10 najważniejszych prac ogrodowych, które należy wykonać przed zimą

10 najważniejszych prac ogrodowych, które należy wykonać przed zimą

Zima to czas, kiedy wegetacja roślin ustaje. Nasze ogrody wystawione są na ciężką próbę – niskie temperatury, silne wiatry, opady śniegu i deszczu, duża ilość wody podczas topnienia. Aby rośliny przetrwały do wiosny w dobrym stanie, a narzędzia służyły nam przez kolejny sezon, warto przeprowadzić jesienią kilka ważnych prac ogrodowych. Czytaj dalej

 

Grabienie liści

Jesienią posiadacze ogrodów, w których rosną drzewa liściaste, zmuszeni będą do dość żmudnej i uciążliwej pracy, jaką jest grabienie liści. Jest to jednak czynność konieczna - w przeciwnym razie liście pozostawione na trawniku zaczną gnić. Grabienie liści przeprowadzić można za pomocą grabi lub odkurzacza ogrodowego. Istnieją specjalne odkurzacze, które nie tylko zbiorą liście do worka, ale także je rozdrobnią, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać je do przygotowania kompostu.

 

Koszenie trawy

Trawa jesienią rośnie znacznie wolniej niż latem, zatem jej koszenie można ograniczyć do minimum. Ostatnie koszenie można przeprowadzić w październiku, w zależności od warunków pogodowych w połowie miesiąca lub pod koniec. Warto pamiętać, że zbyt krótko przystrzyżona trawa będzie zimą bardziej podatna na przemarznięcie. Przed nadejściem mrozów trawnik powinien mieć wysokość około 4 cm.

 

10 najważniejszych prac ogrodowych, które należy wykonać przed zimą

 

Przycinanie drzew i krzewów

Jesień to także czas przycinania drzew i krzewów. Każdy gatunek wymaga nieco odmiennego postępowania, zatem to, czy i jak przycinamy gałęzie, należy uzależnić od specyfiki poszczególnych roślin.

 

Zabezpieczanie delikatnych okazów

Wrażliwe na niskie temperatury krzewy i drzewa warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy poprzez okrycie specjalną włókniną. Do osłaniania roślin nie można przystąpić zbyt wcześnie. Powinny przyzwyczaić się do obniżonych temperatur, dzięki czemu lepiej przystosują się do nadchodzącej zimy. Najlepiej okryć je dopiero po pierwszych przymrozkach.

 

Ostatnie podlewanie

Przed długim okresem uśpienia rośliny lubiące wilgoć powinny zostać obficie podlane. Warto obserwować zmiany pogody, aby zdążyć z podlewaniem przed przymrozkami.

 

Wzmacnianie roślin przed opadem śniegu

Kolejną istotną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zabezpieczenie roślin przez naporem śniegu. Rozłożyste krzewy można obwiązać sznurkiem, dzięki czemu ciężki śnieg nie połamie ich gałęzi.

 

Zabezpieczanie korzeni

Aby nadchodzące mrozy nie zaszkodziły naszym ogrodowym drzewkom i krzewom, warto zabezpieczyć także podziemne części roślin. Korzenie lepiej zniosą trudne warunki, gdy przykryjemy je warstewką kory lub gałęzi drzew iglastych.

 

10 najważniejszych prac ogrodowych, które należy wykonać przed zimą

 

Oczyszczanie narzędzi ogrodowych

Przed zimą należy zadbać nie tylko o rośliny, ale także o narzędzia ogrodowe (cenne wskazówki znajdziesz na stronie http://domifikacje.pl.

Odpowiednio przygotowane do zimy nie stępią się, nie zardzewieją, a w konsekwencji posłużą nam znacznie dłużej. Podstawą przygotowania sprzętu ogrodowego do zimy jest jego dokładne oczyszczenie z ziemi i resztek roślin.

 

Konserwacja i przechowywanie narzędzi ogrodowych

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie narzędzi za pomocą odpowiednich preparatów i umieszczenie ich w zamkniętym, zabezpieczonym przed wilgocią pomieszczeniu.

 

Czytaj również: Gdzie trzymać drewno w ogrodzie? Zrób sam domek na drewno

 

10 najważniejszych prac ogrodowych, które należy wykonać przed zimą

 

Zabezpieczanie mebli ogrodowych

Podobnie jak w przypadku narzędzi, także meble ogrodowe wymagają zabezpieczenia przed zimą. Należy je oczyścić, zabezpieczyć przed rdzewieniem, a następnie umieścić w suchym pomieszczeniu.

Jesień to czas intensywnej pracy w ogrodzie. Pamiętając o właściwym przygotowaniu roślin do zimy i porządnym zabezpieczeniu narzędzi, będziemy mogli wiosną cieszyć się pięknym otoczeniem.

 

Czytaj również: Jak zbudować budkę dla ptaków?

 

 

 

Źródło: domifikacje.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 94 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 214

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >