Aktualności – lista artykułów
Aukcje dogrywkowe mogą wpłynąć na stabilizację cen energii. Nowe rozwiązanie dla stabilności systemu energetycznego
4 lutego br. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, przedłożony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Celem nowelizacji jest wprowadzenie mechanizmu aukcji dogrywkowych, które mają na celu zapewnienie dodatkowych mocy w systemie elektroenergetycznym na lata dostaw 2029 i 2030.
17-02-2025
Jaki wpływ na polski eksport ma decyzja prezydenta Donalda Trumpa o nałożeniu 25-proc. ceł na stal i aluminium eksportowane z Europy
Decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu 25-proc. ceł na stal i aluminium wywołała kolejne napięcia w relacjach po obu stronach Atlantyku. Unijni przywódcy, w tym przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, zapowiadają stanowczą reakcję, ale jak dotąd Wspólnota wciąż jeszcze nie wypracowała spójnej strategii w odpowiedzi na amerykańskie cła. Otwarte pozostaje pytanie o to, czy UE zdecyduje się na cła odwetowe i jak daleko posunie się polityka handlowa Stanów Zjednoczonych.
17-02-2025
Rosnące koszty prowadzenia działalności i podnoszenie składek ZUS-owskich to największe obawy mikro i małych firm
Według najnowszego raportu, mikrofirmy oraz małe przedsiębiorstwa obecnie najczęściej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności – 37,9%. Przeważnie obawiają się też podnoszenia składek na ZUS i nierzetelnych kontrahentów – odpowiednio 30,1% i 28,3%. W IV kw. ub.r. trzy powyższe kwestie zajmowały dokładnie te same miejsca, ale miały nieco mniej wskazań. Obecnie w TOP5 obaw są też lęki przed utratą płynności finansowej – 21,2%, a także podnoszeniem podatków lub nakładaniem dodatkowych danin – 17,9%. Do tego widać, że ogólnie u co dziesiątego przedsiębiorcy niepokój budzi m.in. niedobór odpowiednich pracowników, kontrola urzędu skarbowego lub ZUS-u, biurokracja sprawozdawcza, brak zamówień i klientów, a także ryzyko podjęcia złych decyzji. Najmniej obaw dotyczy niestabilności politycznej, kontaktów z bankami lub leasingodawcami czy ewentualnej wojny na terytorium RP – odpowiednio 0,9%, 3,1% i 4,4%.
17-02-2025
Polski przemysł meblarski traci na konkurencyjności względem krajów Azji czy USA
Pozycja polskiego przemysłu leśno-drzewnego rosła systematycznie przez ostatnie kilkanaście lat. Obecnie Polska jest wśród liderów w produkcji i eksporcie okien, podłóg czy mebli z drewna w Europie. Mniejsza dostępność krajowego surowca, eksport z Chin i Wietnamu oraz wysokie koszty pracy i energii sprawiają jednak, że spada konkurencyjność polskich producentów – podkreśla branża i dodaje, że ceny drewna w Polsce należą do najwyższych w Europie. Dlatego też apeluje o stabilność i jasne reguły w zakresie ustalania cen sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe.
14-02-2025
W 2024 roku założono prawie 289 tys. jednoosobowych firm. To o blisko 4,5 proc. mniej niż rok wcześniej
Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w 2024 roku liczba wniosków dotyczących otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o blisko 4,5% w porównaniu z 2023 rokiem. Według ekspertów, do zakładania nowych firm zniechęcać mogły m.in. rosnące obciążenia finansowe dla przedsiębiorców. Do tego dołożyła się niepewność gospodarcza. W tym samym okresie o blisko 7,5% rdr. wzrosła liczba wniosków o wznowienie JDG. Część przedsiębiorstw powraca na rynek ze względu na rosnące zapotrzebowanie w niektórych sektorach. Znawcy tematu prognozują, co się wydarzy w omawianych obszarach.
13-02-2025
Które marki budowlane zdobędą uznanie wśród specjalistów w 2025 roku? Wyniki badania rynku będą ogłoszone w czerwcu!
W czerwcu zostanie ogłoszony ranking najlepszych marek budowlanych, oparty na badaniach rynku. To już 21. edycja projektu badawczego, którą przeprowadza firma ASM Research Solutions Strategy. Ankieta, w której uczestniczy kilka tysięcy wykonawców, ma na celu zebranie ich opinii na temat produktów i usług w branży budowlanej. Dzięki temu zarówno producenci, jak i inwestorzy uzyskają cenne informacje, które pomogą w wyborze najlepszych materiałów do budowy lub remontów.
12-02-2025
Niskie płace powodują odpływ młodych wykształconych ludzi z uczelni i ośrodków badawczych
Ośrodki naukowo-badawcze w Polsce cierpią na niedobór kadry. Wynika to przede wszystkim z niedofinansowania branży, która w obliczu kryzysu demograficznego musi rywalizować z sektorem przemysłowym o najzdolniejsze umysły. Choć sektor nauki oferuje możliwość samorealizacji i rozwijania pasji, dla młodych ludzi istotne znaczenie ma również aspekt ekonomiczny, a w tym względzie świat nauki nie może się mierzyć z konkurencją ze strony firm i korporacji. Rozgoryczenie młodych naukowców pogłębia fakt szybkiego wzrostu płacy minimalnej, która goni ich zarobki.
12-02-2025
Powraca Webinarowa Środa z Panasonic
Już w środę, 26 lutego 2025 r., powraca Webinarowa Środa z Panasonic! Pierwsze wydarzenie w tym roku to niepowtarzalna okazja, aby zgłębić temat błędów doborowych w systemach pomp ciepła oraz ich konsekwencji.
12-02-2025
35-lecie działalności na polskim rynku obchodzi Würth Polska
Würth Polska, jeden z czołowych dostawców produktów i usług dla profesjonalistów, obchodzi 35-lecie obecności na polskim rynku. Od momentu założenia w 1990 roku firma dynamicznie się rozwija, oferując wysokiej jakości rozwiązania m.in. dla branży motoryzacyjnej, budowlanej, instalacyjnej. Jubileusz stanowi okazję do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz zaprezentowania planów na przyszłość.
12-02-2025
Czy to możliwe, że większość Polaków źle mierzy temperaturę ciała podczas choroby?
Jak pokazuje najnowszy raport, podczas przeziębienia lub grypy 40,1% społeczeństwa mierzy temperaturę ciała dopiero po wystąpieniu objawów gorączkowych. 27,9% Polaków robi to raz na dobę, a 21,3% – kilkakrotnie w ciągu 24 godzin. Ponadto wychodzi, że zdecydowana większość rodaków nie notuje uzyskanych pomiarów – łącznie 77,5%. W sumie tylko 7,4% badanych osób stosuje taką praktykę. Do tego 2,6% respondentów zapisuje wyniki, ale robi to dość sporadycznie. Autorzy raportu alarmują, że wyniki jasno pokazują, ile błędów – w tym także tych najpoważniejszych w skutkach dla zdrowia – popełniają Polacy. Jednocześnie podkreślają, że kluczowa jest edukacja społeczeństwa, by jak najwięcej osób zwracało uwagę na istotne detale w czasie choroby, zwłaszcza w okresie drastycznego wzrostu zachorowań na grypę.
12-02-2025