Włącz własny grunt do strefy i skorzystaj ze zwolnienia

Włącz własny grunt do strefy i skorzystaj ze zwolnienia

Przedsiębiorcy mogą starać się o włączenie swoich gruntów do obszaru specjalnej strefy ekonomicznej. Choć jest to długotrwały proces, może przynieść inwestorom znaczne korzyści

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) mogą być ustanowione (na mocy rozporządzenia Rady Ministrów) wyłącznie na gruntach będących własnością: zarządzającego, Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, związku komunalnego lub będących w użytkowaniu wieczystym zarządzającego (art. 5 ust. 1 ustawy o SSE). Jedynie wyjątkowo strefa może obejmować grunty stanowiące własność lub użytkowanie wieczyste innych podmiotów (tzw. grunty prywatne).

Możliwość włączania gruntów prywatnych do SSE zyskała na znaczeniu, gdy w 2008 r. przedłużono okres funkcjonowania wszystkich 14 stref w Polsce do końca 2020 r. Oznacza to, że przedsiębiorcy obecnie ubiegający się o włącznie swoich gruntów do obszaru strefy mają w perspektywie korzystanie ze zwolnienia podatkowego o trzy lata dłużej, niż było to możliwe do tej pory.

Dlaczego warto włączać

Przeprowadzenie każdej znaczącej inwestycji poprzedza szczegółowa analiza wielu jej elementów, w tym możliwych lokalizacji. Badany jest nie tylko grunt, na którym ma być poczyniona inwestycja, ale również jego otoczenie, dostęp do dróg komunikacyjnych, mediów a także okoliczne warunki demograficzne, od których zależy możliwość pozyskania pracowników. Zdarza się, że najlepszą lokalizacją inwestycji jest grunt nieobjęty specjalną strefą ekonomiczną, a tereny należące już do obszaru strefy nie spełniają wymogów inwestora. Jeżeli warunkiem realizacji inwestycji jest uzyskanie pomocy publicznej przez przedsiębiorcę, warto zakupić grunt najlepiej przystosowany do planowanej inwestycji (o ile nie jest to grunt własny) i jednocześnie ubiegać się o włączenie go do SSE.

Przykładem inwestycji na gruntach prywatnych, które kwalifikują się do uzyskania zezwolenia strefowego, są też prywatyzacje majątku Skarbu Państwa. Zakupione nieruchomości należące do majątku prywatyzowanego przedsiębiorstwa mogą nie znajdować się na terenie SSE. Jednocześnie, będąc częścią przedsiębiorstwa, nie są tzw. gruntem publicznym. Gdyby nie możliwość włączenia gruntów prywatnych do obszaru strefy, przedsiębiorcy biorący udział w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa byliby wyłączeni z grona potencjalnych beneficjentów zwolnienia z podatku dochodowego.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19105 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 110

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >