Aranżacja wnętrza - komfort i wygoda we własnym domu

Aranżacja wnętrza - komfort i wygoda we własnym domu

Coraz więcej osób zamiast tracić czas, stojąc w korkach w drodze na siłownie, do kina, woli pozostać w domu Czytaj dalej

Umieszczenie w projekcie domu piwniczki na wina, domowej sali kinowej, siłowni lub sauny stało się standardem podczas projektowania, ponieważ współcześnie budowane domy muszą spełniać wiele funkcji i oczekiwań mieszkańców. „Inwestorzy wybierając projekt domu, oraz w późniejszym czasie realizując jego budowę, chcą mieć pewność, iż tworzą budynki nie tylko do mieszkania, ale również zapewniające miejsce do rekreacji i rozrywki dla wszystkich członków rodziny. Decyzja o zlokalizowaniu w domu sauny, siłowni lub domowej sali kinowej, powinna zapaść już na etapie wyboru projektu domu.”- mówi Monika Lisowska- Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+ Biuro Projektów


Relaks, czyli kino domowe

Własne kino w domu to idealny sposób na miłe spędzanie pochmurnego, chłodnego wieczoru. Film z udziałem ulubionych aktorów, na dużo większym niż zwykły telewizor  ekranie, w dowolnie wybranym czasie i towarzystwie to przyjemność, na którą decyduje się coraz więcej osób budujących dom. Dlatego podczas wyboru projektu domu, warto zastanowić się nad możliwością przeznaczenia jednego pomieszczenia na pokój filmowy. „Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wielkość, ponieważ od tego zależy jak duży ekran możemy zamontować. Po drugie warto obliczyć jego optymalną długość- tutaj pomocne będą opinie ekspertów, którzy radzą by odległość między fotelami, sofą, a ekranem wynosiła co najmniej podwójną szerokość ekranu. Należy też pamiętać, że najlepsze będzie pomieszczenie bez dużych okien, w którym powinniśmy zapewnić odpowiednią wentylację, aby osiągnąć maksimum wygody podczas projekcji. Pamiętajmy również o tym, że warto unikać budowania pokoju na planie kwadratu, ponieważ ten kształt zakłóca odpowiednie rozchodzenie się dźwięku”- kontynuuje arch. Monika Lisowska- Łętocha z ARCHON+.


Zdrowie czyli mini siłownia i sauna
Utrzymanie ciała w dobrej kondycji nie musi oznaczać wyjazdu do klubu fitness lub na siłownię. Dzięki zaprojektowaniu odpowiedniego pomieszczenia lub nawet części domu i zakup odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń, możemy spalać zbędne kalorie w domu. Podczas projektowania domowej siłowni szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na wybór odpowiedniej lokalizacji.

Takie pomieszczenie nie powinno znajdować się w strefie dziennej domu, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu. Pomieszczenie to wykonywania ćwiczeń, podobnie jak salka kinowa, powinien posiadać dobrą wentylacje, zapewniającą odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. „Dobrym pomysłem jest stworzenie kompleksu relaksacyjnego czyli zlokalizowanie sauny, siłowni i łazienki z natryskiem w jednej części domu, Już na etapie budowy domu, powinniśmy zdecydować jakie urządzenia zamierzamy kupić, aby odpowiednio dostosować je do pomieszczenia jakim dysponujemy. Jeżeli pomieszczenie ma też pełnić funkcję miejsca do ćwiczeń fitness, warto wybrać pokój w kształcie prostokąta, dzięki czemu jego część może posłużyć do wykonywania ćwiczeń bez użycia przyrządów”- mówi Monika Lisowska- Łętocha z ARCHON+ Biuro Projektów.


Jeżeli nie mamy czasu i ochoty na wyczerpujące ćwiczenia możemy zrelaksować się, jednocześnie wzmacniając system odpornościowy organizmu w domowej saunie. Planując rozkład pomieszczeń w swoim domu, ze względu na mały gabaryt, z łatwością możemy wygospodarować odpowiednie pomieszczenie na saunę. Sauna może być zlokalizowana obok domowej siłowni lub łazience. Właściwa lokalizacja sauny, dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców, czyni ją funkcjonalną i wygodną- radzi arch. Monika Lisowska- Łętocha.

Radość, czyli pokój zabaw dla dzieci
Wydzielenie strefy domu, w której małe pociechy będą mogły bawić się, a jednocześnie rozwijać swoją wyobraźnię, jest istotnym elementem domu. Coraz więcej osób uważa, że sypialnia lub pokój dzienny spełniają określone funkcje i nie są właściwym miejscem dla zabaw dzieci. Strefa do zabaw przy pokojach dziecięcych jest wspaniałym miejscem, w którym dzieci mogą rysować po ścianach pokrytych specjalną tapetą łatwą do czyszczenia, a rozrzucone zabawki nie muszą być każdego dnia układane na półkach. Wielkość, kształt i wystrój pokoju powinien odpowiadać charakterowi i potrzebom rozwojowym dziecka. Warto uwzględnić wiek dziecka i pamiętać, że z czasem jego preferencje ulegną zmianie, więc pokój zabaw powinien być wykonany z materiałów łatwych w demontażu i modyfikacji.

Domowe biuro
Decyzja o zaadaptowaniu części domu na miejsce przeznaczone do pracy musi być odpowiednio przemyślana. Gabinet do pracy jest doskonałym pomysłem dla każdego, kto potrzebuje cichego i spokojnego miejsca do pracy na kilka godzin dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie takiego pokoju z daleka od kuchni oraz salonu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na odpowiednie naświetlenie oraz wentylację tego pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że nawet najlepiej zaprojektowane domowe biuro nie będzie optymalnie wykorzystane jeżeli zostanie ulokowane w niewłaściwym miejscu. W przypadku gdy takie pokój ma  być miejscem spotkań z klientami, musi być oddzielony od pozostałej części domu. Oznacza to zaprojektowanie osobnej, niezależnej struktury biurowej z osobnym wejściem, poczekalnią i WC tylko dla klientów.


Umieszczenie biura w domu pozwala na zastosować rozwiązania architektoniczne, które jednocześnie ułatwią pracę i życie. Jednak nie zawsze można wszystko zaplanować, dlatego też przed rozpoczęciem budowy warto odpowiedzieć sobie na pytania: Czy zawsze będę pracował w domu? Co można zrobić z pomieszczeniem gdy biuro przestanie być potrzebne? Jak można łatwo powiększyć powierzchnię do pracy?- sugeruje arch. Monika Lisowska- Łętocha. Wybierając odpowiedni projekt domu, decydując się na stworzenie domowej strefy relaksu, mamy pewność, że dom nie będzie budynkiem o ograniczonych funkcjach, ale przyjazną i komfortową przestrzenią życiową dla całej rodziny.

Źródło: ARCHON+ Biuro Projektów / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19219 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >