Woda to ważny element w pielęgnacji ogrodu - warto zbierać i wykorzystywać deszczówkę

Woda to ważny element w pielęgnacji ogrodu - warto zbierać i wykorzystywać deszczówkę

Wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślin. Człowiek może uciec przed palącymi promieniami słońca i schronić się w cieniu. Rośliny takiej możliwości niestety nie mają. Dlatego podczas wiosenno-letnich upałów ogród potrzebuje więcej naszej uwagi i troski. Rośliny należy często i systematycznie podlewać i nawadniać. Jednocześnie mamy świadomość, że grozi nam susza i woda staje się coraz bardziej cenna. Dlatego warto gromadzić deszczówkę, co przyniesie nam i środowisku same korzyści. Czytaj dalej

 

Wodę deszczową, szczególnie tę, która spływa z dachu domu, możemy w łatwy sposób gromadzić i wykorzystywać w ogrodzie do podlewania roślin lub podczas prac porządkowych. To stosunkowo niedrogie i proste w realizacji rozwiązanie w dłuższej perspektywie przyniesie spore korzyści dla naszego portfela i środowiska naturalnego. Gromadzenie i wykorzystanie wody opadowej może więc okazać się dobrą inwestycją.


Podczas 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni około 100 m2 można zebrać ponad 70 litrów wody opadowej. Czy to dużo? Zdecydowanie tak. Dla porównania - na umycie samochodu zużywamy jej około 50 litrów. Zbieranie wody deszczowej nie jest skomplikowane. W większości przypadków nie wymaga wykonywania kosztownych instalacji – tak naprawdę wszystko, czego potrzebujemy to ustawiony obok rury spustowej zbiornik na deszczówkę i rynienka lub inny element przekierowujący wodę opadową. Jeżeli dach naszego domu nie jest pokryty papą lub eternitem, gromadzenie deszczówki w specjalnych zbiornikach to świetny pomysł.

 

Woda ważny element w pielęgnacji ogrodu - jak ją gromadzić i ekonomicznie zużywać

 

Czytaj również: Jak założyć i pielęgnować ekologiczny i zrównoważony ogród?

 

Zebrana w ten sposób woda opadowa może z powodzeniem zastąpić wodę wodociągową, którą najczęściej podlewamy przydomowy ogród. Warto wiedzieć, że deszczówkę charakteryzuje lekko kwaśny odczyn. Sprawdzi się więc w nawadnianiu ogrodu. Większość roślin ogrodowych świetnie toleruje glebę właśnie o takim odczynie. Będzie więc odpowiednia, aby podlewać trawnik, rośliny w ogrodzie, jak i te w pojemnikach ustawionych na tarasie czy balkonie. Z odpowiednią pompą i filtrem może zasilać również system automatycznego nawadniania ogrodu. Woda deszczowa okaże się przydatna również w czasie wykonywania prac porządkowych – mycia samochodu, mebli ogrodowych lub czyszczenia nawierzchni. Należy jednak  pamiętać o tym, że deszczówka nie nadaje się do picia. 

 

 

Do zbierania deszczówki zaleca się zbiorniki wykonane z trwałego i odpornego na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych tworzywa sztucznego. Zbiorniki na wodę opadową wykonane np. w technologii rozdmuchowej są odporne również na mróz. Można więc pozostawić je na zewnątrz, jednak w okresie zimowym powinny być opróżnione z wody. Wielkość zbiornika dobiera się pod kątem powierzchni, z jakiej zbierana jest woda, wielkości rocznych opadów w danym regionie oraz zapotrzebowania na deszczówkę.

 

Standardowym rozwiązaniem jest zbiornik o pojemności od około 250 do 350 litrów. Jeśli potrzebny nam będzie większy, możemy zdecydować się na model o pojemności 500 litrów lub połączyć dwa ustawione obok siebie mniejsze zbiorniki, zwiększając w ten sposób ilość magazynowanej deszczówki. Zbiornik na wodę opadową powinien być wyposażony w szczelną pokrywę zabezpieczającą wodę przed zanieczyszczeniem. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór zbiornika z możliwością podłączenia węża za pomocą opaski zaciskowej, co ułatwi korzystanie z deszczówki w ogrodzie.

 

Czytaj również: Jak pielęgnować trawnik po ulewnych majowych deszczach


Zbiorniki na deszczówkę pełnią nie tylko funkcję użytkową. Zbiornik przypominający gliniany dzban lub drewnianą beczkę może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu w stylu eko lub tradycyjnym wiejskim. Niektóre zbiorniki wyposażone są w osadzany od góry pojemnik na rośliny, dzięki czemu wyglądają jak duża dekoracyjna donica ogrodowa.  Niezależnie jaki wybierzemy zbiornik zwykły czy dekoracyjny korzyści z jego posiadania odczujemy my, nasz ogród i środowisko naturalne.

Źródło: Leroy Merlin / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16208 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >