Aranżacja wnętrz do pracy z uwzględnieniem neuroróżnorodności użytkowników

Aranżacja wnętrz do pracy z uwzględnieniem neuroróżnorodności użytkowników

Choć określenie to brzmi enigmatycznie, staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechne. Według badań, osoby neurodywergentne stanowią prawie 30% ludzkiej populacji. Tworzenie przestrzeni biurowej, która sprzyja neuroróżnorodności, jest kluczowe dla stworzenia środowiska pracy, które wspiera różnorodne sposoby myślenia i funkcjonowania mózgu. Jak więc zaprojektować przestrzeń sprzyjającą twórczemu działaniu? Czytaj dalej

 


Neuroróżnorodność odnosi się do różnorodności w sposobie funkcjonowania i myślenia ludzi, wynikającej z różnic w budowie i funkcjonowaniu mózgu. Może obejmować różnice w stylach uczenia się, przetwarzaniu informacji, w podejściu do rozwiązywania problemów oraz w innych aspektach związanych z funkcjonowaniem mózgu. Stosowanie koncepcji neuroróżnorodności w miejscu pracy rewolucjonizuje nasze myślenie o rekrutacji, organizacji pracy i zarządzaniu zespołami. Dostrzeżenie tego zjawiska największym międzynarodowym firmom, takim jak SAP, JP Morgan czy Microsoft, pozwoliło zwiększać produktywność, innowacyjność i konkurencyjność, przy jednoczesnym budowaniu środowiska pracy, w którym różne rodzaje umysłów mogą się uzupełniać i korzystać ze swojego potencjału. Neuroróżnorodność pracowników w miejscu pracy może być potężnym źródłem twórczej energii i innowacyjności, jeśli jest właściwie zarządzana i wykorzystywana. Dzięki różnorodności w funkcjonowaniu mózgu można stworzyć bardziej elastyczne, efektywne i kreatywne środowisko pracy.

 

Aranżacja wnętrz biurowych z uwzględnieniem neuroróżnorodnościGSK Warszawa, projekt kdesign, fot. Fotomohito

Warto zadbać o to, by było to miejsce pozytywne i stymulujące. Głównym celem tworzenia właściwej przestrzeni pracy, powinno być zapewnienie takich warunków, dzięki którym żaden z jej neuroróżnorodnych użytkowników, będzie mógł w pełni wykorzystać swój potencjał. Skoncentruje się na pracy, a nie na przezwyciężaniu trudności w środowisku, w którym na co dzień pracuje. Implikuje to konieczność zaprojektowania różnych przestrzeni do pracy i regeneracji o odmiennym designie i różnych funkcjach – tak by każdy niezależnie od potrzeby i chwili mógł znaleźć miejsce, które pomoże mu efektywnie pracować.

 

Okiem ekspertki

Na kwestię różnorodności wrażliwa jest marka Hoof, która na co dzień styka się z oczekiwaniami i potrzebami pracowników, podczas wspierania projektów przestrzeni biurowych. Jakie rozwiązania proponuje, aby tworzyć miejsca pracy przyjazne dla wszystkich?

 

Aranżacja wnętrz biurowych z uwzględnieniem neuroróżnorodnościGSK GRPD_projekt TP Bennett, fot. Fotomohito

- Mamy narzędzia w postaci programu warsztatów, które pozwalają na zdiagnozowanie realnych potrzeb użytkowników biur. W trakcie takich spotkań często są sygnalizowane różne problemy. Na przykład dla niektórych osób oświetlenie w biurze jest zbyt jasne, a barwa światła zbyt jaskrawa, co powoduje, że pracownicy zgłaszają bóle głowy. U innych nazbyt ostra kolorystyka we wnętrzach powoduje rozdrażnienie pod koniec dnia pracy. Są pracownicy wrażliwi na wysokie dźwięki, są też tacy, którzy na open space nie potrafią się skupić. Często też można dostrzec potrzebę, aby po trudnej rozmowie znaleźć przestrzeń na rozładowanie napięcia. Taką funkcję mogą spełniać chillout roomy. Z naszych obserwacji wynika, że coraz częściej w tych miejscach pojawią się różne akcesoria do gier zespołowych. Tym samym to już nie jest chillout room tylko gaming room - a w takiej przestrzeni zaspokojona jest już inna potrzeba, a na relaks brakuje miejsca. Takich przykładów można mnożyć niemal w nieskończoność. Przełożeni czy liderzy, albo często nie mają dostępu do tak głębokiej analizy potrzeb swoich zespołów, albo nie wiedzą, że przyczyna dekoncentracji, ilości popełnianych błędów, czy złego samopoczucia, leży w organizacji stanowiska pracy. Zwracamy na to uwagę, edukujemy i pokazujemy, że wyposażenie biur to nie tylko meble – wyjaśnia Katarzyna Salamonik-Zakrzewska, dyrektor marketingu w Hoof.

 

Aranżacja wnętrz biurowych z uwzględnieniem neuroróżnorodnościGSK Warszawa, projekt kdesign, fot. Fotomohito

Czytaj również: Nie tylko adres, czyli dlaczego warto szukać lepszego biura?

 

Metamorfoza biura w kilku krokach

Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, warto podejść do projektu holistycznie, myśląc nie tylko o działaniach budujących świadomość i wrażliwość w zakresie neuroróżnorodności, ale także realizując je w sposób strategiczny, spójny z kulturą firmy.
Stworzenie przestrzeni biurowej przyjaznej dla neuroróżnorodnych pracowników może znacząco wpłynąć na ich komfort, efektywność i dobrostan w miejscu pracy.

 

Oto kilka praktycznych sugestii, jak dostosować przestrzeń biurową do potrzeb neuroróżnorodnych pracowników:

 

Przestrzeń koncentracji i prywatności:
Stworzenie pomieszczenia lub miejsc, gdzie pracownicy mogą się wycofać, by pracować w ciszy i skupieniu, jeśli tego potrzebują.

 

Dywersyfikacja stref pracy:
Zorganizowanie różnych typów przestrzeni pracy, takich jak otwarte biura, miejsca do pracy w grupie, stanowiska z regulowanymi biurkami oraz przestrzenie relaksu.

 

Właściwe oświetlenie:
Zapewnienie optymalnego oświetlenia, uwzględniającego naturalne światło dzienne, regulowane oświetlenie sztuczne i unikanie nadmiaru olśnienia.

 

Redukcja hałasu i właściwa akustyka:
Zastosowanie rozwiązań akustycznych, takich jak dywany, panele dźwiękochłonne i ekrany akustyczne, aby zminimalizować hałas i zwiększyć komfort akustyczny.

 

Kolorystyka i dekoracje:
Wybór stonowanych kolorów ścian i mebli, które nie będą przytłaczające, ale też niezbyt stymulujące. Zróżnicowana kolorystyka może pomóc w dostosowaniu przestrzeni do różnych preferencji.

 

Regulowane biurka i krzesła:
Oferowanie pracownikom możliwość dostosowania swojego stanowiska pracy do własnych potrzeb. Regulowane biurka i krzesła pozwalają na zmianę pozycji i ułatwiają komfort pracy.

 

Ekrany i panele separujące:
Stwórzenie prywatność i oddzielnych przestrzeni za pomocą paneli lub ekranów, co może pomóc w ograniczeniu bodźców wizualnych.

 

Strefy relaksu:
Udostępnienie strefy do odpoczynku i relaksu, wyposażone w wygodne krzesła, huśtawki, kanapy.

 

Indywidualizacja potrzeb:
Zrozumienie, że neuroróżnorodni pracownicy mogą mieć indywidualne potrzeby. Dlatego warto pozostawić pewien stopień swobody w dostosowywaniu przestrzeni do ich wymagań.

 

Aranżacja wnętrz biurowych z uwzględnieniem neuroróżnorodnościUPM KRaków, projekt Grupa 68, fot. Fotomohito

Czytaj również: Zdrowa moda less waste na dobre zagościła już w projektowaniu nowoczesnych pomieszczeń biurowychPrzestrzeń biurowa dostosowana do neuroróżnorodności może pomóc w tworzeniu bardziej inkluzywnego i produktywnego środowiska pracy, a jednocześnie zwiększyć dobrostan pracowników. Ważne jest, aby stały dialog i wsparcie były integralną częścią kultury organizacyjnej, aby pracownicy czuli się akceptowani, wspierani i doceniani w miejscu pracy.

 

Aranżacja wnętrz biurowych z uwzględnieniem neuroróżnorodnościUPM KRaków, projekt Grupa 68, fot. Fotomohito

Źródło: Profundo / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak urządzić mieszkanie, aby było funkcjonalne i a... Liczba postów: 109 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Ciekawym i oryginalnym sposobem na dekorację ścian jest klinkier. Płytki klinkierowe z kolekcji King Klinker charakteryzują się dużym potencja...
  • Szafa pod zabudowę Liczba postów: 120 Grupa: Porady i op... Moim zdaniem dobra firma stolarska powinna zaopatrywać się w dobre maszyny i urządzenia. Do takich działań polecam zapoznać się z ofertą firmy https://www.dana....
  • Aranżacja biura Liczba postów: 395 Grupa: Porady i op... Jeżeli chodzi o artykuły higieniczne to polecam zerknąć na potrzebujetego.pl znajdziecie tam mnóstwo rzeczy potrzebnych do domu jak i biura w atrakcyjnej cenie....
  • Czy sejf przydaje się w domu? Liczba postów: 86 Grupa: Wnętrza Jedną z firm która specjalizuje się w otwieraniu zamków jest https://zgubioneklucze.pl/ W zakresie ich pracy są nie tylko zamki do domów czy samochodów ale równ...
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 546 Grupa: Ciekawe pom... Szukasz informacji o obozach młodzieżowych w Bułgarii? Zajrzyj na https://www.traveligo.pl/blog/bulgaria-o boz-pelen-szalenstwa-jakich-atrakcji-moz na-sie-spodzie...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18936 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >