Zakończono realizację ośrodka biomedycznego

Zakończono realizację ośrodka biomedycznego

W środę, 19 września br. w Złotnikach k. Poznania uroczyście otwarto Nickel BioCentrum - jeden z najnowocześniejszych w Wielkopolsce ośrodków biomedycznych. Projektantem i generalnym wykonawcą całej inwestycji była firma budowlana PTB Nickel.

 

W nowo powstałym kompleksie na potrzeby biobinzesu przygotowano ponad 4 tys. m2 wysokiej klasy powierzchni laboratoryjnych oraz biurowych. 19 września br. w podpoznańskich Złotnikach w obecności władz państwowych i samorządowych, jak również licznych przedstawicieli wielkopolskiego środowiska naukowego i biznesowego uroczyście otwarto najnowszą inwestycję Grupy Nickel.

 

Czytaj również: Odbędzie się konferencja Partnerstwa dla zrównoważonego budownictwa

 

 

- Nickel BioCentrum (NBC). Zlokalizowany na terenie Nickel Technology Park Poznań nowoczesny ośrodek usług biomedycznych o powierzchni użytkowej prawie 5 tys. m2 ma szansę w najbliższej przyszłości stać się jednym z ważniejszych centrów rozwoju polskiego biobiznesu. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Projektantem oraz generalnym wykonawcą budynku NBC wraz z infrastrukturą zewnętrzną była firma budowlana PTB Nickel, specjalizująca się m.in. w wymagających realizacjach dla podmiotów z branży spożywczej, farmaceutycznej oraz technologii ekologicznych. 

 

 

Nickel BioCentrum to kolejny w naszym portfolio nowoczesny i bardzo zaawansowany technologicznie projekt. – twierdzi Michał Nickel, prezes PTB Nickel – Jego kompleksowa realizacja była możliwa dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w projektowaniu i budowaniu obiektów z pomieszczeniami laboratoryjnymi i cleanroom’ami. W ostatnich latach prowadziliśmy szereg tego typu inwestycji, m.in. dla spółek: Hochland, Aquanet, Bowa Polska oraz na zlecenie koncernu GlaxoSmithKline. Modernizowaliśmy także wielokrotnie specjalistyczną infrastrukturę obiektów szpitalnych. Jesteśmy więc bardzo dobrze przygotowani do podejmowania wyzwań związanych z takimi przedsięwzięciami, zarówno pod względem kadrowym, jak i sprzętowym.

 

Czytaj również: Zawisła wiecha na budynku Sakura II w Warszawie

 

 

Nickel BioCentrum jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w Wielkopolsce, skupiającym polskie i zagraniczne podmioty działające w branży biotechnologicznej. Na ich potrzeby w nowo powstałym kompleksie przygotowano ponad 4 tys. m2 nowoczesnej powierzchni laboratoryjnej oraz biurowej, w tym prawie 500 m2 pomieszczeń czystych, tzw. cleanroom’ów o klasie czystości B, C i D. Są one obsługiwane przez 4 linie wentylacyjne z funkcją nawilżania i zostały wyposażone w niezbędne instalacje technologiczne, w tym instalacje sprężonego powietrza, wody zmiękczonej, wody oczyszczonej oraz gazów technicznych. 

 

 

W pozostałej części obiektu zaprojektowano i zamontowano system VRV (nowoczesny system grzewczo-chłodzący wykorzystujący pompę ciepła). Powierzchnia ta jest obsługiwana przez 4 centrale wentylacyjne, które pozwolą w przyszłości stworzyć w budynku kolejne strefy laboratoryjne. Wybudowany przez PTB Nickel ośrodek biomedyczny składa się z 3 segmentów – dwa z nich przeznaczone są na biura, trzeci stanowi wyspecjalizowaną strefę Bio. W obiekcie, oprócz powierzchni biurowych, profesjonalnie wyposażonych pomieszczeń wspólnych, tzw. core facilities (zmywalni, chłodni, magazynu, pomieszczeń analiz oraz wirówek) oraz dedykowanych poszczególnym najemcom laboratoriów, znalazły się także 3 nowoczesne sale konferencyjne oraz bioinkubator, obejmujący 9 laboratoriów o powierzchni od 30 do 100 m2. 

 

Czytaj również: Pierwszy w Polsce certyfikat LEED na najwyższym, platynowym poziomie

 

 

Ze względu na charakter budynku i zlokalizowanie w nim specjalistycznych laboratoriów badawczych i analitycznych, powstała konieczność zapewnienia obiektowi parametrów technicznych znacznie przewyższających standardowy poziom stosowany w typowych budynkach biurowych - mówi Krzysztof Zakrzewski, dyrektor ds. projektowania PTB Nickel - Na potrzeby Nickel BioCentrum przygotowana została stacja trafo o mocy 1,2 MW z rezerwą mocy do 2,0 MW. Aby zniwelować ryzyko ewentualnych awarii zewnętrznych związanych z zasilaniem obiektu, budynek został zasilony dwustronnie. Wyposażono go także w agregat prądotwórczy o mocy 500 kW i wewnętrzny UPS o mocy 100 kW. Kotłowania gazowa obsługująca budynek ma moc cieplną 600 kW, a chiller dostarczający chłód tylko dla cleanroom’ów ma moc chłodniczą 450 kW.

 

 

Strefy budynku przewidziane jako powierzchnie laboratoryjne zostały wyposażone w kanalizację technologiczną zakończoną neutralizatorem chemicznym i biologicznym, a szachty oraz kanały wentylacyjne umożliwiają zainstalowanie dygestoriów (specjalistycznych wyciągów miejscowych). Rozwiązania te pozwalają na wykorzystanie w przyszłości tych pomieszczeń jako laboratoriów fizycznych, chemicznych lub biologicznych. Projektanci z PTB Nickel przewidzieli także w tej części obiektu możliwość zainstalowania dodatkowej instalacji wentylacyjnej, jak również możliwość doprowadzenia instalacji procesowych niezbędnych przy tworzeniu  kolejnych cleanroom’ów. Poziom techniczny o powierzchni 750 m2, na którym znajdują się obecnie wszystkie urządzenia wentylacyjne i procesowe, został zaprojektowany w sposób umożliwiający lokalizowanie w tej strefie w razie potrzeby dodatkowych urządzeń.

 

 

Najemcami Nickel BioCentrum, zlokalizowanego niedaleko portu lotniczego Poznań-Ławica oraz w sąsiedztwie zachodniej obwodnicy Poznania, zostały już m.in. działające w branży biotechnologicznej spółki: PozLab (firma założona przez byłych pracowników nieistniejącego już poznańskiego działu badawczego koncernu GlaxoSmithKline) oraz Centrum Biotechnologii i Badań Mikrobiologicznych. 

 

 

2012-09-21
Źródło: Re:view s.c. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >