Wybierając pilarkę lepiej  zdecydować się na tę z silnikiem elektrycznym czy spalinowym?

Wybierając pilarkę lepiej zdecydować się na tę z silnikiem elektrycznym czy spalinowym?

Jesień wiąże się z mnogością prac jakie musimy wykonać, by nasz ogród był gotowy na nadchodzącą zimę. Przycinanie gałęzi i przygotowanie drewna na opał to zadania, które znacząco ułatwi pilarka łańcuchowa. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jak wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania! Czytaj dalej

 

Pilarki dostępne są z silnikami elektrycznymi i spalinowymi. To jaki rodzaj napędu wybierzemy zależy od indywidualnych potrzeb oraz dostępu do sieci elektrycznej i zakresu prac jakie będziemy wykonywać.


Wybierając pilarkę lepiej zdecydować się na tę z silnikiem elektrycznym czy spalinowymi


Ciche i ekologiczne - pilarki elektryczne

Jeśli w ogrodzie posiadamy łatwy dostęp do sieci elektrycznej, to bez obaw możemy wybrać pilarkę zasilaną prądem. Przed zakupem należy jednak oszacować, jak daleko od źródła zasilania będziemy pracować – zbyt długi kabel może powodować spadki napięcia. Pilarki elektryczne zazwyczaj dysponują silnikami o mocy od 1350 do 2400W. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego posiadają wiele zalet. Są znacznie cichsze niż ich spalinowe odpowiedniki, a ponadto prostsze w eksploatacji. Nie wymagają również tak częstej konserwacji, ponieważ silnik elektryczny jest praktycznie bezobsługowy. Warto zwrócić uwagę również na długość prowadnicy. Do przydomowych prac w zupełności wystarczą takie o długości około 30-35 cm, dzięki czemu sprzęt pozostaje wygodny i poręczny.


Wybierając pilarkę lepiej zdecydować się na tę z silnikiem elektrycznym czy spalinowymi


Urządzenia spalinowe o szerokim zastosowaniu

Jeśli potrzebujemy urządzenia bardziej mobilnego i mocniejszego, którego będziemy używać w miejscach bez dostępu do prądu lub w miejscach trudno dostępnych, to jedynym wyborem pozostaje pilarka spalinowa. Piły do użytku prywatnego najczęściej posiadają 2-suwowe jednostki o pojemności od 25cm3 do 53 cm3 i mocy od 1,2KM do 3,15KM. Jeśli interesuje nas jedynie sezonowa wycinka, to swobodnie wystarczą nam te o mocy około 2,7KM. Silnik spalinowy wymaga jednak więcej uwagi niż elektryczny.


– Wygoda jaką daje nam silnik spalinowy, wiąże się koniecznością regularnej konserwacji. Należy kontrolować m.in. stan rozrusznika, filtra powietrza i świec. Ponadto, po zakończeniu jesiennych prac zbiornik na paliwo musi zostać opróżniony. – mówi Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak.


Wybierając pilarkę lepiej zdecydować się na tę z silnikiem elektrycznym czy spalinowymi

 

Czytaj również: Arborysta nazywany również chirurgiem drzew - jakiego sprzętu potrzebuje?


Jeśli będziemy używać piły również w lesie, warto zdecydować się na nieco dłuższą prowadnicę – przynajmniej o długości 40 cm. Mimo, że pilarki spalinowe są na ogół cięższe niż te elektryczne, to istnieją również urządzenia spalinowe na tyle lekkie, by obsługiwać je jedną ręką. Wyposażone są w niewielki silnik o pojemności 25,4 cm3 i mocy 1,22 KM.  Doskonale nadają się do prac ciesielskich oraz do przycinania wyżej położonych gałęzi pracując na drabinie – dodaje ekspert firmy Krysiak.


Wygoda i bezpieczeństwo

Nowoczesne pilarki, zarówno spalinowe, jak i elektryczne wyposażone są w systemy, które mają za zadanie ułatwić nam ich obsługę. Komfort użytkowania pilarki zdecydowanie poprawi obecność systemu antywibracyjnego, który zmniejszając ilość drgań wpływa na wygodę pracy. Z kolei, automatyczne smarowanie łańcucha i mechanizm jego szybkiego napinania pozwolą na dłuższą, bezawaryjną pracę oraz wygodniejszą konserwację. Podczas posługiwania się pilarką, bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Ochronę zapewni nam wyposażenie piły w tzw. hamulec bezwładnościowy.

– Jest on w stanie natychmiast zatrzymać łańcuch podczas tzw. „odbicia” w kierunku operatora i utraty kontroli nad pilarką, które jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Występuje, gdy koniec prowadnicy zetknie się z przecinanym materiałem lub gdy prowadnica zakleszczy się w rzazie. – zaznacza ekspert firmy Krysiak.

 

Czytaj również: Ciesielska czy rozłupująca - jak dobrze wybrać i dopasować wielkość siekiery do siebie?


By zmniejszyć prawdopodobieństwa odbicia warto regularnie ostrzyć łańcuch pilarki.  Ręczne ostrzenie będzie bardzo pracochłonne. O wiele lepsze efekty zapewnią specjalnie elektryczne ostrzałki. Posiadają regulowany kąt pracy oraz precyzyjny uchwyt, który pozwoli szybko i dokładnie naostrzyć elementy tnące. Pamiętajmy jednak, że ani odpowiednio naostrzony łańcuch, ani systemy bezpieczeństwa nie zwalniają nas z odpowiedzialności i konieczności stosowania ubioru ochronnego oraz zasad BHP, które są niezmiernie ważne przy posługiwaniu się pilarkami.


Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 94 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 380

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >