: Żurawka (Heuchera) odmiana 'Bronze Beauty' - wspaniała wyrazista roślina

 

Autor
Publikacja powstała we współpracy z portalem Poradnik Ogrodniczy - największym portalem ogrodniczym w Polsce.
Źródło: Poradnik Ogrodniczy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17349 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 157

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >