Tawułka chińska (Astilbe chinesis) 'Vision in red

Tawułka chińska (Astilbe chinesis) 'Vision in red" - piękna bylina do cienistych, wilgotnych miejsc

Tawułka chińska 'Vision in red" jest byliną należącą do gatunku skalnicowatych, dorastającą do 45-75 cm wysokości i 30-60 cm szerokości. Jej bardzo liczne czerwono-purpurowe pierzaste kwiaty zebrane w luźne wiechy wznoszą się na sztywnych fioletowych łodygach ponad ciemnozielonymi atrakcyjnymi liśćmi. Ten gatunek jest najdłużej kwitnącym z wszystkich tawułek, wprowadzi żywy kolor w ogrodzie od połowy czerwca do połowy sierpnia. Tawułka należy do gatunku, który po przekwitnięciu nie traci na urodzie, kwiaty zmieniają kolor na brązowy nie tracąc przy tym formy a pozostawione główki nasienne będą ozdobą zimowego ogrodu. Czytaj dalej

 

Uprawa

Tawułka chińska, jak wszystkie gatunki tawułek preferuje stanowisko wilgotne o żyznych, próchniczych glebach.  Dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, półcienistych,  jak i cienistych. Jednak pełne nasłonecznienie roślina zniesie przy dobrze wilgotnej glebie. Na mniej zasobnych glebach tawułkę lepiej posadzić w półcieniu, jednak tam będzie nieco słabiej kwitła.

 

Tawułka chińska 'Visions in Red' Astilbe chinensis

 

To łatwa roślina w uprawie raczej odporna na szkodniki i choroby. Tawułki są mrozoodporne, ale tylko na żyznych stanowiskach, ponieważ na suchych i jałowych ziemiach mogą przemarzać. 

 

Tawułka chińska (Astilbe chinensis) 'Vision in Red'

 

Rozmnażanie

Tawułkę rozmnaża się przez podział kęp wczesną wiosną. Jeśli dzielimy roślinę pod koniec lata należy młode sadzonki zabezpieczyć dodatkowo przed mrozem okrywając je np. torfem. 

 

Czytaj również: Kalina japońska odmiana płodna (Viburnum plicatum f. tomentosum) - biało kwitnący krzew na wyeksponowane miejsca

 

Tawułka chińska (Astilbe chinensis) 'Vision in Red'

 

Zastosowanie

Tawułki szczególnie polecane są, jako rośliny nadwodne i na wilgotne, cieniste rabaty. Warto ten gatunek posadzić pod drzewami lub na tle krzewów, na brzegach ogrodowych stawów i oczek wodnych, gdzie będzie doskonałym akcentem kolorystycznym na tle zieleni.  Szczególnie ładnie będzie się komponowała z rododendronami, funkiami , paprociami. Często sadzi się ją wzdłuż strumieni.  Jest również cenną rośliną okrywową zwłaszcza w miejscach, gdzie trawa nie chce rosnąc np. pod konarami drzew. Nadaje się tez na rabaty kwiatowe,  do ogrodów naturalistycznych i  na obrzeża skalników. Jest również doskonałym kwiatem ciętym również do suchych kompozycji. 

 

Tawułka chińska 'Visions in Red' Astilbe chinensis

 

Warto wysadzać tawułki w grupach zestawiając ze sobą kilka gatunków kolorystycznych. 

 

Czytaj również: Floks (Płomyk) szydlasty Phlox subulata 'McDaniel's Cushion' - atrakcyjny różowy akcent na skalniaku

 

Tawułka chińska (Astilbe chinensis) 'Vision in Red'

 

Można ją wysadzać do pojemników i donic na balkonie. 

 

Tawułka chińska (Astilbe chinensis) 'Vision in Red'

 

Tawułka przyciągnie do ogrodu motyle. 

 

Tawułka chińska (Astilbe chinensis) 'Vision in Red'

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18316 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 371

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >